“Uluslararası 7. Gelibolu Maratonu” tamamlandı

Hars ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla Cahillik ve Spor Bakanlığının destekleriyle, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığı organizasyonunda, Troya Kültür Yolu Festivali etkinlikleri kapsamında “Pes Etmeyenlerin İzinde” sloganıyla düzenlenen, “Uluslararası 7. Gelibolu Maratonu” 3 binden aşkın delege ile koşuldu.

Bu sene 7’ncisi gerçekleştirilen maraton, Çanakkale’nin Eceabat ilçesinin Kilitbahir köyündeki Namazgah Tabyaları önünden başladı.

Maratona, Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un beraberinde, Eceabat Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı İsmail Kaşdemir, Gelibolu Belediye Reisi Mustafa Özacar, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Lucas Robson ile 10 ülkeden 3 binden aşkın sporcu katıldı.

Nazır Ersoy, yarışma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanlığının bölgede çokça güzelce bir parkur oluşturduğunu ve bisiklet parkuru namına birlikte geliştirildiğini anlattı.

Buranın EuroVelo’nun bile rotaları içine dahil edileceğini tamlayan Mehmet Nuri Ersoy, “Avrupa’de dahi sunu çokça bildik, bildirme çokça yeğleme edilen rotalardan biri olacak diye düşünüyoruz. Şehitliklerin arasından terhis etmek, o ruhu gitmek ve hissetmenin ayrı aynı önemi var bence.” dedi.

Gelibolu Maratonu’nu Çanakkale Firez Yolu Festivali’nin içerisine dahil ettiklerini kaydeden Ersoy, şöyle devam etti:

“daha çok bütün ayrımsız dönemde olması üzere tığ dahi hep desteği vereceğiz. Ekin yolu festivallerinin birincil amacı şehirlerimizi arsıulusal marka şehirler haline bildirmek. Bu seneki etkinliklere önce olmasına karşın haddinden fazla fazla uluslararası paydaşlık oldu. Yerel katılma bile çokça fazlaydı. Alelhusus Çanakkaleliler ağırbaşlı iştirak gösterdi. Rastgele etkinliğe 20-30 bin beyninde ortaklık oldu, bu dahi bizi haddinden fazla mutlu etti. Beklentilerimizin üstünde gerçekleşti. Amacımıza uygun bir şekilde bu rotaları Türkiye’nin seçme hesabına yayacağız.”

Bakan Ersoy, 2 dolaşma ilk de Konya’dahi Gizemci Saz Festivali’nin başladığını ifade ederek, “1 Teşrinievvel’den itibaren da Beyoğlu Hars Yolu ve Başkent Firez Yolu Festivalleri başlıyor. Amma beni bildirme haddinden fazla heyecanlandıran 8 Ekim bakımından başlayacak olan Diyarbakır Uğur Ekin Yolu Festivali. Orada daha iri bire bir paydaşlık bekliyoruz. İnşallah haddinden fazla dörtköşe bir festival üstelik orada yaşayacağız.” diye konuştu.

Dereceye girenler

Yarışlarda, 10 kilometre erkeklerde Mehmet Aydıngör birinci, Ahmet Tek ikinci, Osman Erkam Şafak üçüncü, kadınlarda ise Hatice Yalım Alp bir numara, Ilkbahar Gülenç Taşdelen ikinci, Gösteri Odabaşı üçüncü oldu.

25 kilometre erkeklerde birinciliği Ümit Çeri, ikinciliği Aytaç Veli, üçüncülüğü Mustafa Kiraz, kadınlarda birinciliği Tülin Okyay, ikinciliği Merve Cenup, üçüncülüğü Sağ Cıvlan elde etti.

42 kilometre maraton koşusunda erkeklerde Kamil İnak, ipi göğüsledi. Sıralamada Ergün Kızılaslan ikinci, Hak Korkmaz dahi üçüncü geldi. Kadınlarda ise birinciliği Ekaterina Troshanova, ikinciliği Tonea Benzeri, üçüncülüğü Angela Harrison kazandı.

Share: