Uluslararası Karadeniz Günü’nde nesli kızdırma altındaki ‘Mersin balıkları’ hatırlatıldı

Arsıulusal Karadeniz Günü’nde nesli tehlike altındaki ‘Mersin balıkları’ hatırlatıldı

SİNOP Sinop’ta 31 Teşrinievvel Arsıulusal Karadeniz Günü dolayısıyla konferans düzenlendi. Konferansta Karadeniz’da nesli azalan ‘Mersin balıkları’, Karadeniz’bile su ürünlerinin avcılığı ve stoklarının sonuç 40 almanak değerlendirmesi ve sürdürülebilir iklim ele makbuz.

Uluslararası Karadeniz Haset’nün, biyolojik çeşitliliği ve bu çeşitliliği etkileyen faaliyetlerin paylaşıldığı periyot adına kutlandığını söyleyen Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği Anabilim Dalı Prof. Dr. Ilgım Ustaoğlu Tırıl, konferansta gerçekleştirdiği sunumda Karadeniz’üstelik nesli ateş altında olan mersin balıklarına değindi.

200 milyon yıldır zihayat çocuk tehlike altında

Prof. Dr. Ustaoğlu, 200 milyon yıldır varlığını sürdüren sazak balıklarının 20. yüzyılın sonrasında âdem kaynaklı etkenler zımnında neslinin tükenme noktasına geldiğini vurguladı. “Karadeniz’in dirim bilimsel çeşitliliği açısından akıbet rütbe koskocaman balıklardır. Hele yağız havyar namına adlandırılan yumurtası şiddetli istihlak malzemesi olduğu üzere katmerli miktarda avlandığından nesline katkı sağlayamadı. Günümüzde birlikte tükenme noktasına geldi. 1996 yılından itibaren mersin balıklarının stoklarımızda avlanması yasak. Stokların kendini yenileyebilmesi amacıyla Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nca bu haram uygulanıyor. Balıkçılarımız birlikte hasbelkader avladığında geri salmaları gerekiyor” diye konuştu.

Nesli kızdırma altında olan sazak balıklarının nesillerin devamını hatırlamak amacıyla korunmasının önemine aksan yapan Prof. Dr. Ustaoğlu, “Sazak balığı Karadeniz’in ortak değeridir. Hemen bizim sularımıza ait değil, bizim sularımızda ortaya çıkarak bilcümle Karadeniz’i dolaşıyor. 100 yaşına kadar yaşıyor. Su kirliliğini önlemeliyiz, akarsularımızı denizlerimizi akman tutmalıyız. Halkımızı bilinçlendirmeliyiz. Reşit mersin ağacı balıklarını kesin korumalı ve üremelerine fırsat vermeliyiz. Firez şartlarında üretmeli ve yığılım takviyesi yapmalıyız” şeklinde konuştu.

“2030’da avcılık azalacak, yetiştiricilik artacak”

Karadeniz’deki akarsu ürünleri stoklarının akıbet 40 yıllık değerlendirmesini yapan Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Anabilim Dalı Prof. Dr. Osman Samsun, gelecekte su ürünleri avcılığının azalacağı ve yetiştiricilik ürünlerinin artacağının görüldüğünü belirtti. Prof. Dr. Samsun, “40 yıl önce henüz gerçekten boydaki ahşap teknelerle çok miktarda tavuk balığı, barbun, kalkan balığı avlanabiliyordu. Teknolojinin gelişmesiyle av şalter gereçlerine birlikte yansıyan bu gelişmeler sonucunda maatteessüf av miktarımız buna koşut kendisine gelişemedi. Elan az avlanır olduk. Şu anda Türkiye’birlikte akarsu ürünlerinin yüzde 45’i yetiştiricilikten, yüzde 55’i ise avcılıktan elde ediliyor. Amma 2030 yılında bunun yüzdelik 50’ye 50 olacağı ve ondan sonradan da imdi yetiştiricilik ürünlerinin çok henüz aşkın olacağı adisyon ediliyor” şeklinde konuştu.

Söz konusu düşüşün birçok faktörü olduğuna değinen Prof. Dr. Samsun, “İklim değişikliği, istilacı türler deli dolu olduğu gibi denizlerimizin kirlenmesi kabilinden faktörler biraz elan bizim bu stoklardaki üretimi beş altı elde etmemize sebep oluyor” dedi. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Prof. Garaz Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinliğe Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dikkatsiz, Rektör Yardımcıları, Ekincilik ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Parçalanmamış, Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Barlak, Sinop Abalı Akarsu Ürünleri Kooperatif Başkanı Ömer Tuncer, çağ temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Share: