Utku Çakırözer: Saray’ın Sopası Haline Dönüşen Bik ve Rtük, Gerçekleri Yazan Gazeteleri, Televizyon Kanallarını Cezalandırmaktan Vazgeçmiyor

CHP Eskişehir Saylav Utku Çakırözer, ‘Ağustos Kocaoğlan Matbuat Özgürlüğü Raporu’nu açıkladı. Çakırözer, raporla ilişkin değerlendirmesinde, “İktidar, intihabat yaklaştıkça çareyi daha aşkın baskıda, elan aşkın cezalandırmada buluyor. Sarayın sopası haline dönüşen Matbuat İlan Kurumu (BİK) ve RTÜK, gerçekleri yazan gazeteleri, monitör kanallarını cezalandırmaktan vazgeçmiyor. Fen takibi eden gazetecilere müteveccih nehiy, kontrol, soruşturmalar artıyor” dedi.

Mesleği gazetecilik olan Yengi Çakırözer, ‘Ağustos Kocaoğlan Basın Özgürlüğü Raporu’nu zaman açıkladı. Raporda, matbuat ve anlatım özgürlüğü alanındaki ihlaller şöyle sıralandı:

“TUTUKLAMA, GÖZALTI, SORUŞTURMA”

“Gazeteciler Zeynep Kuray ve Dirgen Yurtsever gözaltına alındı, Mehmet Ruzname tutuklandı.

Reisicumhur Erdoğan’ın çarkıt avukatının şikayeti konusunda Bianet eski Iz Yönetmeni Nazan Özcan, Güdük Orostopolluk yazarı Ersan Atar ve Mesul Alfabe İşleri Müdürü Sezgin Inikat hakkında yaptıkları duyum dolayısıyla soruşturma açıldı.

Gazeteci-edip Ağır Tamam Demirağ karşı ise pusula fuarındaki konuşması gerekçe gösterilerek sormaca başlatıldı.

BirGün Kitap Koordinatörü İbrahim Varlı için Twitter paylaşımı zımnında CİMER şikayeti üstüne sormaca açıldı.

Yaptıkları röportaj nedeniyle yıldırma mesajları kayran ‘Sokak Kedisi’ isimli YouTube kanalının sahibi ve sunucusu Ebru Ince Oruç, eşi ile alay malay silahlı saldırıya uğradı.

Çekmeköy Kışlası’ndaki ağaç kıyımını görüntüleyen ve CHP Genel Komutan Yardımcısı Mürtefi Öztunç’un matbuat açıklamasını izlem fail BirGün muhabiri İsmail Temiz, özel güvenlik grubunun saldırısına uğradı.

Beykoz Tokatköy Mahallesi’nde kentsel inkılap projesi kapsamında yapılan katabolizma işleminde mahalle halkı ile güvenlik güçleri ortada yaşanan gerginliği strateji eden KRT ekibine polis güçleri engelleme etti.

Prof. Dr. Ilham Davutoğlu Şenol’u zılgıt fail dirilik, sosyal medya üzerinden da gazeteciler Utku Arapkirli ve Ayşenur Arslan’ı tehdit etti.

Yaklaşık 20 yıldır Türkiye haberleri işleyen Yunan gazeteci Evangelos Areteos, sınır dışı edildi.

Gazeteciler ve matbuat kuruluşlarını maksat düz izahat, ağustos ayında de devam etti. İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Yediiklim Yayınevi’nin tanıtım afişinde mergup fotoğrafı olgun eden BirGün gazetesini ve TELE 1’i garaz aldı.

Kişisel Verileri Dulda Yerleşmiş, AKP İstanbul Saylav Ravza Kavakçı hakkındaki duyum ile ilgilendiren Cumhuriyet Altını gazetesine 30 bin lira yönetimsel nakdî ceza verdi.

Radyo ve Monitör Dip Müesses; Ahali TV, Marifet Türk, TELE1 ve Netflix’e ukubet verdi. TELE 1’in, doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesine ilişik yaptığı kitap zımnında cezalandırılması dikkat çekti.

Matbuat İlan Kurumu’nun Cumhuriyet Altını, Birgün, Sözcü ve Evrensel gazetelerine verdiği ilan kesme cezaları için mart ayında ‘matbuat ve anlatım özgürlüğünün ihlal edildiğine’ mütehakkim Esas Mahkemesi kararının gerekçesi 10 Ağustos’ta yayınlandı. İhlallerin strüktürel bir sorundan kaynaklandığını tamlayan duruşma, Meclis’ten aranjman istedi.

AYM’nin ‘pilot kararı’na karşın Basın İlan Kurumu, gazeteleri cezalandırmaktan vazgeçmedi. Üç yıla andıran süredir Cihanşümul gazetesine resmi zar ve reklam yayını tevkif cezası uygulayan BİK, gazetenin car hakkını ağız ağıza fesih etti.

Ağustos ayında özen çekici bire bir apayrı evolüsyon ise İletişim Başkanlığı bünyesinde kurulan ‘Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’ oldu. Geçtiğimiz april ayında ‘dezenformasyonla mücadele’ gerekçesiyle Meclis’e verilen; ama muhalefetin, gazetecilerin, meslek odalarının daha aşkın sansüre hastalık olacağı amacıyla reaksiyon gösterdiği yasa Meclis’ten geçmeden bu merkezin kurulması tepkilere bozukluk oldu.

İktidar vekilleri ile yöneticilerine yönelik ‘yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ait haberlere’ getirilen erişim engelleri, ağustos ayına damgasını vurdu. Cali mahkeme kararlarıyla muvasala engeli getirilen haberlere ilişkin habere birlikte ulaşım engeli getirildi. Çalışkan Veri, Kullanılmamış Demokrasi, Komun Dergi ve Zer Bayrak ile İfade Özgürlüğü Derneği web sitesindeki içerikler ağustos ayında da erişime engellendi.

EngelliWeb verilerine göre muvasala engeli getirilen duyum şöyle: İktidara yakın isimlerin yöneticisi olduğu vakfa idrak muafiyeti verilmesi haberleri, Mersin’de AKP’li sedir üyesine ilişkin iş yerlerinin gizliden gizliye su kullandığı iddiasıyla ilgili istihbarat,  Gümrük Müdürlüğü alacak ve kaçakçılık operasyonu haberleri, Cübbeli Ahmet Hoca’nın damadının ağabeyi hakkındaki duyum, görevden alınan doktorun adına görevden aldıran savcının eşinin atanması haberi, Reisicumhur eski avukatı hakkındaki haberlerin erişime engellenmesi haberleri, AKP’li siyasetçi ve bürokratların Borsa İstanbul’dahi düşüntülü muamele yaptıkları iddialarına ilişik haberler, Uyanık Genel Komutanlığı 2022 atamaları ile ilişik bilim, Kültür ve Turizm Bakanı hakkındaki istihbarat, Sedat Peker’in iddiaları sonrası savunma sanayisi ile ilgili yapılan duyum, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan hakkında çizilen karikatürlerle ilişkin duyum, Çıpa Edisyon operasyonuna adı karışan bilge M.O. hakkındaki istihbarat, AKP Erzurum Milletvekili’nin eşinin aralarındaki metrukiyet davası için attığı tweetlerle ilişkin haberler, Eski Başbakan’ın Anıtkabir Özel Defteri’ne yazdıklarıyla ait içerikler.”

“SARAY’IN SOPASI HALİNE DÖNÜŞEN BİK VE RTÜK, GERÇEKLERİ YAZAN GAZETELERİ, TELEVİZYON KANALLARINI CEZALANDIRMAKTAN VAZGEÇMİYOR”

Yengi Çakırözer, raporla ilgilendiren değerlendirmesinde, “İktidar, intihabat yaklaştıkça çareyi daha çok baskıda, elan fazla cezalandırmada buluyor. Sarayın sopası haline dönüşen BİK ve RTÜK, gerçekleri yazan gazeteleri, televizyon kanallarını cezalandırmaktan vazgeçmiyor. Veri takibi yapan gazetecilere müteveccih nehiy, kontrol, soruşturmalar artıyor. Gazetecilerin, iz örgütlerinin ve muhalefetin baskısıyla ‘sansür yasası’nı Meclis’ten geçiremeyenler, Saray’da Dezenformasyonla Savaş Merkezi kuruyor. Murat, tamamen halkın gerçeklerden agâh olmasının önüne geçmek” dedi.

Share: