Uydudan izlenen caretta caretta “Lara”, bir ayda 500 kilometre kez katetti

Muğla’daki Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi’nde (DEKAMER) tedavisi tamamlandıktan sonra uydu strateji cihazı takılarak Antalya’dan denize salıverilen “Lara” isimli caretta caretta, tıpkısı ayda 500 kilometre yüzdü.

Uydu takip cihazı takılarak isminin verildiği Lara plajından denize bırakılan caretta carettanın Akdeniz’deki rotası belirleniyor.

DEKAMER Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Yakup Kaska, AA muhabirine, şu temel kadar 50 caretta carettaya peyk strateji cihazı takıldığını, “Lara”nın birlikte aralarında olduğu 15’inin hareketli yerine izlendiğini söyledi.

Deniz kaplumbağalarının yaşamlarının balaban kısmının denizlerde geçtiğini, bildirme büyük tehdidin bile denizlerden geldiğini ifade eden Kaska, uydudan yonga ile izlem aşamasında bahir kaplumbağalarının nerelerde beslendiği, tagaddi alanlarına nasıl gittikleri, lacerem bire bir göç yolu izledikleri ve kafile sırasındaki davranışlarına ilgili sorulara cevap aradıklarını anlattı.

Lara’nın kendileri için çokça koskocaman olduğunu tamlayan Kaska, “Antalya’de mevcut bir dertli kaplumbağa kestirmece 1,5 sene merkezimizde otama edildi. Bunun elbette katıksız ortama uyum sağlayacağını ve nerelere kafile edeceğini bilmemiz ve iyileştirme sürecinin dahi elbet kudretli şekilde tamamlandığını anlayabilmemiz itibarıyla çokça önemliydi.” dedi.

Bu kapsamda caretta caretta Lara’nın birlikte sabık ay denize bırakıldığını hatırlatan Kaska, şöyle devam etti:

“Lara ismini verdiğimiz kaplumbağayı kısaca 1 ay geçmiş Antalya’dan bıraktık. Önceki bire bir doğuya doğru gitti. Sazak istikametine makul, Gazipaşa, Anamur, Alanya civarına büyüklüğünde ulaştı. Oradan demincek geriye döndü, demincek Antalya hizasına büyüklüğünde geldi ve bu süreçte kısaca 500 kilometre yol katetti. Averaj adına günde 15-20 kilometre yüzdü diyebiliriz. 30 yaşındaki aynı kaplumbağanın kurtarılarak doğal ortamına bırakılması adeta bin yavrunun 30 yıl boyunca bakılmasıyla eş değer. Zira filhakika o bin yavrunun ancak benzeri tanesi o hoşnutluk erişebiliyor. Da iyileştirme sürecinin başarılı benzeri şekilde tamamlandığını izhar etmek açısında üstelik haddinden fazla koskocaman.”

Türkiye’ye mevrut bahir kaplumbağalarının yuva ve yavrularının korunması birlikte yanık olanların tedavi edilmesi amacıyla birlikte sakır sakır çalıştıklarını belirten Yakup Kaska, DEKAMER yerine denizde bire bir aşkın dimdik ur bulunmasını amaçladıklarını kaydetti.

DEKAMER’in uydudan izlenen caretta carettalara ilişik haritaları paylaştığını ve bunun bağ gördüğünü belirten Kaska, özge caretta carettaları olduğu kabilinden Lara’yı da binlerce kişinin izleme ettiğini dile getirdi.

Yaralı bulunmuştu

Antalya’nın Kemer ilçesinde 1,5 yıl geçmiş kıyıda halsiz şekilde kâin caretta carettanın, DEKAMER’bile yapılan incelemelerinde bağırsaklarında artağan miktarda plastik olduğu belirleme edilmiş, boyun bölgesinde üstelik yaraların bulunduğu görülmüştü.

Plastiğin vücuttan atılması için derman tedavisi meri “Lara”, uyumlu tagaddi ile de dalmaya başlayınca aynı otelin sponsorluğunda uydu izleme cihazı takılarak 20 Temmuz’bile Antalya’de ismini aldığı semtin sahilinden denize salınmıştı.Share: