Vali Kimsesiz, muvaffakiyetli kursiyerlere sertifikalarını verdi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı 2022 yılı Karı Çiftçiler Teceddüt Neşir Projeleri Programına, Kars İl Tarım ve Orman Müdürlüğü verilen “Şifalı Nebatat Sağlıklı Yabancılar ile Sahn Buluyor Projesi”nin envestisman ayağı ABC ile Domestik Yerinde ismi ile yürütüldü.

Kars’ta Tıbbi ve Aromatik Bitki Sektörünün genişlemesi ve yaygınlaştırılması amacı ile Projenin yetişek ve yayım ayağının geçmiş etabı Kars Kalıp Şişman ve Basit Boğatepe köylerinde gerçekleştirildi.

Öksüz, Tıbbi ve Hoş Kokulu Nebat Yetiştiriciliği Kursu’nu başarıyla mütemmim kursiyerlere sertifikalarını verdi.

Ilbay/Şehremaneti Başkan Vekili Türker Fakir, Boğatepe Köyü’nde sakat köy okulunun tamir edilerek Karye Dirim Merkezi olarak vatandaşların türlü eğitimsel ve sosyal etkinliklerin yapmalarının sağlanacağı binada bire bir mızıka incelemelerde bulundu.

Gazetecilere açıklamada kâin Gariban, “Boğatepe’de olmaktan çok iri bahtiyarlık duyuyorum. Boğatepe köyü seçkin antlaşma istihsal da var. Yaptığı çalışmalarla, faaliyetlerle değme ahit hem şehrimize, hem üstelik ülkemize emsal reşit nadir köylerden birisidir.

Şehrimiz Kars haddinden fazla balaban bire bir kent kültürel yapısıyla, tarihiyle bayrı geçmişiyle ve tarımıyla hayvancılığıyla, turizmiyle her şeyi ile aynı hep adına çok majör benzeri kent bizler bu şehirde olmaktan bu şehre hizmet etmekten haddinden fazla iri hava duyuyoruz” dedi.

Boğatepe’ye kooperatife kapalı olan hanımların sertifika hava törenine süzülmek için geldiğini anlatım eden Gariban, “Köyümüzü görüşme edelim ihtiyaçları varsa talepleri varsa onları bile dinleyelim istedik. Buradaki hakikat kahramanlar sükse sahipleri kadın kardeşlerimizdir.

Bu tıbbi aromatik bitkilerin ekimi muhafazası, pazarlanmasına kadar bütün alanlarda yetişek faaliyetlerini Ekincilik İl Müdürlüğümüz yürüttü. Ekincilik Bakanlığımızda destekleriyle birlikte yürüttüğü bir proje hem Boğatepe birlikte, hem Oğuzlu köyün dahi, hem da çevre köylerde kursiyerlerimizi yetiştiriyoruz. Eğitim Bilimi veriyoruz, tıbbi hoş kokulu nebatat yönünden doğrusu ayrımsız zir bina var endemik nebatat yönünden çokça ensesi kalın bir şehiriz. Bunun üretimiyle alay malay inşallah kullanılmamış aynı üretim alanı nail olacağız. Hem köyün ve ailelerin bütçesine yardım sağlamış olacağız. Hem bile burada üretimi destekleyerek inşallah burada birlikte tıpkısı üretim üssü oluşuk olur diye niteleyerek düşünüyoruz. Bizlerde onun üzere elimizden gelen desteği veriyoruz” şeklinde konuştu.

Bikes, “Eğitimden sonra asıl hareket üretime ati. İnşallah üretim sürecinde de bizler değme soy desteğimizi sizlere sürdüreceğiz. Bundan şüpheniz olmasın. Hep amacımız vatandaşımız yetiştirici olsun üretsin, bizde onları destekleyelim. Hem ekonomisine katkıda bulunsun, hem de yetiştirici bire bir yurttaş olmanın gururunu hazzını yaşasın istiyoruz.

Köylerimize elimizden geldiğince ister altyapı ister değişik hizmetler yönünden elimizden geleni yapıyoruz, daha çok birlikte yapmaya bitmeme edeceğiz. Sizleri dahi dinleyeceğiz bu manada inşallah eksiklikleri kısa müddet içerisinde tamamlaya çaba ederiz diye niteleyerek düşünüyorum.

Ben bütün kursiyerlere eğitime katılan bütün hanımefendilere ayrımsız defa elan teşekkürname ediyorum. Iyi olsunlar bitmeme ettiler kursa kudretli oldular şehadetname kazanmaya hak kazandılar. Sizler kâfi kim üretin sizler kâfi ki gayret edin sunu balaban destekçiniz biziz, sizleri hiçbir devir yalnız bırakmayız. Yeter ki sizler çalışkan olun, bizde bindi verelim.

Boğatepe elhak peynir üretiminde Kars’ta bire bir sükse hikayesi yazmış köy bu muvaffakiyet hikayesini üstelik inşallah tıbbi aromatik bitkilerde dahi onların üretiminde de göstereceğine ilgiyle inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan Milli Yetişek Bakanlığı Maltalık Boyu Öğrenme Modülünde düzlük düz Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursunda Tıbbi Bitkilerin Yetiştiriciliği, işlenmesi ve muhafazası öğretildi. Ağırşak Süresi 72 saat adına gerçekleşti. E makro sisteminde toplam 21 kursiyer müracaat yaptı. 21 kursiyerin 18’i süreklilik durumundan ve ağırşak mezuniyet sınavından başarılı kendisine sertifika almaya türe kazandı. 18 Kursiyerden 15’nin sertifikasını alırken, 3 kursiyer ise belgesini Teşrinievvel ayında alacak. Kursiyerlerin sertifikaları Ilbay Fakir ve ilişik çekicilik müdürlerince verildi. – KARS

Share: