Van Gölü, zeminindeki kirlilikten arındırılıyor

Yerleşim yerlerindeki atık suların iri bölümünün yıllarca arıtılmadan boşalma edilmesi zımnında zemininde mil ve ense çamuru biriken Van Gölü, belediyeler tarafından başlatılan çalışmalarla kirlilikten arındırılıyor.

Masmavi suları, misilsiz koyları ve doğasıyla turistlerin ilgisini çekici, çevresindeki sulak alanlarla binlerce kuşa karı sahipliği özne Van Gölü’nün kirlilikten kurtarılması amacıyla birçok noktada icraat yürütülüyor.

Bu amaçla hazırlanan “Van Gölü Toprak Himaye Eylem Planı ve Uygulama Programı” kapsamında tasfiye tesislerini deli dolu arkaç getiren Van ve Bitlis’teki belediyeler, kıyılardaki ahırları dahi yıkarak kirliliğe illet olan unsurları ortadan kaldırıyor.

Van Gölü kıyısındaki sunu nazik yerleşim yerlerinden Tatvan ilçesinde, müstakbel dirim bilimsel tasfiye tesisinin ünitelerinde restorasyon çalışması başlatan belediye, atık suların senelerce Van Gölü’ne akıtılmasından dolayı zeminde oluşan çökelge ve çamurları temizliyor.

Geçen ay başlatılan icraat kapsamında aksiyon makineleriyle gölün zemininden 5 bin metreküp çökelge ve çökelge çıkaran uray, bu atıkları kamyonlarla kaymakamlık dışında belirlenen noktalara taşıyor. Şu asıl kadar ilçede 70 dam belirleyen ekipler, hem tayin hem da ahırların kaldırılmasına müteveccih çalışmalarını sürdürüyor.

Toplam 500 bin metreküp peş çamuru çıkarıldı

Van’ın Tuşba ilçesinde dahi zemindeki eğin çamuru ve balçığın hastalık olduğu kirliliğin önlenmesi amacıyla 3 etapta düzentileme yapılıyor. Tasfiye tesisinin bulunduğu bölgeden başlatılarak 13,9 kilometrelik sahil bandında 27 gelişim makinesi ve 40 personelle planlı çalışmaların güdük sürede tamamlanması hedefleniyor.

Van ve Bitlis’te ölçülü çalışmalarda şu asıl kadar 500 bin metreküp eğin çamuru ve mil, temizlenerek kamyonlarla belediyelerin belirlediği alanlara taşındı.

“2 yılda kayırıcı çamurunu bitirmeyi hedefliyoruz”

Tatvan Şehremini Mehmet Tehlikesiz Geylani, AA muhabirine, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde planlı “Van Gölü Kesim Siper Eylem Planı ve Uygulama Programı” kapsamında bu yıl Van Gölü’nün Tatvan kıyısında art temizliği yaptıklarını söyledi.

Tatvan’da 7 kilometre uzunluğundaki sahilde yapılabilirlik çalışmalarının tamamlandığını belirten Geylani, “Kıyıdan 100 metre göle akilane çalışmayla başladık. İş makineleriyle 3,5 metreye kadar arka çamuru temizliği yapıyoruz. Saf kumu bulana kadar bütün çamur temizlenecek. Günlük averaj 200 metreküp materyal taşıyoruz. Bugüne kadar 5 bin metreküpün üzerinde peş temizliği çalışmamız oldu. Açacak ve kol sayımızı artıracağız. 2 yılda tamamen Van Gölü’nün peş temizliğini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu,

Acun ve Türkiye’nin arz nazik tuzlu ve sodalı gölü olan Van Gölü’nün, NASA’nın düzenlediği yarışmada birlikte sunu fena hâlde fotoğraflara karışma olduğunu tabir eden Geylani, 4 bakanlığın zarfında yer aldığı eylem planının şişman aynı himmet olduğunu vurguladı.

Dip temizliğinin dışında ileri dirim bilimsel arıtma tesisinin revizyonu ile gölü kirleten kocabaş hayvan ahırlarının kaldırılması için faaliyet yürütüldüğünü kaydeden Geylani, şöyle konuştu:

“Haricen kirliliğe bozukluk olan bilcümle unsurların önüne geçilecek. Tıpkı yandan telvis önleniyor bir yandan üstelik yıllardan beri oluşturulmuş kirlilik önleniyor. Yıllardan beri müterakim aynı sorunu çözmeye çalışıyoruz. Bunun daha kılgı ve gösterişsiz yolu var o birlikte kirletmemek. Günahsızlık kirletmemeyle başlar. Vatandaşlarımız şart ve meşrubat atıklarını sahile bırakıyor. Vatandaşlarımızdan Van Gölü’ne erbap çıkmalarını ve saffet çalışmalarını desteklemelerini bekliyoruz. Dünya mirası olan Van Gölü’ne erbap çıkmamız bir numara vazifemiz.”Share: