Van Gölü’nde ‘dip temizliği’ başladı

Van Gölü’nde ‘peş temizliği’ başladı

BİTLİS – Türkiye’nin yer balaban sodalı gölü olan Van Gölü’nün Bitlis’in Tatvan kaymakamlık sahillerinde kıyı dip temizliğine başlandı.

Tatvan Belediyesi yoluyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı destekleri ile yürütülecek himmet çerçevesinde kaza sahilinin kestirmece 8 kilometrelik kısmında dal temizliği yapılmaya başlandı. Zaman sabah saatlerinde 30 çevirgeç ile startı verilen çalışmanın yer güdük sürede tamamlanması hedefleniyor.

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ziyaretleri sonrasında başlatılan say ile önceki tarihlerde yapılan çalışmadan bugüne büyüklüğünde güzeşte süreçte oluşan kirliliğinde taraması ve hesaplaması birlikte yapılacak.

Van Gölü’nün Tatvan sahilindeki kısaca 8 kilometrelik kısımda zaman itibariyle yaka arka temizliğine başladıklarını tamlayan Tatvan Şehremini Mehmet Sakıncasız Geylani, mücahede böylelikle elan temiz bir Van Gölü’ne kavuşacaklarını söyledi. Başlatılan çalışmanın önemine ilgi calip Komutan Geylani, “Temizlemek bağımlı kim büyük amma kirletmemek elan da koca. 3 yıldır süren Van Gölü Gösteri Planımız ile Van Gölü günahsızlık çalışmalarımız bitmeme ediyor. Van Gölü Gösteri Planında Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Iblağ Bakanlığımız, Ekin Bakanlığımız ve Tarım ve Orman Bakanlığımız girmek üzere 4 bakanlığımız vardı. Bunlarla beraber mıntıka kenarındaki belediyeler, toprak hususi idareleri ve ilişik kurumlarımız ile bir eylem planı hazırladık. Bu eylem planında önce etapta Van Gölü’nü kirleten unsurlar belirlendi. Arıtma tesisleri belirleme edildi. Tasfiye tesisi olmayan yerlere tasfiye tesisi inşaatları başlatıldı. Sair adım ise Van Gölü’nde tıpkı dip temizliği çalışmasıydı. Geçen sene Emine Erdoğan ve Bakanımız Erek Gelgel’un ziyaretleri ile yapılan sempozyumlarda bir dip temizliği çalışması başlatıldı. Şu an tıpkısı fizibilite çalışmasına tıpkısı zamanda bitmeme etmektedir. Kısaca 7 kilometre 300 metre derinliğinde tıpkı peş taraması yapılmakta. Önceki tarihlerde yapılan günahsızlık ile şimdi arasında oluşan ayırt belirleme edilecek. Aşamalı kendisine kıyıdan başlayıp derinlikten 2 kademeli dal temizliği yapıyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın son yayınlanan kararnamesi ile beraber Van Gölü Koruma Gösteri Planı içerisinde saf sit alanı sürdürülebilir, korunabilir ve kontrollü kullanıma celi kuzuluk gelecek alan kendisine Resmi Gazete’de yayınlandı. Sabık yıl NASA aracılığıyla yapılan foto yarışmasında dünyada birinci namına maviliği ve güzelliği ile Van Gölü olmuştu. İnşallah arz kısa zamanda eski maviliğini nail olacak. Ben bu konuda alakalarından muhit Emine Erdoğan Hanımefendiye, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çekicilik’a çokça teşekkür ediyorum” dedi.

“8 kilometrelik yaka bandında fizibilite çalışmalarımız devam edecek”

Elan mavi ayrımsız Van Gölü için sunu gelişmemiş zamanda akilane şekilde çalışmalara bitmeme edileceğini belirten Başbuğ Geylani, “Kısaca 8 kilometrelik tıpkısı yaka bandımız var. Aynı yapılabilirlik çalışması başlatıldı ve kıyıdan tıpkı 300 metre derinlikte tarama yapılmakta. Bulunan kirlilik tayin edilmiş olacak. Haliç tıpkı kayran olduğu üzere akım doğrudan kıyıya kirliliği getiriyor. Yeryüzü etki alandan başladık. Sağlı sollu adına Ahlat’a akıllıca ayrımsız temizliğe devam edeceğiz. Murat Gelgel’un ziyaretlerinde balaban aynı ekskavatör makineyi envanterimize katmış oluyoruz. İl hususi idareden kamyon ve kato desteği, Ululuk Su İşleri Müdürlüğünden kazmaç ve kamyon desteği, bir şekilde belediyenin kadro ve ekipmanları ile 30’a mümasil vasıta ile genişlik gelişmemiş zamanda ve sunma akıllıca şekilde çalışmalarımıza devam ettireceğiz” ifadelerine yer verdi.Share: