Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta öğrenciler dersbaşı yaptı

Van, Hakkari, Bitlis ve Muş’ta yaz tatilinin sona ermesiyle 2022-2023 yetişek talim yılı başladı.

Van’de Yüzün Sene Üniversitesi (YYÜ) yerleşkesindeki Bala Van Anaokulu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenle 1517 okulda 307 bin 90 mektepli ve 17 bin 896 hoca dersbaşı yaptı.

Halk oyunları gösterisinin arkası sıra mütekellim Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ozan Balcı, yeni terbiye-tedris yılının balkı olmasını diledi.

Eğitime, bilgiye, bilime, kültüre ve sanata arkadaş tıpkı yırtıkça olduğunu belirten Balcı,”Asli görevimiz, eğitim bilimi camiasının, öğretmenlerin ve öğrencilerin önündeki engelleri yarmak, yaşamlarını kolaylaştırmak ve onlara koruyucu olmaktır. Bunları yaptığımız antlaşma memleketin ve milletin ilerlemesine, yükselmesine ulama sağlamış oluyoruz. Eğitim-öğretim tıpkı numaralı meselemizdir. Tamam gücümüzü, devletimizin ve milletimizin tamam imkanı, kabiliyet ve potansiyelini terbiye camiasının emrine vermiş bulunmaktayız.” diyerek konuştu.

Milli Terbiye Bakanlığı Temel Eğitim Bilimi Umumi Müdürü Tuncay Morkoç ise bakanlık yerine bu sene meslek öncesi eğitimde seferberlik başlattıklarını belirtti.

Hiçbir çocuğun eğitimden mahrum kalmaması hedefi doğrultusunda say yürüttüklerini anlatan Morkoç, şunları kaydetti:

“Anaokulu hedefimizden bugün itibarıyla 1407 anaokulunu açmış bulunuyoruz. Türkiye çapında 10 bin 200 temel sınıfını açarak çocuklarımızı öğretmenleriyle buluşturduk. Bu yıl meslek öncesi eğitiminden faydalanan yavru sayısı bir esbak yıla bakarak 659 bin artmıştır. Bu çocukları benzeri yıl içinde sınıflara konumlamak, sarıklı, gereç yüklemek. Bunların hepsi şişman işlerdi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şişman iller ortada kayran kayran Van’daki okullaşma oranını yüzdelik 98’lere kadar çıkaran Sayın Valimiz ve ekibine teşekkürname ediyorum. Bizler için çalım verici aynı levha. Bundan ahir hedefimiz hoppadak 5 yaşındaki çocuklar değil, 3-4 yaşındaki evlatlarımızı birlikte yeryüzü erken yaşlarda öğretmenlerimizle buluşturmak olacaktır.”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli dahi üniversitelerin topluma önderlik etme, el teşhir, tetikleme görevlerinin olduğunu anlatım etti.

Üniversite kendisine toplumla etkileşime girmesine katkıda bulunmayı hedefleyen farklı nitelikte etkinlikler düzenlediklerini nâkil Şevli, “Daha güvenilir benzeri geleceğin inşasında üzerimize düşeni yapma kararlılığındayız. Hepimiz çocuklarımızın geleceğe sağlam adımlar atmalarını istiyoruz. Biliyoruz kim onların hoşur yaşlarda attıkları her doğru aşama, geleceklerini, zımnında geleceğimizi etkiliyor, şekillendiriyor. ve biliyoruz ki er yaşlarında onlara vereceğimiz seçkin terbiye çocuklarımızın potansiyellerini henüz arka seviyelere çıkarıyor.” ifadesini kullandı.

Balcı ve beraberindekiler törenin peşi sıra sınıfları ülfet ederek, öğrencilerle kardeş kardeş etti.

Programa, SELIM Öğür Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İl Uyanık Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, İl Itimat Müdürü Atanur Münevver, İl Milli Yetişek Müdürü Hasan Tevke, Tuşba Şehremini Salih Temiz, öğretmenler, öğrenciler ve çokça sayıda veli katıldı.

Hakkari

Kent genelinde 82 bin mektepli, yeni eğitim bilimi öğretim yılının başlamasıyla dersbaşı yapmanın heyecanını yaşadı.

Cumhuriyet İlk ve Ortaokulu’na mevrut öğrenciler İstiklal Marşı’nı okuduktan bilahare sınıflara alınarak önceki derslerine başladı.

Okulu müzakere ederek öğrencilerin heyecanına kuma olan İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Bol, 357 okulda 82 bin öğrenci ve 4 bin 749 öğretmenle eskimemiş eğitim bilimi sezonuna başladıklarını vurguladı.

Okulların tadilat ve onarımının yapıldığını nâkil Ferah, şunları kaydetti:

“İl merkezi ve dört ilçemizde, hep 1 milyon 130 bin mahiyet mektup ve öğüt kitapları devletimizin imkanları sebebiyle, kül tıpkısı şekilde öğrencilerimizin masalarının konusunda konulmuştur. Bakanlığımızca okullarımızın bütün ihtiyaçları karşılandı. Çocuklarımızın alelhusus ekol öncesi eğitime erişimlerini bırakmak için katlanılamaz ayrımsız envestisman yapıldı. 2022-2023 eğitim bilimi tedris yılı öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, terbiye camiamıza, Hakkari’mize ve ülkemize hayırlar getirsin.”

Bitlis

Bitlis’te 2022-2023 terbiye talim yılının başlamasıyla toprak genelinde 87 bin 820 öğrenci dersbaşı yaptı.

Bitlis Milli Terbiye Müdürü Mehmet Sakıncasız Korkmaz, memleket genelindeki 743 okulda tedrisat yılının başladığını söyledi.

Korkmaz, “Okullarımız ve dersliklerimiz amade. Öğretmelerimiz görevlerinin başında. Çocuklarımızın kitapları masalarının üzerinde.” dedi.

Muş

Kentteki 692 okulda 114 bin 209 mektepli ve 6 bin 400 öğretmen yaz tatilinin ardından okula başlamanın heyecanını yaşadı.

2071 Melikşah İlk ve Ortaokulu’nda planlı törende mütekellim Vali İlker Gündüzöz, eğitimin önemine vurgu yaptı.

Kentte koca yatırımların yapıldığını belirten Gündüzöz, “Hepsi bizim gençlerimiz, çocuklarımız için. Muş, Türkiye’da bildirme tendürüst nüfusa erbap 5 ilden biri. Zaman dershane başına mektepli mevcudumuz farklı derecelerdeki okullarda çokça yoz sapmalar gösterse üstelik hor fevk 16 civarında.” dedi.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Enver Övünç bile günün fehva ve önemine ilgili yaptığı konuşmada yer genelinde 692 okulda 6 bin 400 öğretmenin nezaretinde 114 bin 209 öğrencinin dersbaşı yaptığını tabir etti.

Okula bakir başlayan öğrencilere çiçek verilmesiyle sonuç bulan törene Belediye Reisi Feyat Asya, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Mehmet Kasım Aksakal, Vali Yardımcısı Hasan Taş, Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Çelik, İl Inanma Müdürü Engin Kaloğlu, çekicilik amirleri ve veliler katıldı.Share: