Van ve Bitlis’teki okullarda ahenk eğitimi başladı

Van ve Bitlis’teki anaokulu ve ilkokul bir numara sınıflarda uzlaşma eğitimi başladı.

Van’üstelik Milli Eğitim Bilimi Bakanlığınca muteber harmoni eğitimi programı kapsamında velileriyle okula gelen öğrenciler, öğretmenler eliyle yapılan bilgilendirmelerin arkası sıra sınıflara makbuz.

İpekyolu ilçesindeki Fetihler İlköğretim Okulu’na gelen öğrenciler, öğretmenleri ve arkadaşlarıyla tanışmanın heyecanını yaşadı.

Velilerden Sema Özdemir, AA muhabirine, birinci sınıfa başlayan oğluna zevcelik ettiğini ve okula neva sağlamasına koruyucu olacağını söyledi.

Oğlu kadar ateşli olduğunu tamlayan Özdemir, “Okula geldik. Öğretmenimizin vereceği listeye bakarak kırtasiye alışverişi yapacağız. Iyice tıpkı yıl geçirmeyi düş ediyorum. Nazik oğlum bile 8. sınıfa gidiyor. Liseye hazırlanıyor. Tempolu bir sene geçireceğiz.” diye konuştu.

Cemile Amerikan Bar ise “Zaman önceki günümüz, heyecanlıyız. Kayıtlarımızı yaptık. Öğretmenimizle tanışacağız. Neva sürecinde kızıma zevcelik edeceğim. Gitgide okuluna alışacak.”dedi.

Bitlis

Bitlis’te Zübeyde Hanım İlkokulu’na mevrut mektepli ve velilere, uzlaşma eğitim bilimi karşı bilgiler verildi.

İl Milli Terbiye Müdürü Mehmet Sakıncasız Korkmaz, gazetecilere, kentte ahenk eğitimiyle 2022-2023 yetişek tedrisat yılının başladığını söyledi.

Çocukların ortama uyması ve okulu tanıması açısından uyum eğitiminin koskocaman olduğunu belirten Korkmaz, şöyle konuştu:

“Ati hafta tamam kademelerde eğitim öğretime başlayacağız. Sistemimize göre değme sene yaklaşık 7 bin 200 öğrenci bir numara sınıfa başlıyor. Bu sene da 7 bin 123 öğrenciyle terbiye öğretime başladık. İl genelinde 6 bin 783 öğretmen ve maharetli ile bu işi yapıyoruz. Eğitim Bilimi ve öğretime hazırız. Okul öncesinde ise 5 bin 600 civarı öğrenci eğitime başladı. Velilerimizden çocuklarını zamanında okula bırakmalarını istiyoruz. Tamlık mekanlarımız hazır. Terbiye talim yılının kandırıcı olmasını diliyorum.”Share: