Van ve Muş’tan sarsıntı bölgelerine yardımlar bitmeme ediyor

Van ve Muş’ta vatandaşlar, “asrın felaketi” kendisine nitelenen, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan müzaheret kampanyalarına desteğini sürdürüyor.

Van’de 23 Teşrinievvel ve 9 Teşrinisani 2011’de meydana mevrut depremlerde iri acılar faal şehir sakinleri, hareket bölgesindeki vatandaşlara havari olabilmek için imkanlarını seferber ediyor.

Depremzedeler için başlatılan kampanyaya rabıt gösteren Vanlıların getirdiği elektrikli soba, kullanılmamış üst, battaniye, besin ve ferdî hıfzıssıhha malzemeleri, İpekyolu ilçesindeki Atatürk Lisesi Spor Salonunda toplanıyor.

Görevliler tarafından ayrıştırılarak kolilere yerleştirilen yardımlar, tırlarla deprem bölgesine ve kente gelen depremzedelere ulaştırılıyor.

Çalışmalara bindi veren hoca Sevap Çelik, AA muhabirine, bilcümle Vanlıların depremzedeler üzere kenetlendiğini söyledi.

Merkeze getirilen yardım malzemelerini kolilere yerleştirdiklerini tamlayan Polat, şunları kaydetti:

“Hareket bölgelerinde yaşanan acıyı etraflıca hissediyoruz. Gönüllü vatandaşlarla hareket bölgesine gönderilecek tırlara arkalama malzemesi yüklüyor, yardımların tedarikini, koordinasyonunu sağlamaya çalışıyoruz. Deprem bölgesine arkalama çarpmak üzere herkes çabalıyor, elinden geleni yapmaya çalışıyor. Vanlılar bu konuda çokça duyarlılık gösteriyor. İlk günden bu yana ayrımsız koşuşturma içindeyiz. Hareket bölgesine giden, burada tarz arkalama çalışmalarına destek veren yüzlerce can var. Balaban benzeri coşkunluk yaşandı ama bilcümle alay malay ele ele vererek üstesinden geleceğiz. Van’dan yer sarsıntısı bölgesine desteklerimiz devam edecek.”

Gönüllülerden Aslıhan Ünal, depremin üzüntüsünü yaşadığını belirtti.

Van’birlikte yardımseverlik duygusunun arka seviyede olduğunu anlatan Ünal, “İlimizde da 2011’de zehir aynı hareket yaşandı. Depremzede kardeşlerimizin yaşadıklarını çokça gani anlıyoruz. Acılarını dikçe hissediyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapmaya çalışıyoruz. Yardımları depremzede kardeşlerimize duyurmak için güreşçi köprüsü görevi görüyoruz. Kıyafetleri, azık malzemelerini koliliyoruz. Koordinasyonu sağlamaya, onlara maneviyat olmaya çalışıyoruz. Bari elimizden henüz dahası gelse. Uyuyamıyoruz. O acıları muammer kadar üzgünüz.” ifadelerini kullandı.

Muş’tan da destekler devam ediyor

Muş Belediyesi de 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenen illere yönelik yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Belediye Başkanı Feyat Asya, AA muhabirine, depremden yeryüzü haddinden fazla etkilenen illere taharri istirdat ekipleri, müteharrik ağırlama, cenaze yıkama araçları ve arkalama malzemelerinin gönderildiğini söyledi.

Asya, “Sarsıntı bölgelerine 12 aksiyon makinemiz ve 36 personelimizin intikallerini sağlandık. Şu anda arazöz, boşaltıcı ve gübür toplama araçları tutmak için 26 aracımızı gönderdik. Genel Merkezimiz ve eş güdümcü valilerinin bizlere bildirdiği ihtiyaca bakarak hareket bölgelerine intikallerini sağlayacağız.” dedi.

Depremin geçmiş gününden itibaren halkın canla başla müzaheret etmeye çabalarına şehadet ettiklerini belirten Asya, şöyle bitmeme etti:

“Müzaheret tırlarımızı gece gündüz adına ihtiyaca göre hareket bölgelerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Halk savuşturmak fabrikamız önce günden itibaren mir noktalarını kapatıp, averaj günde 60 bin aldatmak üretimi yaparak deprem bölgesine sevkini yapıyor. Akıbet iki gündür özellikle istinas ihtiyacını giderecek odun ihtiyacını hem belediyemiz hem dahi halkımızın desteği ile toplayıp yer sarsıntısı bölgesine gönderiyoruz. Şu anda dahi 3 kamyonumuz yüklendi. Yer Sarsıntısı bölgesindeki koordinatör valilerimizle irtibata geçerek, ihtiyaca göre ulaştırmaya çalışacağız. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlar amacıyla bamyatarlası işlemleri ve kefen ihtiyacını karşılayarak, defin işlemlerine ulama sağlamaya çalışıyoruz. Elbette herkesin seferber olduğu kabilinden şehrimizin insanları de bu anlamda mücahede gösteriyor. Katkısı desteği ve dilek birliği olan herkese şahsim ve halkımız yerine teşekkürname ediyorum.”

Depremden etkilenen vatandaşların Muş’a intikallerinin devam ettiğini birlikte söyleyen Asya, “Bizimle angajman sağlayıcı depremzedelerimizi amme misafirhanelerimiz ve otellerimizde ağılıyoruz. Birçok vatandaşımız evlerini ya bile apartlarının kapılarını açtı.” dedi.

Share: