Van’a cumhuriyet altını tarihinin sunma büyük yatırımı

YANLIŞSIZ Öğür Van Saylav Abdulahat Arvas, Van Tarımsal Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü için kayran seçimi için düz incelemesi yapıldığını belirterek, “Van Zirai Araştırı Enstitüsü, niteliği bakımından cumhuriyet tarihinin bildirme önemli yatırımlarından biridir” dedi.

Van’birlikte Tarımsal Araştırma Enstitüsü kurulması üzerine evvel günden bu yana sürecin mail takipçisi olan YANLIŞSIZ Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın çabaları son vermiş, 7 Nisan 2022 günlü 31802 çevrilmiş Resmi Gazete’de yayınlanan kararname ile Van Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün yapı kararı yayınlanmıştı. Yapılan hazırlıklar neticesinde Ekincilik ve Orman Bakanlığı Zirai Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünden benzeri yıldız bilimi Van’a gelerek düzlük seçimi amacıyla saha incelemesi yaptı. TAGEM Genel Müdür Yardımcısı Şerafettin Titiz, Daire Başkanları Melik Nalbantoğlu ve Suat Yılmaz’ın kayran aldığı bakanlık heyeti; Van Saylav Abdulahat Arvas, Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Müdür Yardımcısı Abdulkerim Yücel ve YYÜ Ekincilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tunçtürk ile alay malay alternatif arazileri durumunda değerlendirdi. İki günlük kayran çalışması sonucunda esasen Van Valisi Dr. Âşık Balcı ile aynı araya mevrut vekillik heyeti, ebat değerlendirmesi yaparak Ankara’ya döndü.

Konuyla ilgili açıklamalarda kâin SELIM Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün niteliği itibarıyla cumhuriyet altını tarihinin en kebir yatırımlarından biri olduğunu rapor ederek, enstitünün takkadak Van’a değil bünye yapısı gereği Balkı, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine üstelik bakım vereceğini söyledi. Arvas, “Van Gölü Havzası, Zap Havzası ve bölgedeki küçükbaş efsanevi popülasyonu ve otlak imkanlarını kıymetlendirmek, hayvancılıkta verimliliği, üretimi bırakmak ve çeşitlendirmek, nebati istihsal, su ürünleri konularında araştırma yapmak kabil bilcümle bu çalışmalara Van Tarımsal Araştırı Enstitüsü çırağ tutaç ve eklenmiş değer sağlayacaktır. Van, Balkı, Bitlis, Hakkari ve Muş illerine dahi hitap edecek Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün bünyesinde hayvanca, nebati, efsanevi sağlığı, nebat sağlığı, akarsu ürünleri, çayır-mera ve yemleme bitkileri, tıbbi hoş kokulu nebatat ile eğitim bilimi ve neşir bölümleri saha almaktadır. Yapılış yapısı bakımından cıvıl cıvıl aynı şekilde planlanan Van Zirai Araştırı Enstitüsü; bölgede tarımı modernleştirecek, çiftçilere müteveccih yenilikler sunacak ve tarımsal kalkınmayı önceleyecektir. Zirai yarar ile gelişigüzel iktisadi ve toplumsal açıdan üstelik bölgemize munzam değer sağlayacak Tarımsal Araştırma Enstitüsü inşallah kuruluşundan itibaren parçalanmamış paydaşlarla işbirliği ortamında araştırma ve ihya çalışmalarını yürütecektir. Enstitünün yapacağı araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile birlikte bölgeye has reform çalışmaları yapılacak ve değişik geniş kaynakları oluşturulacaktır. Bilcümle bunlarla gelişigüzel ilimizin lokomotif sektörü olan ekincilik ve hayvancılık alanında iz çeşidi artacak, mahsul yükselecek, yer bereketlenecek, sertifikalı tohumculuk yaygınlaşacak ve çiftçilerimizin geliri bereketlenecektir. Bilcümle bunlara imkan sağlayacak ciddi bire bir envestisman olan Van Zirai Araştırma Enstitüsünün kurulmasına olur veren Cumhurbaşkanımız özellikle girmek için bu çabamıza destek veren Tarım ve Orman Bakanlarımıza, TAGEM Genel Müdürlüğüne, Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğüne şükranlarımı sunuyor, Van Tarımsal Araştırma Enstitüsünün gene ilimize ve bölgemize adamakıllı olmasını diliyorum” dedi. – VAN

Share: