Van’da 120 kadın kursiyer depremzedeler amacıyla seferber oldu

Van’ın Özalp ilçesinde, Sosyal Yardımlaşma ve El Birliği Vakfı’na (SYDV) vabeste Aile Bindi Merkezi’ndeki (YOKLUK) kursiyerler, “asrın felaketi” olarak nitelenen depremden etkilenenler üzere battaniye, içlik ve eşofman altı dikiyor.

Merkez bünyesindeki atölyede aynı araya gelen 120 kursiyer eş, depremzedelerin yaralarının sarılmasına yönelik yardımlara bindi yüklemek üzere mücahede başlattı.

Atölyede posta sistemiyle müteharrik kadınlar, Kaymakamlığın sunduğu desteklerle deprem bölgesine götürülmek için içlik, eşofman altı ve battaniye dikti.

Çocuklar için üstelik oyuncaklar yapan kursiyerlerin ürettiği mahsulat, paketlenerek ilgili kurumlara tasdik edildi.

Kurs öğretmeni Neslihan Öztürk, mehabetli ve dallar üzere içlik, eşofman şeş, battaniyenin beraberinde bertik ve atkı birlikte diktiklerini söyledi.

Kadınların ellerinden geldiğince çalışmalara bindi sağladığını aktaran Öztürk, “Yastık kılıfı, bürgü ve battaniye üretimi üstelik yapıyoruz. Günde 200 eşofman altı ve battaniye üretiyoruz. Şu temel kadar depremzedelere bir kamyon eser gönderdik. Şimdi diktiklerimizi ilçemize gelen depremzedelere doğrulama edeceğiz. Tanrı tıpkı elan hakeza bir kızdırma yaşatmasın.” dedi.

HIÇLIK Proje Koordinatörü Dost Ertaş ise üretimi artırarak henüz aşkın kişinin ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini ifade ederek, “Bize bindi yerine güpür gönderiyorlar. Henüz aşkın kumaş desteği yapılırsa bu yardımları sürdürmeyi hedefliyoruz. Bize bindi sunan ilkin Kaymakamımız Muhammed Tehlikesiz Nasır’a ve herkese teşekkürname ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: