Van’da gönüllü kadınlar depremzedeler amacıyla seferber oldu

Van’da Tuşba El Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki karı kursiyerler, “asrın felaketi” kendisine nitelenen depremlerden etkilenenler amacıyla eşofman takımı, pijama, atkı ve bertik dikti.

Tuşba Halk Eğitim Bilimi Merkezi Müdürlüğünde eğitim bilimi kayran 25 kursiyer, depremzedelerin yaralarının sarılmasına müteveccih yardımlara bindi vermek için himmet başlattı.

Gönüllü yerine bire bir araya gelen kursiyerler, diktikleri kışlık eşofman, pijama, argaç ve bereleri depremzedelere ulaştırılması amacıyla ilişkin kurumlara tasdik etti.

Usta öğreticisi Güler Okuyucu, AA muhabirine, 2011’üstelik depremin acısını yaşadıkları amacıyla depremzedelerin ihtiyaçları doğrultusunda hareket ettiklerini söyledi.

Deprem olduğunda çokça üzüldüklerini anlatan Kari, “Biz da çok kayıplar verdik. Hangi yapabiliriz diye niteleyerek kursiyerlerimizle konuştum. Bu düşüncemi sundum ve iyi olsunlar desteklerini esirgemediler. Yük giyecekler üretmeye başladık. Madun ve peş eşofman takımı yapmaya başladık. Üretmeye devam edeceğiz. Bize bindi sunan arkadaşlarımıza teşekkürname ediyoruz.” diyerek konuştu.

Kadınlardan Cahide Yavrutürk ise depremzedeler için sakır sakır çalışıp belik ördüğünü belirtti.

Ürettikleri ürünleri depremzedelere göndereceklerini aktaran Yavrutürk, duygularını şöyle aktardı:

“Allah yardımcıları olsun. Çokça üzüldük. Biz üstelik hareket gördük. Torunlarımız, çocuklarımız ve akrabalarımız aklımıza geldi. Çok şükür bizde kayıplar bulunmayan ama zayi veren çok. Kâffesi kardeşlerimiz. Sarsıntı olduğu günden beri çalışıyoruz. Sürekli örgü örüyorum. Gecemi gündüzüme katıyorum. 60 yaşındayım amma yorulmadan çalışıyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.”

Share: