Vanlı anneler: “Kandil’in kapısını kapattık”

Van’dahi yıldırı örgütü PKK aracılığıyla kızı dağa kaçırılan ana Saliha Kişi, anneler namına Kandil’in yolunu kapattıklarını ve çıktı çocukların dağa kaçırılmadığını söyledi.

Van’bile çocuklarının yıldırı örgütü PKK aracılığıyla dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan aileler, 44 haftalık süreçten bu yana partinin toprak başkanlığı binası önünde oturma eylemi yaparak seslerini duyurmaya çalışıyor. Evlatları ayrı ayrı tarihlerde PKK yıldırı örgütü tarafından dağa kaçırılan ve sayıları 32’yi bulan aileler, kentin yer faal noktası olan Cumhuriyet Altını Caddesi’nde tıpkısı araya geldi. Ellerindeki dövizlerle yürüyüş eden anneler, bire bir yandan de HDP ve PKK aleyhine motto attı.

“Artık Kandil’e bala gitmiyor”

Bitlis’ten gelerek eyleme katılan ve 2015 yılında oğlu Yetiş Sap’in PKK vasıtasıyla götürüldüğünü ifade fail Saliha Ayvaz, HDP’nin açtığı müziklerin imdi kapatılmasını rica etti. Anneler yerine yıldırı örgütü PKK’yı bitireceklerini ifade eden Koca, “Kandil’in kapısını kapattık. Artık Kandil’e çocuk gitmiyor. Arz çok üstelik buna sevindik. Tığ evlatlarımızı istiyoruz. O katiller evlatlarımızı versin. Tığ o çocukları Amerika’ya uşaklık etsinler diyerek doğurmadık. Yer şişman hayalim çocuğumun çeri olmasıydı. Hayallerimi çaldılar” dedi.

“Artık tek annenin ciğer yanmasın”

HDP’yi tek yerde fethetmek istemediklerini dile getiren Baylan Sancar isimli anne ise “HDP 9 yaşındaki çocukları araca bindirerek Kandil’e götürüyor. Biz PKK’dan ve HDP’den hakkımız olan evlatlarımızı istiyoruz. Tığ evlatlarımız üzere buradayız. Kızım Şeyma’yı ve farklı çocukları istiyoruz. 11 yıldır benim ciğerin yanıyor. Imdi tek annenin bağır yanmasın” diye niteleyerek konuştu. – VAN

Share: