Vanlı kadınlar depremzedeler amacıyla seferber oldu

Vanlı kadınlar depremzedeler amacıyla seferber oldu

Mahalle Muhtarı Melek Kına: “Göstergeç karşısında oturup ağlamaktansa, zelzele bölgesine bindi çıkmamız gerekiyordu”

VAN Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili vuran 7.7 ile 7.6 büyüklüklerindeki depremlerin ardından Vanlı kadınlar depremzedeler için seferber oldu.

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen tahripkâr depremlerin arkası sıra enkazlarda arama kurtarma çalışmaları devam ederken, depremzedeler üzere yapılan müzaheret çağrıları üstelik sudan ucuz kalmıyor. Tekmil ülkede olduğu gibi Van’üstelik bile deprem bölgesine yardımların ulaşması üzere muktezi tekmil çalışmalar bitmeme ederken, Gümüşi Akasya Avrat Kooperatifi öncülüğünde ayrımsız araya mevrut kadınlar ise depremzedeler için çizik, atkı ve çorap örüp elbise dikiyor.

Van’ın yıllar geçmiş iki iri zelzele yaşadığını ve bu nedenle yaşanan acının farkında olup bu çerçevede çalışmalara başladıklarını ifade eden Gümüşi Akasya Karı Kooperatifi Başkanı ve bir zamanda Kavurma Mahalle Muhtarı Ferişte Kına, “Depremi duyar duymaz acep ne yapabiliriz diye umumi heyet arkadaşlarımızla, üyelerimizle konuştuk. Göstergeç karşısında oturup ağlamaktansa, sarsıntı bölgesine bindi çıkmamız gerektiğini söyledik. İlk olarak yönetim kurulumuzla, üyelerimizle, öğrencilerimizle birlikte aramızda mal toplayıp kumaş aldık. Sonra bu kumaşlardan 2-14 gözyaşı arası eşofman takımları, iştahlı penyeler diktik. Bunun yanında çizik, argaç, çorap ve eldivenler ördük. Buraya gelemeyen ve dikime apotr olamayan arkadaşlarımız evlerinde kurabiye, pasta ve çörekler yaptı. Eli çalma, enjeksiyon markajcı cümle bindi verdi” dedi.

Yardımların iki kez şeklinde hazırlandığını belirten Kına, “Haddinden Fazla yorulan arkadaşlarımız gidip dinleniyor. Gayrı vardiyadaki arkadaşımız geliyor. Pespaye olan tıpkısı madde çokça büyüdü. Kadınlar koşa koşa geldiler. Burada canla başla çalışıyorlar. Ego bu manada kendilerine çok teşekkürname ediyorum” ifadelerini kullandı. Dikilen ve örülen çul malzemelerinin henüz bilahare paketlendiğini tamlayan Muhtar Kına, yardımların kurumlar eliyle hareket bölgelerine ulaştırıldığını söyledi. Çalışmalarda düz almanın gururunu yaşadığını belirten Ateş Parçası Belletici Şenlik Aydın ise “Acıları acımızdır. Biz yıllar geçmiş bunu yaşadık. Biz dahi iki yıkıcı hareket oldu. Onun için onları çok çokça mebzul anlıyoruz. Belki orada değiliz ama onlar için elimizden geleni yapıyoruz. Kim ne yapabiliyorsa, tek kimesne aynı husus yapamıyorsa yakarış etsin. Bizde kendimizce bir şeyler yapmaya çalıştık. Memleketçe, ülkece lacerem seferber olduysak, tığ da burada anca seferber olduk” diye konuştu.

Share: