Vekil Aristokrat: “Cumhur Reisi Erdoğan, nazik bir zihniyet devrimi gerçekleştirdi”

Nazır Aristokrat: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, balaban aynı mantalite devrimi gerçekleştirdi”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat:

“Mağrip ülkeleri, Rusya- Ukrayna savaşında ortaya sâdır besin krizinin çözülmesi üzere tıpış tıpış Türkiye’ye geldi”

“20 yıldır Türkiye’nin kaderini değiştirebilmek için, rastgele 10 yılda tıpkısı Türkiye’de çarpış olmamasını gerçekleştirme edebilmek üzere ve demokrasinin gelişmesi amacıyla Reisicumhur elinden gelen temas şeyi yapıyor”

“Tığ, dünyanın arz metin coğrafyasının kül de göbeğindeyiz. Etrafımızda fırtınalar esiyor. Ama tığ bunları geçebilmek için çalışıyoruz”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’daki temasları çerçevesinde Çınar ilçesinde vatandaşlarla mülaki İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, esnafı ziyareti sonrası vatandaşlarla görüşerek sevgili ve taleplerini dinledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (DOĞRU Fırka) Çınar İlçe Başkanlığını konuşma ederek partililerle ayrımsız araya gelen Bakan Soylu, güzeşte hafta Bartın’ın Amasra ilçesinde yaşanan maden faciasından belde ertelenen Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretinin bu Münasebet haset yapılacağını söyledi.

Amerika’nın, Irak ve Suriye politikasını eleştiren Aristokrat, bu politikadan ortalık milyonlarca insanı evlerinden hicret etmek zorunda kaldığını dile getirdi.

Aristokrat, Türkiye’birlikte eski yıllarda yaşanan çoğu sıkıntının deminden kalmadığını tabir ederek, “Bu ülkede da insanlar ego dindarım diyemiyordu. Bunu hepimiz yaşadık. Çocuklarımızı 15 yaşından sonradan dini eğitim ve öğretime manipülasyon kabiliyetine ehil olabiliyorduk. Bunların hepsini alay malay yaşadık. Cumhur Reisi Erdoğan, bu ülkede hemen otobanları, kent hastanelerini, dünyanın sunu balaban barajlarını, uran ve ihracatı 40-50 milyar dolarlardan 250 bilyon dolarlara çıkarmadı. Bunların yanı sıra Erdoğan, balaban bir hesap devrimi gerçekleştirdi. Imdi insanlar istedikleri gibi düşüncelerini anlatabiliyorlar. Bu ülkede insanlar abat benzeri şekilde ego dindarım diyebiliyor. Daha Çok kimse fotoğraf ve kıyafetinden âlem yargılanmıyor. Daha Çok insanlar abat bire bir şekilde ben Kürt’üm diyebiliyor. Herkesin kendini bayındır rapor edebileceği ayrımsız konumdayız. Bunu yapabilmek o büyüklüğünde yalın kat değil. Esbak yıllarda tekraren bu ülkenin siyasetçilerine fiyat ödetildi” dedi.

“Rahmetlik Adnan Menderes bu ülkede ezan-ı Muhammed-i’yi bu ülkede aslıyla bu arada buluşturduğu amacıyla, bu ülkeyi kalkındırdığı için seçkin rehavet yoktu ve idam edildi” diyen Bakan Soylu, “Merhum Turgut Özal bu ülkede temas şeyi ortaya koymaya çalıştı. Amma iftiralarıyla bu arada onu dahi bezdirmeye çalıştılar. Merhum Erbakan Libya’evet gitmedi mi. Sanki çadırda kaldı. Yahu tıpkı çerge meselesi yüzünden Türkiye’üstelik kefaret meselesi çıkardılar. Benzeri başbakanı sabahtan akşama kadar elden bu yüzden eleştirdiler. Sanki başbakanlığa hocaları ve imamları çağırdılar. Ben da 15 ahit ilk buradaydım hocalarla birlikteydim. Hocalarla bu arada tıpkı törendeydim. Hem birlikte alay malay ışık dahi çektirdik oh. Kimse aynı öz diyemedi” diye niteleyerek konuştu.

Aynı zamanlar Türkiye’nin batısından Şırnak’a kimsenin gidemediğini hatırlatan Nazır Soylu, şimdi ise profesörlerin, doktorların gittiğini söyledi. Türkiye’nin dış ilişkilerde gelişimi üzere Cumhur Reisi Erdoğan’ın elinden mevrut rastgele şeyi yaptığını rapor eden Soylu, “Geçenlerde Cumhurbaşkanımız Özbekistan’daydı, Azerbaycan’daydı ve Avrupa’daydı. Dünyanın apayrı yerlerinde ülkenin dış ilişkisini imar etmek amacıyla koşturuyordu. Bundan bu ülkenin beherglas insanı yararlanıyor. 81 vilayetimizde bugün birer darülfünun mevcut. Biz, çocukken üniversiteye hazırlanırken acep şüphesiz okulumuza gideceğiz diyerek endişeleniyorduk. Amma bugün eski Türkiye bulunmayan. Şırnak’a Türkiye’nin batısından herif gitmezdi. Demincek Türkiye’nin batısından Şırnak’a müderris, etibba gidiyor. Oralarda öğrencilere ibret veriyorlar. Hakkari’de 2016-19 yılları beyninde tıpkı bir tane tababet fakültesini kazanan öğrencimiz yoktu. 2022 yılındayız ve bugün 26 Tababet Fakültesini kazanan öğrencimiz var. Nedeni nedir evet? Dirlik var çünkü. Bizim elden bu ülkeye ilişkin aynı sorumluluğumuz yok” ifadelerine kayran verdi.

“Eğer gelişirsek Türkiye’ye mahkum olacaklarını biliyorlar”

Batı ülkelerinin Rusya-Ukrayna savaşında ortaya çıkan gıda krizinin çözülmesi üzere tıpış tıpış Türkiye’ye geldiğini tamlayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

” Afganistan’de yüz binlerce herif heder oldu. Tıpkısı milyona yakın kayırıcı Suriye’üstelik hayatını kaybetti. Rengine, diline ve budunsal kökenine bakmadan garp bütün sorunlarını üzerimize yıkıyor. Sebebi, bunlar düşünmesin, çalışmasın ve önlerine bakmasın diyerek. Sonsuz onları kişi içlerinde sabahtan akşama büyüklüğünde uğraştıralım diye. Gelişmezler, kalkınmazlar diye bizi öz içimizde uğraştırıyorlar. Eğer gelişirsek Türkiye’ye mahkum olacaklarını biliyorlar. Ne yaptılar, gıda krizi çıktı mı Ukrayna-Rusya savaşında? Kendileri halletselerdi ya. Biden konuştuğunda mangalda umum bırakmıyor. Halletselerdi ya savaşı.”

“100 yıllık planlar yapıyor bunlar, haydi yapsınlar bakalım bu planlarını” değerlendirmesinde kâin Nazır Aristokrat, “Evet siz daha önünüzü göremiyorsunuz. Tayyip Erdoğan’a ve Türkiye’ye bunlar besin krizini fasletmek üzere ömrü billah gelmezlerdi. Bittabi tıpış tıpış geldiler. Şayet tığ ayrımsız fiskeyle bu arada yıkılsaydık bugün bizden talep etmezlerdi ve bize emir verirlerdi. Zaman buyuru kayran tıpkı talih değiliz” ifadelerinde bulundu.

“İngiltere’dahi başbuğ 45 dönme geçmiş seçildi ve yönetemedi”

Aynı hafta önceki Diyarbakır’bile düzenlenen festivale halkın gitmesinin engellendiğini ve kudretli olamadığını belirten Soylu, “10 binlerce insanın kâffesi o festivalde oldu. Birileri dedi kim, gitmeyin. Bırakın insanları yaşayış içerisinde yaşasınlar. Ama etrafımızdaki coğrafya erinçli olduğu devir biz erinçli oluruz. İnşallah Tanrı, bunu Tayyip Erdoğan’a şans edecektir. 20 yıldır Türkiye’nin kaderini değiştirebilmek için, seçkin 10 yılda benzeri Türkiye’bile çarpış olmamasını temin edebilmek amacıyla ve demokrasinin gelişmesi amacıyla Cumhur Reisi elinden gelen her şeyi yapıyor. Birileri reislik sistemine bahis ediyordu. Ne oldu deminden İngiltere’ye bakıyorsunuz. İngiltere’birlikte komutan 45 ahit evvel seçildi ve yönetemedi. Uçan Top takımı oyuncusu kabilinden sürekli değişim yapıyorlar. Sorunların karşısında eğer çevrimli hükümetler olmazsa yerle düzlük ederler bizi. Biz, dünyanın arz dayanabilen coğrafyasının umum de göbeğindeyiz. Etrafımızda fırtınalar esiyor. Ama biz bunları geçebilmek üzere çalışıyoruz” dedi.

Share: