Vekil Dönmez’den ‘Akkuyu’ açıklaması

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Rum Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişik soruları yanıtladı.

Vekil Dönmez’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“Akdeniz’de 45-60 günce süremiz var. Bu sürede sondajımızı tamamlayacağız. Sezinleme bulursak milletimizle müjdeyi paylaşacağız.

(Akkuyu NGS) Proje takviminde ayrımsız aksamaya cevaz edemeyiz.

Karadeniz’in 2200 metre altında ayrımsız enerji üssü kuruyoruz. 120 kilometrelik koyu deniz boru döşeme işlemi tamamladı. 50 kilometrelik hane kaldı.

(Doğalgaz sevkiyatı) Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğunda saf gazda seçkin bastırık yaşanmayacağını ferah ferah söyleyebilirim.

(Katıksız gazda ruble ile tecim) Bu bahis liderler beyninde de konfirmasyon edildi. Transferlerde Türk Lirası’nı bile konuşuyoruz.

Bugün itibarıyla Silivri Doğalgaz Ambarlama Tesisi’nde doluluk oranımız yüzdelik 87. Hedefimiz eylülde tamamını pekiştirmek. Sodyum Klorür gölü depolama tesisimiz tamamen dolu.

Canlılık ve doğal gazda tutma devam ediyor. Destek miktarı bu yılın geçmiş yarısında geçtiğimiz yılın 2 katından elan fazla seyrediyor.

Elektrikte oturmuş gücümüz 101 bin megavata ulaştı. Bunun yüzde 54’ü yenilenebilir kaynaklardan geliyor.

1-2 kamer süresince YEKA GES 5 düzenlenecek. 1200 megavatlık benzeri kapasiteyi yarışmaya sunmuş olacağız.

Erke ithalat tutarı 100 milyar dolara gidiyor. Kontrollü ve kolay tedbirlerle yüzdelik 10 tasarruf sağlayabiliriz. Bu dahi 10 bilyon dolar cebimizde kalacak demektir.

Vatandaşlarımıza destek namına ısı yalıtımı kredisi 50 bin liraya büyüklüğünde, 60 kamer vade ve 0,99 faiz oranıyla sunuluyor.”

Erdoğan, Akkuyu Nükleer Ağırbaşlı Santrali’ni konuşma etti

 

Share: