Vekil Ersoy, Çanakkale’de İngiliz “HMT Lundy” batığına hatırat dalışına katıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca planlı Türkiye Kültür Yolu Festivalleri kapsamındaki Troya Ekin Yolu Festivali etkinliklerinde, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nda anı dalışı yapıldı.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir ile beraberindekiler, tekneyle Anafartalar Limanı’nın Suvla Derin açıklarında kâin bölgeye ulaştı.

Ersoy ile beraberindekiler, dalış ekibi liderinin yönlendirmeleriyle 27 metre derinlikteki “HMT Lundy” batığına dalarak, Çanakkale Savaşları’nda İtilaf Devletleri’nin çıkarması esnasında koyda mayın tarama görevini namına getiren 34 metre uzunluğundaki İngiliz gemisini görme imkanı buldu.

Anı dalışında Küçük Asya Ajansı ekibince akarsu altında görüntülenen katılımcılar, 16 Ağustos 1915’te “Kalyan” adlı gemiye mühimmat yüklerken Türk topçusunun ateşiyle batırılan HMT Lundy’nin çevresinde dolaştı.

Bakan Ersoy, dalış sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Çanakkale’birlikte beklentilerinin üzerinde haddinden fazla domuzuna benzeri havayla karşılaştıklarını söyledi.

Troya Firez Yolu Festivali’nin sonuna yaklaştıklarını belirten Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Ayın 16’sında başlayan curcuna çokça yoğun devam etti. Etkinliklere haddinden fazla şişman ortaklık oldu, bu birlikte bizi oldukça sevindirdi. Müptedi etkinliğe 35 bine andıran insan Çanakkale’de munzam. Birçok etkinliğimize 25 bin, 20 bin, 10 bin üzere efdal katılımlar oldu. Özellikle Çanakkale’bile bu festivalin tarihini belirlerken Düzlük Başkanlığı ile konuşmuştuk. Hem sezonun uzaması amacıyla hem üstelik esnafın turizmcinin sezonu uzun uzadıya sezonu 12 ayak tabanı yayma çalışmalarımız var tamam sektörlerde. Burada hele bu tarihi seçmiştik ve sonucunu birlikte olumlu aldık. Gayet üstelik muvaffakiyetli oldu. Cümle haddinden fazla bahtiyar oldu.”

“Az dışından haddinden fazla fazla sayıda dalış turisti Çanakkale’ye gelmeye başladı”

Ersoy, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı’nı geçen Tarihi Düzlük Başkanlığı ile hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Parkın yavaş bandaj gördüğünü nâkil Ersoy, “Bu yıl üstelik ev dışından çokça çok sayıda plonjon turisti Çanakkale’ye gelmeye başladı. Önümüzdeki yıl bu rakamların elan de artacağını beklenti ediyoruz.” dedi.

Ersoy, su altında rüyet imkanı buldukları 1904 yapımı HMT Lundy’nin bir trol gemisi olduğunu, Çanakkale Savaşları’nda mayın tarama gemisine dönüştürüldüğünü söyledi.

Batığın formunu koruduğunu dile getiren Ersoy, aynı basın mensubunun, dalış yaparken hissettiklerini sorması konusunda şu yanıtı verdi:

“Öncelikle o günleri hatırlıyorsunuz. Çünkü gemi bol mahfuz. Sunu önemlisi buydu filhakika, geminin ferah korunmuş olmasıydı. Tabiatıyla bu bire bir mayın tarama gemisi olduğu için tekmil bire bir kavga gemisi değil. Destek gemisi kadar düşünebiliriz. Amma formunu ferah koruduğu için gayet keyifliydi. Çanakkale’dahi dalmak haddinden fazla güzel. Fazlalık bu mevsimde suyun henüz antipatik olmasını bekliyordum amma soğuk değildi. En azından kıyafetler da etken olmuştur amma çokça keyifliydi. Tuluk izin verse imdi dalınabilinirdi.”

Çanakkale’da turizm sezonunun uzatılmasına müteveccih çalışmalarının olduğunu aktaran Ersoy, şunları kaydetti:

“Düzlük Başkanlığımızla ayrımlı çalışmalar üstelik yapıyoruz. Üslup yollarıyla ilişkin çalışmalar var. İnşallah burada sportif olarak da sezonu çekmek istiyoruz. Yani yalnız plonjon değil. Çokça fena hâlde bir doğası var. Kayran Başkanlığı marifetiyle korunuyor. O saf ortamda üslup, koşu kadar etkinlikler olacak. Ferda bile zaten maratonumuz var. 10 kilometrelik, 12 kilometrelik ve 40 kilometrelik maratonlarımız var. İnşallah onlarla da bu gidiş ortamının özellikle Türkiye oluşmak üzere dünyada tanıtımını ayırmak istiyoruz. Çünkü trekking ve bisikletin de çok çok alıcısı var dünyada. İnsanlar turizm yerine bunu tercih ediyorlar. İnşallah burada saf sporları ön plana çıkararak Çanakkale’nin sezonunu kültür ve sanatı da etkileyerek uzatacağız.”

Ersoy, yarın gerçekleştirilecek 7. Gelibolu Maratonu’na katılacağını sözlerine ekledi.

İsmail Kaşdemir ise su şeş parkında 14 ayrı dalış noktasının bulunduğunu anlatarak, Çanakkale’nin hem ekin hem konuşma hem turizmin kenti olmaya aday ayrımsız site olduğunu rapor etti.Share: