Vekil Kirişci: Toyluk bizim gelişigüzel şeyimiz

TARIM ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile aynı araya getirmeyi hedefleyen ‘Firez Kuşağı’ programında yaptığı konuşmada, “Cahillik bizim geleceğimiz. Deneyimsizlik bizim herhangi bir şeyimiz” dedi.

?Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Rum Mektebi Derneği’nin düzenlendiği, Almanya ve Yunanistan’daki Türk gençlerini Türkiye’deki akranları ile tıpkı araya getirmeyi hedefleyen ‘Hars Kuşağı’ programına katıldı. Milli Kütüphane derinti salonunda gerçekleşen programa, Bakan Kirişci’nin beraberinde Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, Firez ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Umumi Müdürü Ali Odabaş, Hars ve Turizm Nazır Danışmanı Melik Tanrıöver ve Anadolu Mektebi Yürütme Oturmuş Başkanı Prof. Dr. Sami Aktif katıldı. Programda, Almanya ve Yunanistan’dan gelen öğrencilerin yanında, Kalaba, Sinop ve Van’dan gelen öğretmen ve öğrenciler de kayran aldı.

Bakan Ünite Kirişci, dar dışından vatanlarına gelerek, programda lokma işleyen gençlerle övünç ettiğini belirterek, “Deneyimsizlik başka bire bir madde. Cahillik bizim geleceğimiz. Cahillik bizim temas şeyimiz. Ara Sıra meydan saha bu gençliği ihmal ettiğimiz, unuttuğumuz ölümsüz olsa üstelik geleceğimiz gençlerdedir. Acep bugünkü yöneticiler rahmetli Aytmatov’un külliyatını okudular mı? Aydınlık olsalardı acaba ‘Bugünkü davranışlarını sergilemede ısrarcı olurlar mıydı’ sorusu bence berenarı mehabetli. Gerçekte tarihten ders alınsa gündüz yinelenme kıymetiharbiye mi? Hepimizin sıklıkla kullandığı bu ifadeyi zaman hep acun konuşuyor. Rahmetli Bozkır’ın Bilgesi’nin (Cengiz Aytmatov) yıllar geçmiş dile getirdiği; eş, ocak, ekincilik, azık, çarpışma kavramları zaman bibi gözde yapıyor ve bizim gündemimizi meşgul ediyorsa burada aynı ayıp var. Bunun yeniden etmemesi gerekirdi. Tekrar etmemesinin sunma oylumlu yolu üstelik sizin üzere gençlerin dümen kademelerine dakikasında kazandırılmanızdır” ifadelerini kullandı. ‘FETÖ, GENÇLERİMİZİ ÇOK BITIK KULLANDI’150 değişik ülkeden Türkiye’ye terbiye amacıyla mevrut 250 bin öğrencinin ihmal edilemeyeceğini vurgulayan Icra Vekili Kirişci, “FETÖ maatteessüf, uzunca bire bir müddet ülkenin bu gençlerini gerek içeride gerekse dışarıda, haddinden fazla bitik kullandı. Sütün kaymağı denilebilecek bu gençlere kancayı attı ve onlar özlük ülkelerine, kendi ideallerine değil, hangi idiği belgisiz tıpkısı meczubun peşine takıldılar. Birilerinin adeta kulu ve kölesi oldular. Tığ elden Allah’a devriye kırat ve onun Resulü’nün uğrunda ilerlemeyi kendine ilke edinmiş tıpkısı milletiz. Dolayısıyla bu 250 bin öğrenciyi bile tığ ihmal etmeyelim” dedi.

Nazır Kirişci’nin konuşmasının arkası sıra Sefirikebir Ömüraliyev, Prof. Dr. Sami Cıvıl Cıvıl’ye onurluk arz etti. Dallı Güllü ise Ömüraliyev’e Küçük Asya Mektebi öğrencilerinin panellerde yaptığı konuşmalardan oluşan mektup ödül etti. Sonrasında protokol üyeleri, panele dil cambazı namına katılan öğrencilere ortaklık plaketi arz etti. Program, toplu andaç fotoğrafı çekilmesi ile sonuç buldu.

Share: