VEKIL KURUM ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Alım, geçkin açıklanan Cumhuriyet Altını tarihinin sunu şişman toplumsal ev projesiyle ilgilendiren, “Milletimizi en çokça sevindiren öz, bakir yuvalarımızın normal fiyat üzerinden yaptığımız yüzde 40 indirim oldu. İlk etabın yatırım maliyeti 422 milyar lira. Bu bedelin yüzdelik 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk defa hususi ayrımsız ev hakkına topluluk olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonra doğan canlı kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden başvurma edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçmiş Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman sosyal konut projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları zaman başlayan ve teşrinievvel kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek proje kapsamında Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Kurum İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen toplumsal hane hamlesine ilişik alçalma edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki bir otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Keder da vadi aldı. Icra Vekili Gelgel, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti. Vekil Çekicilik, projeyle konut ve kira fiyatlarında bile düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN BÖLÜK

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını belirten Nazır Alım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla gelişigüzel, artı ayrımcılık olarak anlatım ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Şehit ve gazi ailelerimiz için 12 bin 500 konut ayırıyoruz. Özürlü kardeşlerimize esasen tıpkı şekilde 12 bin 500 göz ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize da 50’şer bin hane kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK EL ÖZEL KONUT HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Icra Vekili Gurur, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel benzeri ev hakkına topluluk olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden sonra doğan tendürüst kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Başvuru amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Sosyal hane projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde arz az ayrımsız yıl tevakkuf etmesi veya o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Her haneden sadece bir müracaat hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa bölük, hareket hesabına başvuracaklarsa hisse senedi yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 SÜLALE 2 BİN 800, 3 ARTI 1 KARI 3 BİN 187 LİRA

Vekil Çalım, “Milletimizi en çokça sevindiren molekül, yıpranmamış yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal göz projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin teklik fiyata erbap 2 fazlalık 1 konutlarımıza, mahiye 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 ay vadeyle bu konuta eş olacaklar. Mecmu 850 bin lira fiyatla 3 zait 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Elan önceki 14 bin ve 16 bin olarak açıklanmıştı. Yapılan görevli mahiye artışları vesilesiyle bile bu oranları artırdık. İstanbul’de merhale geliri 18 bin liranın, özge illerde 16 bin liranın altında olan rastgele vatandaşımıza başvuru kapımız açık” dedi.

Vekil Alım, taksitlerin sözleşmeden bilahare başlayacağını ve toplanmış ofis bedelinin yüzde 10’unun peşinat yerine verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’de, 18 binini Ankara’üstelik, 12 bin 500’ünü İzmir’de, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’birlikte, 7 bin 500’ünü Konya’birlikte, 4 bin 500’ünü Kayseri’birlikte yapılıyor.

SOSYAL EV SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Bakan Hava, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız konut sayısını inşallah bu projelerle alay malay 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda toplumsal basamak sahibi vatandaşlarımızın sayısı üstelik kestirmece 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı evet arsalar da sunulduğunu tamlayan Bakan Gelgel, “Toplam 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız hazır. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki soy arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar hür konutların yapılacağı arsalar. Ev büyüklükleri de 105-150 metrekare beyninde mütebeddil konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 sene vade ile faizsiz aynı şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 sene içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Beceri bindi vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diyerek konuştu. Vekil Çalım, hisseli parsel için da mahiye 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Nazır Kurum, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize kullanılmamış hisse senedi yerlerimizi sunacağız ve 10 bin sayı hisse senedi yerimizi evvel etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin kullanılmamış hisse senedi yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 lira taksitle, 120 kamer vadeyle sanayicimize, dinç girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

EV VE KİRA FİYATLARI DAHI ETKİLENECEK

Nazır Hava, “Yuvalarımızın iş yerlerimizin bütün yatırım değeri tahminî 900 bilyon teklik. İlk etabının envestisman maliyeti 422 bilyon liralık. Bu bedelin yüzdelik 40’ını bile devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan fazla finansal ve üretime çevrilmiş bir kazançlı hareketliliği başlatacak. Ev ve kira fiyatlarında zaten proje duyulur duyulmaz dun gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: