Vekil Yardımcısı Gizligider’den kontratlı hayvancılık ve tarıma intikal müjdesi Açıklaması

Ekincilik ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider, bütün konuşulan ancak dizgesel olarak başlanamayan kontratlı hayvancılık ve tarıma geçileceğini söyledi.

Kırıkkale’ye gelen Gizligider, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, İl Ekincilik ve Orman Müdürü Sırrı Yılmayan ve AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Mustafa Kaplan ile “Obaköy” cümbüş ve tatil alanında oluşturulan “Bala Tarım Akademisi”ni ülfet etti.

Burada dikim alanlarına çapa yaptıktan sonradan tohumları toprakla buluşturan Gizligider ve öğrenciler, bitkilere duygusal suyu verdi.

Ardından İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Konuşma Salonu’nda planlı “Tarım Sektörü İstişare Toplantısı”na katılan Gizligider, burada yaptığı konuşmada, nezaret kendisine herkesin arazide görev yaptığını söyledi.

Gizligider, “Tığ Ankara’üstelik politikaları belirleriz, yazarız, çizeriz, stabil doğrudur, cesamet yaptıysa mutlaka doğrudur” kadar iddialarının olmadığını belirterek, “Birtakım sorunlarımız varsa bilcümle gelişigüzel müracaat ederiz. İnşallah istişarenin sonucunda üstelik çözüme kavuştururuz. Şükür bu yıl güzeşte seneye bakarak henüz ongun ayrımsız mevsim geçirdiğimizi düşünüyoruz. Tahıl yoğunluğunun olduğu bu bölgede hem fiyat hem de artağanlık itibarıyla adamakıllı ayrımsız sene oldu. Tanrı dahi kul bile müzaheret etti. Sağlıklı olsun Cumhurbaşkanımız götürdüğümüz tekliflerin tamamını itirazsız bir şekilde hatta kimi vakit yükselterek akseptans etti ve büyük aynı bindi verdi.” diye konuştu.

Bugün bakımından kullanılmamış mevzuat çalışmalarının neticelendiğini tamlayan Gizligider, şöyle devam etti:

“Mevzuat içerisinde öncelikle kontratlı hayvancılık ve ekincilik var. Sözleşmeli hayvancılık ve ekincilik bilcümle konuşulur amma tıpkı tür Türkiye’de dizgesel kendisine başlayamadı. İnşallah bundan sonra buna geçiyoruz. Bu, müstahsil, mütemmim ve satın alanın dahi korunduğu bir tümce. Yani herkesin sözünde durmak zorunda olduğu, sisteme girenin baştan sigorta zorunluluğunun bulunduğu, ardından ‘benim param ödendi, ödenmedi, ekinci bana ürünü verdi, vermedi’ üzere tartışmaların tamamının biteceği bir hep getiriyoruz. Bu sisteme girenlerin üstelik yavaş kolaylığı ve kazançları olacak.”

Gizligider, gene getirecekleri müsaade sistemiyle üstelik ne toprağa ne ekileceğini tespit etmek istediklerine dikkati çekerek, “Buna girilmezse biz destek vermeyeceğiz. Çünkü ayrıksı tip bu im desteğini yönetemiyoruz. Dönemsel bir yayın para ediyor ve cümle ona yükleniyor. Alttaki suyun, deponun veya pazarın durumu hangi, bilemiyoruz. Bunları dizgesel yerine tahsis etmek istiyoruz. Aslında toprağa ne ekilecek, yüzyıllarca anlaşılan. O kendini anlatıyor, söylüyor. Tığ ona dayatıyoruz benzeri şeyleri. Amma doğayla oyun gayrimümkün. Eninde böylecene huy kazanır. Evvel bu toprağı ve suyu destek olmak zorundayız. Bunun dışındaki seçeneklerin topu fantazya.” ifadelerini kullandı.

Büyük kentlerin civarında “site tarımı” sistemi başlatacaklarını anlatan Gizligider, bu kapsamda seracılık, metruk vadiler, Kaynak arazilerinin tarıma kazandırılmasının bahis konusu olduğunu belirtti.

Gizligider, daha çok “eNabız” üzere tıpkı sistemi hayvancılıkta birlikte başlatacaklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Eş yerine hayvanın anası ve babası ki, aşısı ne, hastalığı ne ergin, cinsi ne, bunların hepsini incelemek geçişsiz. Gine bu sistemi bitkisel üretim bazında üstelik açmak istiyoruz. Bunları inşallah cep telefonuna sığdıracağız. Bu bizim üzere çok oylumlu. Zira balaban bir insan kaynağı israfında bilcümle bu arada ne yazık kim bulunuyoruz. Yeniden tayyareci ülke namına Konya’de başlattığımız ve daha sonra Türkiye’ye ulaştırmak istediğimiz ‘Gelir Siper Sigortası’ var. Şu anda Cihanbeyli, Karatay ve Kadınhanı’nda uygulanıyor. Bindi sistemini üstelik inşallah değiştiriyoruz. Yakında ayrıntıları açıklanacak. Çiftçilerimize ilk teşrin zamanı desteklerin çoğu ati. Yani yeniden alacaksınız. Bunun içerisinde mazot, matbua, ilacı var. Bunu bile parasal kendisine değil, ayni kendisine vermek istiyoruz.”Share: