“Vocathlon: Mesleksel Adım Maratonuna” katılacak takımlar anlaşılan oldu

Mesleksel ılımlı tedris kurumlarında öğrenim gören gençlerde girişimcilik kültürünün ve girişimcilik yetkinliklerinin geliştirilmesini hedefleyen “Vocathlon: Mesleki Hamle Maratonu Programı”na katılmaya hak kazanan takımlar galiba oldu.

Kuzey Rum Kalkınma Ajansı (KUZKA) marifetiyle yapılan bağlanmış açıklamada, Endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda, KUZKA, Gün Batısı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve Itidalli Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) işbirliği ile planlı “Vocathlon: Mesleki Aşama Maratonu Programı”nda yarışacak takımların mahsus olduğu kaydedildi.

Programa TR81, TR82 ve TR83 Bölgelerinde meydan kayran toplanmış 10 ilden 110 öğrenci ve 22 öğretmen tutmak amacıyla 132 kişinin katılma hakkı elde ettiği belirtilen açıklamada, ” Kastamonu, Çankırı, Sinop, Zonguldak, Karabük, Bartın, Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinden 132 katılımcıdan oluşan toplam 22 mızıka yarışmada düzlük alarak illerini külah edecek. 3 Bölgeden bütün 22 takımın yarışacağı program 21-28 Son Teşrin 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. “ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Mesleksel eğitim veren liselerde öğrenim gören gençlerde girişimcilik kültürünün oluşturulması amaçlayan Vocathlon Programı, gençlere fikirlerini gerçeğe dönüştürme önünde bütün basamakları yaşayarak görmelerini, fikirlerinin sektörün ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamayacağını ölçebilmelerini, arkadaşları ile ortak tıpkısı fikirde buluşmalarını ve bando çalışması deneyimiyle alay malay üretmenin ruhunu tanımalarını sağlıyor. 2019 yılından bugüne 4 yıldır düzenlenen program, bu sene 3 ajansın işbirliği ve 10 ilin milli yetişek müdürlüklerinin katılımı ile Kastamonu’da Cahillik ve Spor Bakanlığına sınırlı Cahillik Kampı Tesisleri’nde gerçekleştirecek. “

Öğrencilerin izlence öncesi yetişek alacağı belirtilen açıklamada, “25-28 Son Teşrin 2022 tarihleri beyninde karşı karşıya gerçekleştirilecek programın öncesinde katılımcılara 21-24 Kasım 2022 tarihleri ortada ‘Girişimcilik Asıl Kavramlar ve Vocathlon Programı Nedir?, Projeci Tefekkür Eğitimi, Tasarım Odaklı Hatır Eğitimi, İş Modeli Kanvası, Sürdürülebilir Bütçe Yönetimi Eğitimi, Bando Çalışması, Zaman Yönetimi, Çalışkan İletişim ve Lokma Teknikleri’ konularında online ortamda eğitimler verilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: