Yabani Armut Selçuklu Düzlük Mezarlığında 41 eskimemiş oyuntu ortaya çıkarıldı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde kâin Selçuklu Düzlük Mezarlığı’nda hesaplı hafriyat ve yenileme çalışmalarında 41 eskimemiş çukur ortaya çıkarıldı.

Mezarlıkta, Firez ve Turizm Bakanlığının izniyle, Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Danışma Tarihi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Kulaz başkanlığında düzenlenen icraat devam ediyor.

Kazı başkanı Kulaz, gazetecilere, bu yıl kapsamlı namına Bir Numara Acun Savaşı sırasında Rusların Çakal Armudu- Tatvan kara yolu namına kullandığı ve iri tahribatın oluştuğu bamyatarlası içindeki alanın düzeltme çalışmalarına yoğunlaştıklarını söyledi.

Burada kestirmece 11 dönümlük araziye engelleme ettiklerini anlatan Kulaz, “Bu alanın satıh toprağı alındıktan bilahare dayanak düzeltmesi yapılıyor. Bu icraat sonrası kullanılmamış çukur taşları da ortaya çıkıyor. Bu yıl yaklaşık 41 kullanılmamış oyuntu ortaya çıkarıldı. Bu emek esnasında şu ana kadar 96 mezarın restorasyonu gerçekleştirildi. Bunların ortamında biraz zerre halinde kırık olan oyuntu taşları restore edilerek ayağa kaldırıldı. Mesnet blokajı bozgun olan mezar taşlarına engelleme edildi ve parçaları etrafa dağılan mezar taşları özgün haline getirilerek esirgeme altına makbuz.” diye konuştu.

Yeni ortaya çıkarılan mezarların 18’inin çocuklara ilişik olduğunu tamlayan Kulaz, bunların koskocaman bire bir kısmının süslemeleri ve kitabeleriyle nitelikli mezar taşları beyninde saha aldığı bilgisini verdi.

Toprak altından çıkarılan oyuntu sandukalarına ilişkin şahidelerin kebir bir kısmının bugüne ulaşmadığını tabir fail Kulaz, şunları kaydetti:

“Parçaları tespit edilerek bütünlüğü sağlanan şahideleri restore ederek baştan özgün konumlarında ayağa kaldırıyoruz fakat kaybolan şahideleri icat etmek olanaklı değil. Bu sene inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın gelişine kadar Acımasız işgali sırasında mezarlık ortamında halel olan ve bire bir dere yatağını mümasil kısmın düzeltme çalışmasında koca ayrımsız aşamaya varmış olacağız. Yüzey toprağı alınırken yalnız mezarlara rastlamadık, tıpkısı zamanda değişik buluntu ve mimari yapıları üstelik ortaya çıkardık. Müze girişi tarafında silindirik gövdeye ehil ayrımsız yapı var. Bu yapının birlikte rölevesi ve planları çiziliyor. Kazısı yekpare bittikten sonraları işlevleri üzerine henüz kesin danışma imkanımız olacak.”Share: