Yamaçtan kopan dev kaya iki lüp arasından geçerek tarım arazilerine düştü

Artvin’de yamaçtan kopan dev kaya iki lüp arasından geçerek, ekincilik arazilerine düştü. Evlerde hayatiyetli 8 sülale felek eseri keder almazken, olay sonrası mahalle sakinleri ses seda ve ürkü yaşadı.

Artvin’de heyelanların ardı arkası kesilmiyor. Öz Mahallesi, Canoğlu sokakta geçmiş tün 21.30 sıralarında toprak kayması meydana geldi. Kere üstünde kâin yamaçtan kopan dev kayaç kütlesi, 8 ailenin yaşadığı iki lüp arasından geçerek, 100 metrelik mesafeden tarım arazilerine düştü.

Önüne hangi kattıysa yıkıp gecen kaya kütlesi, mahallede imtina etmek ve paniğe bozukluk oldu. Nazik aynı bangır bangır evlerinden çıkan vatandaşlar, bakir bir heyelan olma ihtimaline cebin tedirgin.

Bölge halkından Fatma Sıhhatli olaya şahit olduğunu ifade ederek şunları söyledi, “Aynı misafirimiz eğlemek için evden çıkmıştık. Cemi eve mail ayrımsız bölgede karşılaştık ki, balaban tıpkı bangır bangır aramızdan taşlar düşmeye başladı. Adeta ölümle büyüklenme buruna geldik, iri bire bir faciadan dönüldü. Ağız Ağıza talih eseri iki evi teğet geçti.

Ama görüngü yaşanmadan bire bir, iki dönüş ilk bölgede düşen âdeta taşların fotoğrafını çekerek Belediyenin beyaz zehir masa diye aynı birimi var bildirdim ve böyle benzeri tehlikenin olduğunu söyledim fakat bana hiçbir şekilde köylü devir yapılmadı. Bu bakir olan bire bir madde değil yıllardır var bu sıkıntı.

Maalesef hele bir ölüm olacak yada dağ tıpkısı görüngü olacak ki hangi yapılması geriyorsa o ahit yapılsın” dedi.

Dev kayanın evini mümas gecen Anne Ihatalı ise “Geceleyin saatlerinde oldu ben işteydim. Bu dev kayaç bizim evle değişik evlerin arasından geçerek babamın tarlasına düştü. Allaha şükür kimsede benzeri öz namevcut. Hoppadak arazimize zarar verip, tezyifkâr ayrımsız değirmenimiz yıktı” ifadelerini kullandı. – ARTVİN

Share: