Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Erek Gurur, faal yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çekicilik, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan yaklaşık 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Vekil Kurum, TV100’de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilgilendiren soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki önceki temellerin, 25 Ekim’birlikte nerede atılacağına ilgili istifham üzerine Kurum, “Projenin geçmiş temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Alım, tam valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ilişkin bilgi istediklerini, gelen veriler çerçevesinde il ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona yakın başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak gençler, taksitleri kuşkusuz ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Alım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla birlikte görüyoruz. 5 milyona mümasil başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu balaban benzeri rakam.” diyerek konuştu.

Bakan Hava, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksit taksit isterseniz familya alabilirsiniz.’ diyoruz. Şayet 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 lira taksitle 10 sene faizsiz yer taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl aynı taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, kişi gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım dahi yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin vazifeli maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının gâh endişelere illet olduğunun belirtilmesi üstüne Çekicilik, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda esasen. Sabık yıl memur maaşına tahminî yüzde 80 artım geldi. Tığ TOKİ’den ocak almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Tığ kirada bire bir aranjman yaptık, kira artışı yüzdelik 25’i geçemez. Dolayısıyla basamak icar artışı yüzdelik 25 ise bizim taksitlerimizdeki artış de yüzde 25’i geçmemelidir ve bire bir yıl içerisinde medyun vatandaşlarımıza yüzdelik 25 artım yaptık.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Bakan Alım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki ev fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine cümle tersi ayrımsız boyut olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ilişkin şikayetlerin hatırlatılması konusunda Çekicilik, şunları söyledi:

“Bu kâm birlikte haddinden fazla geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya aleniyet getirmiş olalım. Biz şehit ve gazi ailelerimize yüzde 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun yaklaşık 12 bin 500’ü, martir ve gazi ailelerimiz için ayrıcalı durumda. Gelen irade üstüne Sülale ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede sunturlu üstelik ayrımsız faaliyet yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz birlikte bu projeye başvurabilecekler. Elhak gayrı şehit ve gazi ailelerimiz üzerinde evi varsa dahi başvurabiliyor.”

Icra Vekili Çalım, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin hep sektörlerde istihdamı artıracağını, yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde hep 200 bin bakir istihdam alanının oluşacağını dile getiren Murat Gurur, “Gençlerimiz, kullanılmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde ferah ferah çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem da mecbur olduğumuz kuruluşlarımıza kullanılmamış mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Ilımlı sağlık grubuna ilgili içtimai konut projesi

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Gurur, Türkiye’dahi yıllık kestirmece 600 bin eskimemiş konut yapıldığını belirterek “Genişlik arzu dengesiyle alakalı. Ben burada murat karşısında arzı artırıyorum. Şimdi itidalli gelire bile yapacağız. Ilımlı gelire birlikte ardı sıra proje açıklayacağız. Dolayısıyla o 600 bin içerisinde da ölçülü gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu dahi Kaynak ve Maliye Bakanlığımız ve Emlak Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve basamak fiyatları düştü, düşmeye birlikte devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: