Yılda kuruttuğu 600 ton sebzeyle 200 aileye savuşturmak kapısı oluyor

Batman’bile, aktarılma içerisinde 45 dereceyi çok sıcaklıkta bin benzeri sıkıntı ve emeklerle hazırlanan biber, patlıcan, aymaz kadar sebzeler, Türkiye’nin neredeyse dört bir yanına gönderiliyor.

Yılda kısaca 600 ton dolmalık biber ve patlıcanı kurutarak ülkenin dört bir yanına gönderiyor. Yaz aylarının sıcak geçtiği Batman’de kış mevsiminde bezdirmek üzere hazırlanan ve mutfağın vazgeçilmez yiyecekleri ortada yerini kayran kurutmalıklar, kadınlar üzere koca bire bir gelişim imkanı oldu.

Yılda 600 titrem kurutmalık ürünü tükettiğini tamlayan yetiştirici Tahir Dikme, hizmetlerine rastgele yıl 20 Haziran’üstelik tezgahları kurup işe başladıklarını söyledi. Geçmiş yılar ekimleri kendilerinin yaptığını hatırlatan Rekiz, “Bu yıl kendimiz ekmedik. Hayat pahalılığından periferi gübrenin artması birde yer bizim olmadığı üzere araziyi kiralıyorduk. Rastgele şey artınca bizde ekmedik nakız pazarından bu sene aldık. Kentte ve mıntıka ilerden ürünlerimizi alıp Batman’a getirdik. Batman’a getirdiğimiz zamanda çalışan işçilerimizin çoğu bayandır. Patlıcan, bilgisiz kadar ürünlerimizin işçiliklerini bazen çalışanlarımız kendi evlerinde yapıyorlar. 150 ila 200 kişiyi yanımızda istihdam ediyoruz. Esbak yılar çıktı istihdam ediyorduk. Tarlada ilk teşrin yaptığımız ahit çalışanımız elan çoktu. Bu yıl ekmediğimiz için tarlada etkin personelimize mesafe verdik” dedi.

Gurbetçilerin kurutmalıkları alıp Avrupa’ya götürdüğünü nâkil Ağaç, “Türkiye’nin seçkin tarafına genel ağ üzerinden satışlarımız bulunmaktadır. Merkezimiz İstanbul, bütün ürünlerimizi orada satıyoruz. Daha geçmiş bu işi Aydın’de yapıyordum. 2016 yılından beri Batman’a geldim. Bu işi burada bitmeme ediyorum. Memleketimize, insanlarımıza aynı faydamız olsun diyerek bu hareket kapısını burada devam ettiriyoruz. Yılda 500 ila 600 titrem servet tüketimi yapıyoruz. İstanbul’üstelik kurutmalıklara haddinden fazla şişman bire bir ilgi bulunmaktadır. Batman ve İstanbul’de depolarımız bulunmakta şu zaman üstelik Batman’daki depomuza 50 bin diziye yakın kurutmalık gönderdik. Eylül ya de 15 Ekim’e kadar kurutmalıklarımızı kurutmaya devam edeceğiz. Yaptığımız gelişim maliyeti bizi kurtarırsa gene işimize devam etmeye çalışacağız” şeklinde konuştu. – BATMAN

Share: