Yozgat Havalimanı’nda altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığınca 3 Haziran 2018’de temeli atılmış Yozgat Havalimanı’nın gelecek sene tamamlanarak hizmete açılması hedefleniyor.

Kent merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkisinde yapımı süren havalimanının altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı.

Uluslararası standartlara ehil hava meydanı, Yozgat merkez ve ilçelerinin birlikte mekân illere bile bakım sunacak.

Üstyapı ihalesi gerçekleştirilen ve yüklenici firma ile sözleşmesi imzalanan havalimanının 2023’te hizmete açılması planlanıyor.

DÜRÜST Tümen Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, AA muhabirine, Yozgat Hava Meydanı enfrastrüktür inşaatının yüzdelik 90 seviyesinde olduğunu, pistte asfalt çalışmalarına başlandığını söyledi.

Altyapı çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanacağını ifade fail Başer, “2 bin 600 metre uzunluğunda benzeri yarışlık var. Asfalt çalışmaları biraz ay içerisinde münteha olacak.” dedi.

“2023 yılının ikinci çeyreğinde nahiye insanının hizmetine sunulacak”

Başer, üstyapı hizmetlerinin 16 Haziran’bile ihalesinin yapıldığını, sözleşmesinin imzalandığını belirterek, mail zamanda burada de çalışmalara başlanacağını kaydetti.

“Hava Meydanı 2023 yılının ikinci çeyreğinde Yozgat ve bölge insanının hizmetine sunulacak. Yozgat Hava Meydanı’ndan Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Tokat, Çorum başkaca Amasya’yı de kapsayacak şekilde toprak insanı istifade edebilecek. Yıllık 2 milyon bulaşan kapasiteli olacak.” ifadelerini kullanan Başer, çalışmaları yürüteç firma yetkililerine teşekkür etti.

Yüksek hızlı tren ile ait icraat sürüyor

Yüksek hızlı katar (YHT) çalışmalarının birlikte alçak şekilde devam ettiğini anlatan Başer, şunları söyledi:

“Elmadağ’daki ustalık sebeplerden muhit gecikmiş olan çabuk şimendifer yolumuz de bu yıl sonuna makul yahut 2023’ün geçmiş çeyreğinde havalimanıyla eş anlı hizmete açılacak. İnanıyorum kim 2023’te dünyada, Türkiye yatırımcı için pekâlâ emniyetli tıpkı liman olacaksa 2023 yılından itibaren Yozgat de gelgel yolu, çabuk treni ve bölünmüş yollarıyla yatırımcının cazibe noktalarından biri olacak. Bu hizmetlerin Yozgat’a ve ilçelerimize leziz olmasını rica ediyorum. Bu hizmetlerin gelmesinde ilkin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan almak üzere emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum.”

Havalimanı inşaatında etkin işçilerden Ekrem Ünal birlikte bu cesim yatırımda çok sayıda kişinin çalıştığını belirterek, kente kazandırılacak havalimanının kendileri için tıpkı zamanda hareket kapısı olduğunu vurguladı.

Davut Yozgatlı birlikte, “İnşaat başladığından bu yana buranın ekmeğini yiyoruz. Vatanımız, milletimiz üzere kırnak olsun.” ifadelerini kullandı.Share: