Yunanistan Başbakanı Miçotakis’ten skandal huruç! Türkiye’nin Lozan’ı ihlal ettiğini öne sürdü

Yunanistan’ın ABD’ye Türkiye’ye uğraş uçağı satmaması konusunda sıklet yapması ve Iye adalarını silahlandırmasıyla gitgide artan gerilim, Reisicumhur Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ” İzmir’i unutma Yunanistan. Tıpkı gece akılsız gelebiliriz” sözleri sonrası zirveye ulaştı. Erdoğan’ın resti Yunanistan’dahi şişman panik yarattı ve Yunan basını bu resti mümkün ayrımsız işler adına yorumlandı. Düğme yavuklu tartışmalarla yüklülük bir an durulmazken, Yunan unsurları son olarak Ege’de uluslararası sularda seyreden ayrımsız gemiye dokunaklı açtı, elan bilahare üstelik yine Yunan unsurlarının Türkiye karasularına gönderdiği göçmenler hayatını kaybetti.

HALAS SAVAŞI’NI “RUM FELAKETİ” KENDISINE DEĞERLENDİRDİ

Ankara- Atina hattında yüklülük benzeri dakika de durulmazken, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Benaki Müzesi’nde planlı ‘Küçük Asya’ etkinliğinin açılışında danışma yaparak Türkiye’ye suçlamalarda bulundu. Konuşmasında Miçotakis Atatürk komutasındaki Türk ordusunun Halas Savaşı’ndaki zaferini ‘Küçük Asya Felaketi’ yerine değerlendirdi.

“TÜRKİYE LOZAN ANLAŞMASI’NI İHLAL EDİYOR”

Türkiye’nin Lozan Anlaşması’nı ihlal ettiğini öne sürerek sözlerini sürdürenMiçotakis, İstanbul için ‘Konstantinopolis’ ifadesini kullanarak “Türkiye’nin İstanbul, İmroz ve Bozcaada’daki Rum varlığını söküp atmasına karşın Lozan Antlaşması, yıllardır komşularımızla ayrımsız arada yaşamamızı sağladı. Türkiye berrak düzenlemeleri baltalayarak irade haklarımıza kayran okuyor” dedi.

“CENK OLURSA ONLAR İÇİN HINÇ EVET”

Reisicumhur Erdoğan’ın “Tıpkı tün anlayışsız gelebiliriz” sözlerine bedel yerine Miçotakis, geçtiğimiz günlerde katıldığı bire bir etkinlikte yaptığı konuşmada gene Türkiye’yi uğur almıştı. Sözlerine Türkiye ile Yunanistan arasında aynı çarpışma olacağına inanmadığını ifade ederek başlayan Miçotakis akabinde skandal ifadeler kullandı. Yunanistan Başbakanı, “Ordumuzun kabiliyetlerini biliyorlar. Türkiye ile uğraş olursa, onlar üzere öfke olacak aynı cevap alırlar. Türkiye adaları zılgıt ediyor” diye konuştu.Share: