Yurtta hava şartları

Yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yurdun geneli parçalı düz kayran çokça bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Iye, Akdeniz, İç Rum, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin boğanak ve düzlük meydan asuman curcunalı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde evcil namına haddinden fazla akva ve ızdırap, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun çöz ve mağrip kesimlerinde sağlam olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere bakarak, şimal, bağırsak ve garp kesimlerde sezon normallerinin altında düşecek, farklı yerlerde sezon normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun güney ve şark kesimlerinde güneyli yönlerden belli belirsiz, arada bir ölçülü kuvvette; Marmara ile Yıldız Ege kıyılarında şimal ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın doğu çevrelerinde cenup ve güneydoğu yönlerden kuvvetli ve güdük süreli sıkıntı (40-70 meydan vadi 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün bildirme faziletkâr sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlanmış, sağanak, vadi düzlük asuman patırtılı boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların yıldız kesimlerinde yerli girmek amacıyla sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Parçalı ve çok bulutlanmış, fasılalı sağanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve birkaç bulutlanmış 26

Adana: Modüler ve çok bulutlu, espaslı sağanak ve düz meydan asuman ses sağanak yağışlı 29

Antalya: Modüler ve çokça bulutlu, aralıklı boğanak ve kayran kayran gök curcunalı bora yağışlı 25

Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, boğanak yağışlı 21

Trabzon: Modüler ve çok bulutlanmış, sağanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bora ve gök ses sağanak yağışlı 25

Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlanmış boğanak yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: