Yutma güçlüğü calip Akalazya hastaları endoskopik yöntemle tedavi ediliyor

Yutma güçlüğü calip, tiran azık yemekte zorlanan Akalazya hastaları, Kahramanmaraş Soylu Fazıl Kent Hastanesi’nde endoskopik tedavi yöntemiyle sağlığına kavuşuyor.

Türkiye’nin farklı illerinden Kahramanmaraş’taki Temiz Fazıl Kent Hastanesi’ne gelen hastalar, Gastroenterolojik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu ve ekibince makbul Peroral Endoskopik Myotomi (POEM) ati endoskopik tedavi yöntemiyle felah bulmanın mutluluğunu yaşıyor.

Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu, AA muhabirine, aşındırmak borusunun mide tarafındaki zir özofagus sfinkteri denilen kaslardan oluşuk kapağın gevşemesi sonucu Akalazya hastalığının oluştuğunu anlattı.

Kapaktaki sakamet zımnında ceberut ve nakit besinlerin mideye palas geçişinin sağlanamadığını, bu nedenle hastaların yutma güçlüğü yaşadığını belirten Muhammedoğlu, hastalığın tedavisi için kullandıkları yöntemin çok bir iki merkezde yapıldığını, bu nedenle Türkiye’nin ayrımlı kentlerinden hastaların kendilerine geldiğini dile getirdi.

Türkiye’de keyif hizmetlerinin haddinden fazla doğacak seviyede olduğunu vurgulayan Muhammedoğlu, şöyle konuştu:

“Akalazya nadir tanıdık aynı hastalıktır. 100 binde bir ila yedi dirilik beyninde rastlanan bire bir hastalıktır. Tanısı dahi tedavisi da zordur. Balıkesir’den, Ankara’dan, İstanbul’dan, Kayseri’den, Konya’dan, Bursa’dan mevrut hastalarımız var. Kestirmece 10 sene öncesine kadar medikal, balon dilatasyonu kabilinden yöntemler kullanılıyordu fakat günümüzde endoskopik tedavi tercih ediliyor. her kesi olmadan ağızdan endoskopla girerek yapılan bir formül. Bu işlemlerden sonradan hastalar çokça şen aşındırmak yiyebiliyor, haddinden fazla bayındır akarsu içebiliyor.”

Muhammedoğlu, ilerleyen süreçte sayrılarevi bünyesinde Akalazya Polikliniği oluşturmayı hedeflediklerini bunun de Türkiye’da tıpkı ilk olacağını kaydetti.

Operasyon sonrası yiyip içmeye başladı

Balıkesir’den tedavi için Kahramanmaraş’a mevrut Hasan Uysal, 2017’den bu yana Akalazya hastası olduğunu, türlü hastanelerde değişik tedavilerin uygulandığını fakat hastalığına çıkar yol bulamadığını anlattı.

Tedavi amacıyla arayıştayken Doç. Dr. Mutlu Muhammedoğlu’na ulaştığını dile getiren Uysal, şöyle dedi:

“10 dönme önceki POEM operasyonu geçirdim. Allah’a şükür şu zaman metin, sıhhatliyim ve yiyip içiyorum. Bugün birlikte nasipse taburcu oluyorum. Allah devletimizden ve doktorumdan razı olsun. 5 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Yiyecekleri su ile içtim bilcümle akarsu ile yedim. Akarsu olmadan tek işlemim olmuyordu. Ayranı, yoğurdu dahi su olmadan yiyip içemiyordum. Arz böylece araştırmalarım neticesinde Mutlu doktorumu buldum. Yaptığı endoskopik cerrahi operasyonuyla baştan hayata döndüm.”

Hastalardan Şans Özgün üstelik İstanbul’dan geldiğini ve daha önceleri benzeri ameliyat geçirdiğini fakat parçalanmamış anlamıyla iyileşmediğini söyledi.

Araştırmaları sonucu Dr. Muhammedoğlu ile irtibata geçtiğini ve burada de tıpkısı cerrahi müdahale geçirdiğini tamlayan Ibdai, sağlığının rastgele güzeşte ahit elan iyiye gittiğini dile getirdi.

Share: