Yüzyıllık otel turizme kazandırılıyor

Yüzyıllık otel turizme kazandırılıyor

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde 1947 yılında Van Gölü Feribot İşletme Müdürlüğü vasıtasıyla mensur edilen ve bir zaman bir nice cesamet büyüğünün mihman edildiği tarihi İşletme Oteli, Tatvan Belediyesi marifetiyle restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Van Gölü Arabalı Vapur İşletme Müdürlüğü tarafından 1947 yılında yaptırılan İşletme Mahallesi’ndeki tarihi otel, yurtiçinden ve yurtdışından binlerce misafiri ağırladı. Bin 200 metre karelik alana mensur edilen 2 katlı otel, 2 süit atılmak için 13 odalı özelliği ile detaylı yıllardır süreduran aynı durumdayken çıkan aynı yangında ahşap kısımları şişman oranda hasar görmüştü. Yeniden inşa yapılmak üzere Tatvan Belediyesine devredilen otelin fiziki özellikleri ağız ağıza korunarak restore çalışmalarına başlandı.

Tarihi yapısı ve mimarisi açısından özel benzeri eser kendisine değerlendirilen otel, ilk teşrin ayına hazır hale getirilerek belediye bünyesinde bölüt engelsiz butik otel, misafirhane ve misafirhane yerine kentin turizmine ulama sağlayacağı belirtildi. İşletme Oteli’nin Tatvan ilçe tarihi ve çoğu vatandaş amacıyla özel tıpkı yere eş olduğunu dile getiren Tatvan Şehremini Mehmet Tehlikesiz Geylani, benzeri asra mail otelin aylak durumdan çıkarılarak fiziksel yapısının bozulmadan restore edileceğini belirtti. Komutan Geylani, “Tatvan İşletme Otelimiz 1947 yılında evvel inşa edilmişti. Bugüne kadar bir nice heybet büyüğümüzü konuk etmiştik. Tatvan kaza tarihi ve çoğu vatandaşımızda ayrı ayrımsız yeri olan otelimizin bir yenileme çalışması daha başlangıçta yapılmıştı amma süreduran bir alandaydı. Şarki Rum Kalkınma Ajansına verdiğimiz proje onayıyla beraber tarihi otelimizi iyice, ergonomik ayrımsız ağıl getirdik. Yaklaşık bir asra kadar tıpkı tarihi var. 1947 yılında ilk mensur edilmişti. O zamanlar ululuk demiryolları feribot işletmesinde yapılan benzeri işletme oteliydi. O zamandan bugüne birçok mehabet büyüğümüzü misafir eden anılmış, tanınan benzeri oteldi. DAKA’ya sunulan proje çerçevesinde aynı restorasyon çalışması başladı. Harabeye dönmüştü. Ufaktan benzeri himmet vardı amma canlı değildi. Talih olursa on üç odalı, ikisi süit güzel tıpkı butik otel olarak hizmet verecek. çıktı tıpkısı konukevi, konuk evi olarak elektrik gösteren işletme otelimiz Tatvan İşletme Parkımızın içerisinde ve kıyı kenarında evire çevire ayrımsız alandadır” dedi.

“İşletme otelimiz belediyemiz bünyesinde ruh gösterecek”

Tarihi otelin uray bünyesinde ve bölüt belirtik olacağını söyleyen Geylani, “Haricen mevrut misafirlerimiz burada ağırlanacak. Tıpkı zamanda dışarıdaki vatandaşlarımıza da belirtik olacak ve onlara dahi hizmet verecek. artık Tatvan’ı olta edecek. Restoran kısmı olacak. Lokanta kısmında bile ağız ağıza dernekevi mahsulat, dernekevi yemekler servis edilecek. İşletme otelimiz konum olarak çok pir benzeri yerde. Burada elan ilkin Tatvan’de düz edinmiş, hafızalarda yeri olan bir nice ululuk büyüğünü ağırlamış olan otel inşallah kısa tıpkısı zamanda Tatvan halkımızın hizmetinde olacak” diyerek konuştu.Share: