2 bin 500 nüfuslu köyün yüzde 90’ı tarımla uğraşıyor

2 bin 500 nüfuslu köyün yüzde 90’ı tarımla uğraşıyor

2 bin dönüm arazide mecbur tuhaf şeş karanfil 700 dönüm arazide domates üretimi yapılıyor

Nüfusu kadar istihdam sağlanan karye, hasat vaktiyle yer köylerden aldığı işçilerle istihdamı 10 bina çıkartıyor

ISPARTA – Isparta’nın merkeze Deregümü Köyünde bu sene gerçekleştirilen domates ve karanfil hasatının yüzdelik otuzluk kısmıyla ülke ekonomisine iri ulama sağlandı. Nüfusunun yüzdelik 90’ının tarımla uğraştığı köyde hasat zamanı kasaba illerden mevrut işçilerle gelişigüzel ölçü 10 bini buluyor.

Gül, kiraz, lavanta, kayısı ve elma üretimiyle cesim bir ekincilik altyapısına cemaat Isparta’dahi merkeze vabeste 2 bin 500 nüfuslu Deregümü köyündeki seralarda plato şartlarında örtü şeş üretilen domates ve karanfille bu sene mutluluk ekonomisine büyük katkı sağlandı. Karye halkının geçimini yüzde 90 oranında karanfil ve domatesle sağladığını dile getiren muhtar Ulvi Toprakçı ” 2 bin dönüm arazide ilişkin acayip şeş karanfil üretimi yapmaktayız. Mevsim başında 250 milyon ense karanfil hasatı hedeflemiştik bu hedefimize ulaştık. Elde ettiğimiz karanfilleri Avrupa ülkelerine ihraç ettik. Bu ihracatla köyümüze ve büyüklük ekonomisine çokça pir benzeri döviz ve milli dirimsel elde ettik bu yüzden çok bahtiyar ve gururluyuz” dedi. Karanfilin birlikte domatesle dahi ekonomiye nazik ulama sağladığını tamlayan Toprakçı ” 700 dönüm arazide bu sene 10 bin titrem domates üretimi sağladık. Ürettiğimiz domatesleri Ankara, İstanbul, Konya ve İzmir kabilinden iç çevre hallerine gönderirken yüzde 30’luk kısmını da Avrupa ve Orta Şark ülkelerine yeniden dış satım yaptık. Karanfil kabil talih ekonomisine domatesin yüzdelik otuzluk kısmıyla girdi sağladık. Bu birlikte etmek oluyor kim Deregümü çiftçisi bu yıl domates ve karanfilden güzel benzeri gelir elde etti” şeklinde konuştu.

“nüfusumuz büyüklüğünde kişiye istihdam sağlıyoruz”

2 bin 500 nüfuslu olan köyde nüfusu kadar kişiye istihdam sağladığını belirten Mehabetli Toprakçı ” Karanfil ve domates seralarında istihdam sağladığımız hayat sayısı 2 bin 500’le kalmıyor. Bir aileyi dört güç olarak düşünürsek kısaca 10 bin kişiye istihdam sağlıyoruz” dedi. Hasat dönemlerinde karı çiftçilerin balaban çalım oynadığını belirten Toprakçı ” Bu işin yüzdelik 80’lik kısmını annelerimiz, kardeşlerimiz yani eş çiftçilerimiz götürüyor yani serada domatesin dolamasını filizini almasını, karanfilde bile hep herhangi bir şeyini eş çiftçilerimiz üstleniyor. Rical pazarlamasıyla kasa nakil işiyle ilgileniyor amma üretimin büyük kısmını kadın çitçilerimiz yapıyor. Bu istihdamın ve üretimin oluşmasında kadınlarımızın önemi haddinden fazla şişman” diye niteleyerek belirtti.

Share: