25 kişinin öldüğü tren kazasında yakalama kararı verilen Karasu, tutuklandı

TEKİRDAĞ’ın Hastalıklı ilçesinde 25 kişinin öldüğü, 328 kişinin yaralandığı tren kazasıyla ilgili Dertli Cumhuriyet Başsavcılığı, yargılanması süren 4 kişinin haricinde TCDD 1’inci Bolge Müdürlüğü’nde görev eden 9 kamu personeli üzerine, ‘Taksirle patadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak’ suçundan 3 yıldan 15 yıla büyüklüğünde hapishane istemiyle sav açtı. Davada karşı tutuklanmaya yönelik yakalama kararı çıkarılan TCDD 1’inci Havza Demiryolu Hizmet Müdürü Mutekit Karasu, Dertli’da tutuklandı.

Edirne’nin Uzunköprü ilçesinden İstanbul Halkalı’ya başvurmak amacıyla akım fail, 362 arızi ve 6 personelin bulunduğu katar, 8 Orak Ayı 2018’üstelik Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar Mahallesi hak raydan çıkarak, devrildi. Kazada 7’si çocuk 25 hayat yaşamını yitirdi, 328 gönül de yaralandı. Çorlu Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca kazanın meydana gelmesinde detone bulunan TCDD 1’inci Kesim Müdürlüğü Halkalı 14’üncü Demiryolu Bakım Müdürlüğü’nde başöğretmen namına fariza işleyen Turgut Aldanmaz, Çerkezköy Yol Hizmet Şefliği’nde müteharrik Kere Hizmet ve Onarım Şefi Özkan Çelik, Kere Bakım Şefliği’nde Eşkal Bakım ve Tamirat Memuru Celaleddin Acele ile TCDD bünyesinde çalışan ve mayıs ayındaki yıllık umumi istikşaf raporunda imzası bulunan Köprüler Şefi Kilolu Yıldırım için ‘taksirli ölüme ve yaralanmaya neden olmak suçundan 2’şer yıldan 15’er yıla kadar mapus istemiyle Dertli 1’inci Çetin Ukubet Mahkemesi’nde sorun açıldı.

Sanıkların tutuksuz yargılandığı sorun devam ederken Dertli Cumhuriyet Başsavcılığı, alınan eskimemiş ehlihibre raporunun ardından soruşturmanın genişletilmesine değişmeyen verdi. Başsavcılık, kazanın meydana gelmesinde albeni durumunun takip edilmemesi, çekicilik durumunun izlem edilememesi nedeniyle hırçın hava koşullarında demir yolu hattının hususi adına sondaj edilememesi, menfezin ve çevresindeki şekil kesimin lazım bakımlarının, temizliğinin, görgüsüz otla mücadelesinin yapılmaması, kaza yeri menfezinin İstanbul istikametindeki büzün kapanık olması dolayısıyla büze gelen yağmur suyunun aradaki sınır vasıtasıyla kaza menfezine yönelmesi sebeplerinin etkililiği olduğunu değerlendirdi.AVUKATI İLE BİRLİKTE TESLİM OLDUDeğerlendirmenin ardından başsavcılık kazada sorumlulukları bulunduğunu anlaşılan, TCDD 1’inci Bölge Müdürlüğü’ndeki 9 görevli hakkında, ‘Taksirle bedaheten aşkın kişinin ölümüne ve neden olmak’ ve ‘Bilinçli taksirle aniden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak’ suçundan Hastalıklı Bunaltıcı Ceza Mahkemesi’nde 3 yıldan 15 yıla kadar mahbes istemiyle dava açtı. Davanın sabık çarşamba günü görülen 11’inci duruşmasında mahkeme TCDD 1’inci Kesim Demiryolu Bakım Müdürü Vicdanlı Glokom için tutuklanmasına müteveccih yakalama kararı verdi. Kararın peşi sıra Karasu, bugün avukatı ile Çorlu Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’na gelerek tasdik oldu. Karasu, işlemlerinin peşi sıra tutuklanarak, cezaevine konuldu.

Share: