Anadan Doğma aşındırmak borusu ve makatı merbut olan Tarık bebek 5 ameliyatla sağlığına kavuştu

Siirt’te dünyaya gelen ve anadan doğma yemek borusu ve makatı vabeste olan, sol böbreği sıfır ve salim böbreğinde bile daraşlık mevcut çağa, gönderme edildiği Diyarbakır’üstelik Dicle Üniversitesi (DÜ) Tababet Fakültesi Hastanesinde yapılan kudretli ameliyatlarla sağlığına kavuştu.

Siirt’te güçlü Ayşe Cari (28) ve Dündar Akan (32) çiftinin önceki bebekleri 16 kamer geçmiş hastanede dünyaya geldi. Soyadları Cari olan çift, rahmetlik sanatçı Tarık Akan’ı çok sevdikleri üzere bebeğin ismini Tarık koydu.

Doğar doğmaz esenlik sorunları olduğu belli bebek, Siirt’ten Diyarbakır DÜ Tababet Fakültesi Hastanesine gönderme edildi.

Tetkiklerde, bebeğin doğuştan yemek borusu ve makatının sadık olduğu, sol böbreğinin bulunmadığı ve salim böbreğinde birlikte darlık olduğu belirlendi.

Tarık bebek, hastanede Yavru Cerrahi Bölümünde Doç. Dr. Bahattin Aydoğdu ve ekibi aracılığıyla 16 ay içerisinde, 3’ü sofra, 1’i aşındırmak borusu, 1’i üstelik böbreğinden tutmak için 5 ayrı operasyonla sağlığına kavuştu.

Doç. Dr. Bahattin Aydoğdu, AA muhabirine, bebeğin doğar doğmaz hastaneye getirildiğini, yapılan tetkiklerin peşi sıra evvel evvel yemek borusu ve makata ilişik işler yaptıklarını söyledi.

Tarık bebeğin bu süreçte 5 ayrı ameliyat geçirdiğini ifade fail Aydoğdu, “Hastamız 5 ameliyatla sağlığına kavuştu. Bu büyüklüğünde iri ameliyatlara karşın hayata angaje olması bizleri elan birlikte mutlu ediyor. Eğer bu ameliyatları yapmasaydık yoğun teessürat olacaktı. Parasız ihtimal yaşamayabilirdi.” dedi.

Bebeğin geçirdiği operasyonların zor olduğunu ve bu ameliyatları hastanelerinde ferah ferah yapabildiklerini anlatan Aydoğdu, bebeğin sağlığına kavuşmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

“Taburcu olmayı bekliyoruz”

Anne Ayşe Akan dahi bebeklerinin doğduktan sonraları metin süreçlerden geçtiğini söyledi.

“Tarık, 5 işler geçirdi. Çok şükür yolumuz doktorumuzla keşişti. Evvel çocuğumu Allah’a sonradan Bahattin hocamıza teslim ettik. İlk dönemler ameliyatı üzerine umutsuzdum. Sonradan hocamız bana çok teselli verdi. Tarık, çokça şükür sağlığına kavuştu. Oğlumun son ameliyatı de yapıldı.” ifadelerini kullanan Cari, bundan sonraki süreçte birlikte kontrol amacıyla Diyarbakır’a geleceklerini belirtti.

Ata Akan dahi, evladının çokça mütehammil ameliyatlardan sonradan sağlığına kavuştuğunu aktararak, “Bu liyakatli ameliyatları yaptığı üzere hocamıza ve ülkemizin yetiştirdiği doktorlara teşekkür ediyoruz. Tarık Cari’ın sağlığı gayet bereketli, taburcu olmayı bekliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: