Arslan Kabukcuoğlu: Doğru Tümen Hükümeti ve Kızılay Yöneticileri, Kurumu İstismardan Vazgeçmeli

İYİ Fırka Eskişehir Milletvekili Arslan Kabukcuoğlu, “Kızılay tıpkı dernek üzerinden dökme paraya alet edildikten sonraları, alacak aşırtmak için yapılan bu yolsuzluktan sonra, Kızılay’ın topladığı nefes 2,4 milyon birim da kalıyor. 2021 yılında tekrardan 2,7 milyon üniteye ulaşsa bile 2019’daki değerinden düşükte kalmaktadır. Temas sene yüzde 10’dan aşkın, Kızılay’ın çağ toplamasında bire bir artış vardır. Bu artışı akıbet yıllarda göremiyoruz. DOĞRU Parti hükümeti ve Kızılay yöneticileri, kurumu istismardan vazgeçmeli; şeffaflık, adalet ve altın içerisinde alım görevine bitmeme etmelidir” dedi.

Arslan Kabukcuoğlu, bugün TBMM’üstelik basın toplantısı düzenledi. Kabukcuoğlu, şunları söyledi:

“KIZILAY’IN, TÜRKİYE’DE HİÇBİR KURUMUN SAHİP OLMADIĞI ÖZELLİKLERİ VARDIR”

“Kızılay’ın, Türkiye’dahi tek kurumun cemaat olmadığı, dünyada ise sınırlanmış kurumların cemaat olduğu birtakım özellikleri vardır. Sıkı zarfında hem kavga durumunda hem barış durumunda toplumumuzun sağlığı, ayrı ayrı yatırımlar, koku çokluk kabilinden yardımları yapar. Yetersiz dışında ise rastgele ülkeye boydak ateş çabucak değil, bundan mütezayit özge zamanlarda üstelik oranın kalkınmasına, gelişmesine ihtiyaç duyulan şeylerin yapılmasına, onların yardımlarına koşmaya seçme zaman hazırdır.

Böylesine nadir ve koca benzeri derneğin sosyete yoluyla kabulü, kimliğini ispatı, yıllara vabeste namına bire bir düzentileme ve çabalama sonucunda oluşmuştur. Ancak DÜRÜST Tümen hükümetleri zamanında tıpkısı çocuğun dahi farkında olacağı hatalar mamul ve maatteessüf Türk Kızılay’ına kötülük verilmiştir. Anca kim 2017 yılında Türk Kızılay’ı üzerinden, adı mebzul anılmayan tıpkı vakfa mülk aktarılmış, kazanç kaçırılmış ve Kızılay maalesef buna cihaz edilmiştir.

“TARAFSIZ OLMASI MÜSTELZIM KIZILAY BAŞKANI MAATTEESSÜF TARAFGİR DAVRANMIŞTIR”

Kızılay’ın ilkelerinden biri bile saydamlık olduğu halde, bahse konu bağış ile ilgili, Kızılay Başkan’ından şartlı bağışın belgesi istendiği espas buna cevaben, bu belgeyi açıklamanın ahlaklı olmadığını savunarak toplumu bilgilendirmekten kaçınmıştır. Kızılay’ın ilkelerinde tek ahit politik ve ideolojik nitelikli itilaflara girmeyeceği yer almaktayken yansız olması müstelzim Kızılay Başkanı, maatteessüf tarafgir davranmış, aynı intihap münasebetiyle İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi adaylarından birisinin intihap vaadini öne tart hadsizliğini birlikte göstermekten çekinmemiştir.

Türk Kızılay’ının yöneticilerine hayatın cılız akışının çokça çok üstünde ücretler ödenmiş, çokça fiyatlı binalar kiralanmış, böylelikle Kızılay’ın lükse gideri artırılmıştır ve Kızılay’ın parası savurganlık edilmiştir. Dini kuralları zorlarcasına vatandaştan zekat toplayıp, bu toplanan zekatlarla ayrı ayrı insanlara hisse senedi yeri açılacağı üzere durumlar bile Türk Kızılay’ını günümüzde yönetmen yöneticiler eliyle gündeme getirilmiştir. Bağdaşmaz Kızılay Başkanı, Elazığ depremindeki vatandaşlar üzere SMS’lerle müzaheret istemiş, Türk milleti ‘1999 yılından beri topladığınız sarsıntı paralarını ne yaptınız’ diyerek sorduğu aralık, buna yanıt isnat etmek benzeri tarafa Kızılay Başkanı, Türk milletini siyasi ve siyasi davranmakla suçlamıştır.

“TÜRK KIZILAY’I ŞUBELERİNDE ZAMAN ZAMAN YOLSUZLUKLAR TESPİT EDİLMEKTEDİR”

Maalesef sağgörüsüz tıpkı idare sergilenen Türk Kızılay’ı şubelerinde ara sira yolsuzluklar tespit edilmektedir. Sorumlular için kanuncu amal yapılmaktadır. Belirgin olması müstelzim kurumun yetkilerinin toplumu bilgilendirmediğine tanık olmaktayız. Kızılay Başkanı ve Umumi Müdürü’ne, İçişleri Bakanlığı’nca yapılan soruşturma sonucunda güveni kötüye kullanmaktan kontekst para cezası verildiğini biliyoruz. Türk Kızılay’ı kadar kurumlar, hangi devlette olursa olsun kızıl değerindedir. Hiçbir yöneticinin Türk Kızılay’ına kuzguni sürmeye hakkı yoktur. Kızılay’ı kendi siyasal çıkarlarına kimesne cihaz edemez.

Ülkemizin yegane dem toplama kurumu olan Türk Kızılay’ı üzerinden bağış yapılarak algı kaçırılmasına cihaz olduktan sonra Kızılay’ın nefes bağışlarında bire bir topluluk tadilat olmuştur. 2013 yılında 1,6 milyon vahit, 2014 yılında 1,8 milyon vahit, 2016 yılında 2,1 milyon vahit, 2017’birlikte 2,3 milyon vahit, 2019’bile şahika noktasına ulaşıyor ve 2,8 milyon vahit Kızılay’a, Türk milletinden çağ bağışında bulunuyor. Fakat Kızılay aynı cemiyet üzerinden dökme paraya alet edildikten bilahare, rüşvet kaçırmak üzere yapılan bu yolsuzluktan sonraları Kızılay’ın topladığı kan 2,4 milyon birim dahi kalıyor. 2021 yılında tekrardan 2,7 milyon üniteye ulaşsa dahi 2019’daki değerinden düşükte kalmaktadır. Gelişigüzel sene yüzdelik 10’dan çok, Kızılay’ın içki toplamasında ayrımsız çoğalma vardır. Bu artışı serencam yıllarda göremiyoruz. DÜRÜST Fırka hükümeti ve Kızılay yöneticileri, kurumu istismardan vazgeçmeli; şeffaflık, gerçek ve altın içerisinde çekicilik görevine devam etmelidir.”

Share: