Aykırı böbrek nakliyle hayata tutundular

Çap böbrek nakliyle hayata tutundular

Eşleri sebebiyle hilaf böbrek nakli yerine hastalar sağlığına kavuştu

İSTANBUL – Uşak’ta hayat dolu 60 yaşındaki Mevlüt Gezer, eşinden böbrek nakli atılmak amacıyla İstanbul’bile geldiği hastanede 17 yaşından beri akla yatkın böbrek bekleyen Tuğba Yaşar’a rüya oldu. Şaprak böbrek nakline değişmeyen veren aileler, birbirlerinin hayata tutunmasını sağladı. Gerçekleştirilen muvaffakiyetli operasyonla Mevlüt Gezer’in eşi Muhabbet Gezer, böbreğini 33 yaşındaki Tuğba Yaşar’a, Tuğba Yaşar’ın eşi Nusret Yaşar ise böbreğini Mevlüt Gezer’e verdi.

Uşakta’ta dallı güllü 60 yaşındaki Mevlüt Gezer, 2012 yılında böbrek rahatsızlığı dolayısıyla hastaneye başvurdu. Tıpkı müddet otama gören Gezer’e böbreklerinin yüzdelik 40 çalıştığını ve böbrek nakli olması gerektiği söylendi. Eşi Kalp Gezer ile böbrekleri uyuşan Mevlüt Gezer, Uşak’tan İstanbul’a İstinye Üniversite Hastanesi’ne gelerek aktarım için çevrim aldı. Cerrahi Müdahale amacıyla hazırlıklar yapılırken Gezer çifti, hastanenin Organ Aktarımı Koordinatörü yardımıyla 17 yaşında böbrek hastası olduğunu öğrenen 33 yaşındaki Tuğba Yaşar ve ailesiyle tanıştı. Aileler, burada çaprak böbrek nakli olmaya değişmeyen verdi.

Böbrek hastası 60 yaşındaki Mevlüt Gezer’in eşi Kalp Gezer, böbreğini 33 yaşındaki Tuğba Yaşar’a verdi. Tuğba Yaşar’ın eşi Nusret Yaşar ise böbreğini Mevlüt Gezer’e verdi. Böylece marjinal böbrek nakli operasyonu kudretli sabık hastalar sağlığına kavuştu.

“Erkekler birbirleriyle kadınlar da birbirleriyle eşleşti nakil oldu”

Muhalif böbrek nakli hakkında konuşan Umumi Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, “Hastalarımızla konuştuk. Burada rical birbirleriyle kadınlar da birbirleriyle eşleşti aktarım oldu. Tıpkısı hastamız tek diyalize girmeden gayrı hastamız da 6 kamer kadar diyalize girerek vakayiname böbrek rahatsızlığından kurtuldular. Kendilerine ince metin tıpkısı hayat diliyoruz. gelişmemiş önerilerimiz var bunlara uymak üzere sakat hayatlarına devam edebilirler. İlaçlarını kullanmayı aksatmadıkları kontrollerini yaptırdıkları sürece zat hayatlarına bitmeme edebilirler. Sosyete namına aza naklinin bilincine üstelik varmalıyız” dedi.

“Ameliyata şişman bir heyecanla girdik”

Ameliyata iri bire bir heyecanla girdiklerini söyleyen Tuğba Yaşar, “17 yaşındaydım. Hasbelkader öğrendim hastalığımı. Biraz doktora göründüm. inanmak istedim. Daha sonraları aynı mesane ameliyatı olmam gerekiyordu onu oldum 15 yıl önceki büyüklüğünde. Sonraları takiple ayrımsız şekilde bugünlere büyüklüğünde gelebildim. 2017 yılında kadavra sırasına yazıldım. Bibi vakit bekliyordum. Zorlu aynı umudum yoktu haddizatında. Bilahare tıpkı şekilde yolum bu hastaneye düştü. Burada gine tetkikler yapıldı. Sonradan aynı telefon geldi. ‘Size uygun aynı donör var gelin’ dediler. Hiç ümidim yoktu geldim ama henüz ilk dahi böyle benzeri kapsam yaşamıştım ve olmamıştı. Bu yol oldu. birkaç dönem sonra hastaneye yattım. Olacağından emin olduğum andan itibaren haddinden fazla sevindim. Hastalığıma o kadar çokça alışmıştım kim faaliyetler olduktan sonradan anca yediklerimi eskiye göre düzenlemeye çalışıyorum. Ameliyata hazırlandık. Şişman benzeri heyecanla girdik. Eşim bire bir böbreğini karşı aileye verdi. Aslında burada hep öz sevdiği için akım etti. Benim eşim alın tarafa alın tarafta bana böbreğini verdi. Onların organı bizde bizim organımız onlarda. Çok teşekkür ederim. Onlar bize isnat etmek zorunda değildi. Eşiyle uyuyordu böbrekleri. Amma benim de hayatımı yetişmek için yaptılar. Onlara dahi ayrıca minnettarım. Hayat boyu de görüşmeyi düşünüyoruz. Tıpkı sülale olduk” şeklinde konuştu.

“On Paralık irtical bitmiş dedik”

Ters böbrek naklini tek düşünmeden onayladıklarını anlatan Mevlüt Gezer ise “2012 yılında böbreklerimin beş altı çalıştığını öğrendim. Kontrollerimi İzmir’dahi oluyordum. Pandeminin araya girmesiyle bizim gelişim biraz aksadı. Henüz bilahare otama sürecimde diyalize girmem gerektiğini söylediler. Biz birlikte mart ayından bu yana diyalizdeydik. Uşak’ta tıpkısı toplum örgütü başkanı var. Tesadüfen onunla tanıştık. ‘Örgen nakli yaptırın’ dedi. Tığ kimseye aynı husus söylemedik. Hanıma söyledim lahzada. O dahi ‘münteha vereyim’ dedi. Buradan termin aldık. Bizim böbreklerimiz uyuyormuş. beraber eş güdümcü Ayşe Karı ayrıksı benzeri ailenin böbrek nakli beklediğini söyledi. ‘Yeraltı böbrek nakli’ yapalım dedi. Hiç düşünmeden ‘münteha’ dedik. Filhakika bana eşiminki uyuyor. Karşı tarafta bu nakli baya zamandır bekliyorlarmış. Böylelikle onlarla dahi tanıştık. Birbirimize böbreklerimizi verdik. Zaman bile çok domuzuna tıpkısı durumdayım” ifadelerini kullandı.

“Ölene büyüklüğünde bile görüşeceğim”

Artık sülale gibi olduklarını ölene kadar görüşeceklerini ifade fail Sevgi Gezer, “Hangi kadar mahsus etmemeye çalışsak bile eşimle çok üzüldük. Bunu ruhlu bilir. Cenabıhak kimseye göstermesin. Gençlerle üstelik tanıştık ego çokça kıvançlı oldum. Onlarda benim manevi evlatlarım oldular. Buraya geldiğimizde tafsilatlı zamandır böbrek nakli beklediklerini öğrendik. Tığ da on paralık irtical çap nakil ameliyatını onayladık. Sunu azından tığ de benzeri fert kurtaralım istedik. Benzeri de güre oldukları üzere anne namına çokça üzücüydü. Ama çokça memnunum. Ölene büyüklüğünde birlikte görüşeceğim. Bizim temennimiz onlar bereketli olsun. Eşimin çor sürecinde çokça yumruk zamanlar yaşadık. Asap stres içindeydim amma mahsus etmiyordum. Yaşlıyız ama haddinden fazla dinciz. İki böbrek olacağına tek böbrek olsun. İnsanlarımız yaşa. İnsanlarımız şuurlu değil. Toprağa vakti eskiden gireceğiz” dedi.

“Onlar bizim hayatımızı kurtardı”

Karşı aileye teşekkürlerini ileten Nusret Yaşar, “Eşimin evlenmeden evvel ego parasız olduğunu biliyordum. Biz haddinden fazla uğraştık nakil olsun diyerek. Bizim sürecimiz haddinden fazla sancılı geçmedi. Diyalize tek başlamadık. Tıpkı şekilde bu hastaneye geldik. Organ Aktarım Koordinatörü Ayşe Kadın bize koruyucu oldu. Hep proses güzel geçti. Operasyonumuz başarılı geçti. Şu an hep ongun. Ben eşime nazaran biraz daha pozitifim. Bilcümle olacak ümidiyle geldim. Sabık defa benzeri manzara kırıklığı oldu tabi amma bu sefer başardık. Bizim nakil biraz imkansız gibiydi. Kimseden bulamadık. Bizim yeraltı olmamızda çokça zordu. Burada cebin aileye daha çok hisse senedi düştü. Onlara çokça teşekkür ediyoruz. Onlar bizim hayatımızı kurtardı” diye konuştu.

Share: