Balıkesir’in Gönen ilçesinde çeltik üreticileri ile kısım paydaşları tıpkı araya geldi

Türkiye’birlikte çeltik üretiminin muhteşem merkezlerinden olan Balıkesir’in Nem ilçesinde ‘Çeltik Toprak Günleri’ etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Rutubet Kaymakamı Dr. Arslan Ensiz, Balıkesir Milletvekili Zor Subaşı, Nem Belediye Reisi İbrahim Palaz ve Agrobest Kol Umumi Heyet Başkanı Faruk Eroğlu’nun beraberinde çokça sayıda aksiyon insanı ile çeltik üreticisi katıldı. Yüzlerce çiftçiyi bölüm temsilcileri ile aynı araya getiren etkinlikte, Türkiye’nin önde gelen firmaları ortada saha kayran İzmir merkezli Agrobest Ekip aracılığıyla yapılan inovatif tarım çalışmaları dikkat çekti.

“ÇELTİKTE VERİM ARTIYOR”

Çeltik tarımına yaptığı katkılardan ekolojik ortam kamuoyunda ‘Çeltiğin Babası’ yerine anılan Agrobest Kol Bitkisel Istihsal ve Araştırı Müdürü Dr. Halil Sürek, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin benzeri ekincilik ülkesi olmasına karşın potansiyelini yeterince değerlendiremediğini söyledi. bahis konusu potansiyelden elan aşkın yararlanmak adına çalıştıklarını tamlayan Sürek, “Çeltik çeşitliliğinde ve verimde ülkemiz muhtemelen tıpkısı seviyeye geldi. Dekar başına 800 kilo verim ortalamasına ulaştık. Osmancık pirincini geliştirilmeden ilk bu verim 500-550 kilo civarındaydı. Osmancık çeşidi ile gelişigüzel dekar başına averaj 250-300 kilo mahsul artışı yaşandı. Bu artışta kalıtım bilimi kök çalışmalarının yanında çiftçilerimizin çağdaş tarım uygulamaları ve uygulayım bilimi kullanımını artırmasının de katkısı oldu.” dedi.

SÜREK: YERLİ, SERTİFİKALI ZÜRRIYET KULLANALIM

Yerli çocuk kullanımının çabucak yayıldığına ilgi çekici Dr. Halil Sürek, “Bundan 40 yıl evvel ülkemizde seçkin tohumluk istihsal programı yoktu. İtalya’dan zürriyet ithal ediyorduk. Şu anda ülkemizde yıllık 12 bin titrem civarında yerel tohum kullanımı var. Burada çiftçilere tavsiyem, domestik sertifikalı tohumları kullansınlar. Özellikle hastalık ve zararlılar üstüne bu yeğleme iri tıpkısı üstünlük sağlayacaktır. Ülkemizin almanak 700 bin ton pirinç ihtiyacı var. Bunun tahminî 600 bin tonunu kendimiz üretiyoruz. yalnız başına yeten aynı mevki olma yolunda ilerliyoruz. Seçkin hangi koşulda olursa olsun üretimi artırmalı ve büyüterek sürdürmeliyiz.” ifadesini kullandı. Düzenlenen organizasyonun önemine da değinen Sürek, “Ilkin daraç dışına gördüğümüz bu tür organizasyonları demincek kendi ülkemizde düzenlemenin gururunu yaşıyoruz. Bu uluslararası seviyede bir çalışma.Bu organizasyonu düzenleyen Kıvanma ve Gürani Ayer’e teşekkür ederim. Çiftçilerimize çoğalan, eli nimetli kazançlı tıpkı sezon diliyorum. Üretmeye devam edelim.” diye konuştu.

Share: