Bartın haberi! KKTC Cumhuriyet Altını Meclisi Başkanı Töre, Bartın’da madendeki patlamaya ilgili konuştu Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Metanetli Töre, Bartın’da madendeki patlamaya ilişkin ilişkin, ” Türkiye’bile olduğu üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birlikte bugün şişman ayrımsız matem ve çeki havası oluştu.” dedi.

Töre ile beraberindekiler, Şanlıurfa Martir Aileleri Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği’ni görüşme etti, başbuğ Gazi Mehmet Çetince’dan çalışmalar hakkında bilgelik aldı.

Şehit ve gazileri ile benzeri araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Adap, cemaziyelevvel gece Bartın’birlikte eroin ocağında meydana gelen patlamayı hatırlatarak hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara birlikte önceki olsun dileğinde bulundu. Patlamada hayatını kaybedenlerin şehit olduğunu belirten Adap, şöyle konuştu:

“Bartın’birlikte meydana mevrut fenomen, bilcümle milletimizi ve etraflıca üzmüştür. Beyaz Zehir kazaları ve depremler maatteessüf milletimizin kaderi olmamalıdır. Hem depreme karşı hem birlikte bu soy ters maden arama kazılarında elan tetik olmamız gerekiyor. Onlar da şehittir, kaymakamlık şehididir, hisse senedi başında çoluk çocuklarına faaliyet parası kabartmak isterken böyle aynı kaymakamlık sonucu hayatlarını kaybetmişler. Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize sabırlar diliyorum. Türkiye Cumhuriyeti hayatiyetli bir ülkedir nasıl ailelerine cemaat çıkarak arkalama edecektir. Milletimizin dayanışmasıyla bu tür acılarımızın sarılması daha suratlı olacaktır. Türkiye’da olduğu gibi Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde da zaman şişman tıpkısı matem ve çeki havası oluştu.”

Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin mücadelesini anlatan Yol Yordam, şunları kaydetti:

“Anavatan Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Dünya 5’ten büyüktür.’ sözleri dünyaya mum yaymaktadır zira görüyoruz düzenlilik konseyinde yuvalanmış yayılımcı bazen ülkeler kendilerini asayiş konseyi koymuşlar ama bu asayiş konseyi üyeleri zamanında gelip o Urfa, Antep ve Maraş’ı işgal etmişler. Bizler kabile yazarak bu yayılımcı güçlere alın savaş etmişiz. Su uyuyan düşman uyumaz. Bu nedenle bu defa bizi içerden çökertmeye çalışıyorlar. Kendilerini karşımıza doğrudan çıkamayınca bu nöbet içimizde birtakım terör örgütlerini besleyerek Türk milletini içerden bölmeye çalışıyorlar. Türk milleti kurnaz olacak. Milli angajman ve beraberliğimiz daima olacaktır.”

Konuşmanın peşi sıra Cemiyet Başkanı Çetin, Adap’ye ihsan taktim etti.

Etkinliğe Şanlıurfa Vali Yardımcısı Yeliz Mercan, Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürü Hasan Alim, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Şanlıurfa Ofis Başkanı Hasan Arslan ve martir yakınları ve gaziler katıldı.

Share: