Bartın’da maden ocağında patlama! Ölmüş ve yaralılar var

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Alım Müdürlüğü’ne sadık beyaz zehir ocağında grizu patlaması ihbarı üzerine bölgeye ekipler atıf edildi.

YER ALTINDA İŞÇİLER VAR

Eroin ocağından gelen önce bilgilere bakarak patlamanın 350 metre aşağıda meydana geldiği ve yer altında işçilerin çevrik kaldığı öğrenildi. Ekipler, işçileri yönetmek adına acilen iş başlatırken, maden ocağında toplamda 400 işçinin çalıştığı ve patlamanın 4-12 vardiyasındaki işçilerin çalışmaları sırasında meydana geldiği kaydedildi.

BİRÇOK İLDEN DESTEK EKİP GÖNDERİLDİ

Afet ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığı’ndan üstelik patlamaya ilişkin izah geldi. AFAD aracılığıyla yapılan açıklamada çeşitli illerdeki ekiplerin bölgeye gönderme edildiği belirtilerek, “Amasra Taşkömürü İşletmesinde elan anlaşılan olmayan ayrımsız nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Angajman Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir. Gelişmeleri strateji ediyoruz” ifadelerine meydan verildi.

FAHRETTİN ÂDEM: 22 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Eroin ocağındaki patlamaya ait sonuç durumu paylaşan Bakan Fahrettin Kayirici, ” Bartın’da, tıpkı eroin ocağında meydana mevrut patlamada 22 vatandaşımızı kaybettik. Seçkin birine mehabetli Allah’tan yağmur diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Yaralıların sağlıklarına bire bir an geçmiş kavuşmaları üzere elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“8 KİŞİNİN KILOLU BAKIMDA TEDAVİSİ SÜRÜYOR”

Yaralılardan 8’inin ise ağir bakımda tedavisinin sürdüğünü belirten Nazır Kayirici, “Yaralılardan 8’i ağirbaşli bakımda, 4’ü serviste otama görüyor. 5 gaileli ise alanda kurulan Acil Müdahale Merkezinde. 2 Ambulans Tayyare, yavaş bakımdaki hastalardan 1’ini Ankara’ya, 5’ini ise Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Kederli Merkezine yansıtmak üzere harekete geçti” ifadelerini kullandı.

BAKAN ARISTOKRAT VE DÖNMEZ BARTIN’A GİTTİ

Beyaz Zehir ocağındaki patlama zımnında Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Dönmez ve İçişleri Bakanı Soylu’nun Amasra’ya ulaştığı ve bölgede inceleme yaptıkları öğrenildi.

BAKAN ARISTOKRAT: RİSKLİ BÖLGEDE 49 KARDEŞİMİZ VARDI

Fenomen yerinde incelemelerde bulunduktan sonra ayrımsız açıklama işleyen Icra Vekili Soylu, “Bu patlamanın akabinde lüzumlu buranın arama kurtarma ekipleri, gerekse çevreden gelen kontrol kurtarma ekipleri engelleme ettiler. Bu konuya para olan arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Bütün arkadaşlarımızla alay malay arama kurtarmaya refakat ediyoruz. Badiye Hastanesi oluşturuluyor. Çokça çeki duyduğumuz bir safiha ile alın karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bunların ayrımsız kısmı patlamadan sonradan çıktılar. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı” dedi.

BAKAN DÖNMEZ: İLK BELİRLEMELERE BAKARAK GRİZU PATLAMASI

Bakan Soylu’dan sonra açıklamalarda kâin Nazır Dönmez ise, “Havalandırma tertibatı zinde yerine çalışıyor, kısmı göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Bilcümle taharri istirdat ekipleri fariza başında, değme kusur namevcut. İçeride bir bitmeme eden yangın bulunmayan. Ama kontra tıpkısı öz gelişir, simultane ilişmek gerek ölçü, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda açık ayrımsız bulgu namevcut. Biraz önce anlatım ettim, önce değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” dedi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORMACA BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığı de patlamayla ilgili harekete geçti. Savcılık aracılığıyla patlamaya ait anket başlatılırken, 3 savcıya görevlendirme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÖLGEYE GİDİYOR

Bölgeyle ait gelişmeleri yakından takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan birlikte Bartın’a anbean istirdat çalışmalarını eş güdümlü edecek. Toplumsal medyadan izah eden Erdoğan, “Çalışmaları yerinde yapmak ve onaylamak üzere üç bakanımız, verdiğimiz ferman üzerine bölgeye vukuf etmiştir. Ego de yarınki Diyarbakır programımı halel ederek inşallah Amasra’ya geçecek, kül çalışmaları yerinde eş güdümlü edeceğim.” dedi.

VALİ ASLAN: 74 KİŞİLİK KURTARMA EKİBİMİZ ÇALIŞIYOR

Bartın Valisi Nurtaç Arslan dahi yer altında işçiler olduğu bilgisini doğruladı. Vali Aslan, “Saat 18.15 sıralarında eksiklik 300 kotta ayrımsız patlama olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Eksi 250 kotta 74 tane taharri- istirdat ekibimiz çalışmalarına bitmeme ediyor. Şu anda eksiklik 300 kotta 44 güç, eksi 350 kotta de 5 gönül var. Bu işçileri kurtarma çalışmalarımız da bitmeme ediyor. 8 emanet kendi imkanlarıyla kurtarıldı. Şu esas büyüklüğünde 6 yaralımız çıkarıldı. Onlarda ambulanslarla hastanelere irsal edildi” dedi.

VALİLİK BILE AÇIKLAMA YAYINLADI

Bartın Valiliği’nden patlamaya ilgili izah yapıldı. Açıklamada, “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda henüz nedeni anlaşılan olmayan bölümsel tıpkısı patlama meydana gelmiştir. Fenomen namına tamlık ekiplerimiz seferber edilerek lüzumlu çalışmalara başlanmıştır. Kamuoyuna nazikâne duyurulur” ifadelerine yer verildi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD patlamanın nedenini dönüştürücü kaynaklı kendisine açıklamıştı. Ancak AFAD bu açıklamanın sehven paylaşıldığını belirterek, daha sonra eskimemiş ayrımsız izah daha yaptı. AFAD’ın açıklamasında, “Bartın’daki beyaz zehir ocağında meydana gelen patlamanın dönüştürücü kaynaklı olduğu bilgisi sehven paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni elan belirlenememiştir. Muhat mütezayit vatandaşlarımıza ulaşılması üzere AFAD ve tahlisiye ekipleri seferber edilmiştir.” denildi.

CHP 5 KİŞİLİK GÖK BILIMI GÖNDERDİ

Patlamanın ardından esas mugayeret partisi CHP üstelik 5 şahsiyet kol oluşturarak bölgeye gönderdi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

Share: