Çok sayıda toprak için sarı kodlu ikaz! Birçok kentte kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü’nün hava şartları tahmine bakarak ensiz genelinin parçalı ve çokça bulutlu, Marmara’nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Rum’nun doğusu, Karadeniz, Şark ve Güneydoğu Küçük Asya ile Kütahya ve Eskişehir çevrelerinin yağışlı olması bekleniyor.

YÜKSEK KESİMLERDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Genellikle baran ve bora, Batı ve Doğu Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin yüksekleri, İç Rum’nun kuzeydoğusunun yüksekleri ile Doğu Rum’nun yıldız ve doğusunda karla muğlak baran ve kar şeklinde olması muhtemel yağışların; Itidalli ve Maşrık Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda ve Ardahan, Muş, Bitlis, Van’ın güneyi, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde sağlam, Giresun’un ve Artvin’in bucak kesimleri ile Rize çevrelerinde çokça sağlam ve düz meydan zehir olması bekleniyor.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINAYA DİKKAT

Hava sıcaklığı sezon normallerine dönerken rüzgarın alelumum kuzey, Maşrık ve Güneydoğu Rum’da cenup yönlerden belli belirsiz, arada bir itidalli kuvvette, Batı Akdeniz ile Şarki Akdeniz’in iç kesimlerinde yıldız yönlerden, Orta ve Şarki Karadeniz kıyılarında günindi ve kuzeybatı yönlerden sağlam, kimi vakit bodur kesiksiz sıkıntı (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

25 İL İÇİN SARI KOD

Öte yandan Adıyaman, Amasya, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Giresun, Hakkari, Kayseri, Malatya, Mardin, Niğde, Kalabalık, Rize, Samsun, Siirt, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Batman ve Şırnak üzere sarı kodlu uyartı verildi.

SARI KOD NEDİR?

Sarı kod, hava durumu potansiyel tehlikelidir anlamı taşır. Hesap Pusulası edilen meteorolojik olay serüvenli olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale konusunda dikkatli olunmalıdır.

Share: