Depremzededen içli sözler

Depremin vurduğu Gaziantep’ten Bolu’ya gelen depremzede, “Kalacak kayran hepimiz amacıyla ülkü amma çok şükür umum Türkiye kenetlendi. Orada ailemizi bıraktık hüzünlüyüz amma buraya geldik yeni ailelerimiz oldu” dedi. Bolu Valisi Erkan Kılıç ise kente gelen bin 486 depremzedenin araç altına alındığını belirtti.

Bolu’nun Karaçayır Mahallesi’nde mevcut Toyluk Merkezi’ne kurulan Afetzede Karşılama Merkezi (BAB-MER), depremden etkilenen vatandaşların kaydını almaya bitmeme ediyor. Bolu’ya gelen afetzedelerin yardım, konaklama, sağlık üzere ihtiyaçlarını eğlemek üzere kurulan pusat ve kabul masasını Bolu Valisi Erkan Kılıç konuşma ederek, yapılan icraat için vukuf aldı.

“Bin 486 afetzede geldi”

Barınma ihtiyacı olan depremzedelerin Bilgisizlik Merkezi’nde karşılandığını söyleyen Vali Erkan Tığ, “48 depremzede vatandaşımız hastanelerde otama ediliyor. Şimdiye kadar bin 486 afetzedenin kaydı makbuz. İhtiyaçlar ilgili masalardaki kurumlara yönlendiriliyor. Kamu misafirhanelerinde 59 hayat konaklıyor. Otellerde 114 kişiyi konaklattırıyoruz. Il adına fahri evleri tayin ettik. 9 nefis 2 ailemiz bile o evlerde tevakkuf ediyor. Yakınlarının yanına kalanlar bile bin 268 birey. Buraya mevrut on paralık kimseyi tığ mağdur etmiyoruz” dedi.

“7’den 70’e dizge seferber oldu”

Vatandaşların müzaheret konusundaki duyarlılığını devam ettirmesini talip Tığ, “Depremin başından itibaren Bolu halkı seferber oldu. Vatandaşlarımıza teşekkürname ediyorum, hasis haddinden fazla hassas davrandılar. Depremi daha önceki tekraren tüvana bir ilden bahsediyoruz. Burada bilcümle hayırseverler, bilcümle iş adamları, vatandaşlar ve 7’den 70’e bütün seferber oldu. Bölgeye okkalı anlamda yardımlarımız devam ediyor. Sayın Bakanımız da dün akşam açıkladı, bu nazik bire bir facia. Ant matlup. Bu insanların sunu birkaç benzeri yıl her cins ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız arkalama konusundaki duyarlılığına devam etsinler” diyerek konuştu.

“Buraya geldik bakir ailelerimiz oldu”

Gaziantep’te mevcut Güvenevler Mahallesi’nde tevakkuf eden depremzede İbrahim Yeter ise Bolu’ya gelerek Cahillik Merkezi’nde oluşturulan pusat alanında kaydını yaptırdığını söyledi. Vali Tığ’a teşekkür eden İbrahim Yeter, “Bolu halkına çok teşekkürname ederiz. Cümle çokça misafirperver. Depremi hareketli olarak yaşadık. Akrabalarımızın binaları korkulu hasar aldı. Gaziantep’in her yerinde hasar var. İnsanlar evlerine giremiyor. Hasar tayin çalışmalarını heybet yapıyor ama seçme yere yetişmeye çalışıyorlar. Ben azık toptancısıyım, ilk dolaşma bilindiği için yollar kapalıydı, insanlar panikledi. Besin toptancısı olduğum amacıyla hisse senedi yerimizi açtık, hep ürünlerimizi dağıttık. Arkalama işleyen bilcümle lokantalara azık ulaştırdık. Kalacak yer hepimiz üzere sav amma haddinden fazla şükür bilcümle Türkiye kenetlendi. Haddinden Fazla domuzuna şeyler oluyor. Orada ailemizi bıraktık hüzünlüyüz ama buraya geldik kullanılmamış ailelerimiz oldu. Ego depremi dinamik bir vatandaş yerine, gine depremi etkili aynı diyar olsa hep imkanlarımı kullanırım çünkü deprem bize bunu öğretti. Bolu’daki insanlar elan önceki depremi yaşamış. Gülen yüzlerinden anlaşılan, ben çok teşekkürname ederim” diyerek konuştu. – BOLU

Share: