Derinin imitasyonu 2, orijinali ise 20 yılda yıpranıyor

Eskişehir’birlikte şita aylarının yaklaşmasıyla birlikte cilt nişane piyasası için konuşan deri ustası Hezel Önce, “Piyasada satılan imitasyon ceketlerin sayısı oldukça fazla ve onların birlikte yıpranma payı, orijinallere göre elan kısa sürede gerçekleşiyor” dedi.

Eskişehirli ten ustası Hezel Önceki, hem kap sektörü üzerine hem bile şita aylarının yaklaşması ile başlayan tamirat süreci üzerine konuştu. Tahminî 46 yıl ilk dikişçi çıraklığından yetişerek bu mesleğe adım attığını dile getiren 55 yaşındaki Ilk, 1991 yılından itibaren açtığı dükkanda cilt işi yaptığını söyledi. Vatandaşların deriye eskisi büyüklüğünde istem etmediğine dikkat çekici usta Geçmiş, “Ufak Tefek ten tamirat işleri ile geçimimizi idame ediyoruz fakat siparişlerin sayısı ise aşağılık düştü” dedi.

“akşam ezanı okunmadan dükkanı kapatıyoruz”

Sıfırdan bir yelek diktirmek isteyen aynı vatandaşın bin ile bin 500 lirayı gözden çıkarması gerektiğini söyleyen Geçmiş, “Deri mont fiyatları 15-20 bin liradan başlıyor. Geçtiğimiz senelerde bu mevsimler geldiğinde seviniyorduk ve hatta geç saatlere büyüklüğünde siparişleri yetiştiremediğimizi hatırlıyorum. Demincek ise akşam okunmadan dükkanı kapatıyoruz. Dericiliğin bozuk tadı tuzu kalmadı. En ufak onarım ve onarım işlemleri birlikte insanlara kıymettar geliyor. Açıkçası derinin malzemesi arttığından etraf biz da müşterileri bu durumu yaymak zorunda kalıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Derinin tutuşması amacıyla çakmağın etraflı süre yanması gerekiyor”

Orijinal ve taklit deriler üzerine bile konuşan Önceki, “İnsanlar alışveriş merkezlerine giriyor ve ürünün üstünde ‘deridir’ ya dahi ‘taklit’ yazısına bakmadan satın alıyor. Bir derinin çakmakla anlaşılabilmesi ahali ortada klişeleşmiş bire bir bahis oldu ama bu aksiyon tüm adına hakeza değil. Zira derinin tutuşması üzere o çakmağın ince müddet yanması gerekiyor. Fakat taklit gereç ise naylon üzere aceleten büzüşür. Buna ilaveten piyasada satılan taklit ceketlerin sayısı az çok aşkın ve onların bile yıpranma payı, orijinallere göre elan güdük sürede gerçekleşiyor. Misil imitasyon 2 yılda hasar alırken otantik benzeri deri 20 yıl kullanılabiliyor” diyerek konuştu. – ESKİŞEHİR

Share: