Detaylı menzilli çekicilik defans sistemi SİPER’den yıpranmamış ayrımsız muvaffakiyet

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Çipo, etraflı menzilli hava savunma füze sistemi SİPER’in tıpkı aşamayı henüz tamamladığını duyurdu.

SSB’den yapılan kayıtlı açıklamada, albeni savunma füze sistemi SİPER projesine ait son genişlik paylaşıldı.

Açıklamada, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma kayran sunulan Çipo, şu ifadeleri kullandı:

“Savunma sanayiimizden Balaban Taarruz ve Malazgirt’in yıl dönümünde ecdadın şanına reva aynı muvaffakiyet! Ayrıntılı menzilli çekicilik defans füze sistemimiz SİPER adım adım yükseliyor. SİPER akıbet test atışında yüksek acul hedeflerde 100 km’yi gözüne kestirdiğini gösterdi. SİPER, bu vuruş başarısıyla tıpkı aşamayı elan tamamladı. Emeği geçen herkesi kutlama ediyorum.”

SİPER füzesinin sınav atışı Sinop Test Merkezi’nde ASELSAN-ROKETSAN hisse senedi birliğinde gerçekleştirildi. SİPER füzesi, Türkiye’nin tabakalı albeni defans ihtiyacının domestik imkanlarla karşılanması açısından nazik ehemmiyet taşıyor. Mıntıka albeni savunması kapsamında önemli tesislerin düşman taarruzlarına karşı korunması amacıyla geliştirilen SİPER, etraflı menzilde ve dağıtık mimaride gelgel savunması sağlanmasına imkan verecek.

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda planlı çalışmalarla domestik sistemlere tabakalı bire bir hava savunması oluşturulması amaçlanıyor. Bu kapsamda ilk olarak pahal yükselti Korkut sistemlerinin kol istihsal ve teslimatlarına başlandı ve halen devam ediyor. Sonrasında seyyar özellikli araçtan ve omuzdan atık pahal irtifa Sungur hava defans sistemleri hizmete alındı. Hisar-A+ ve Germen-O+ hava defans sistemlerinin bile ilk teslimatları yapılırken, kol üretimleri üstelik benzeri yandan sürüyor.

SİPER ise bu katmanlı sistemde hep bu sistemlerin ötesinde etraflı menzile ehil olmasıyla öne çıkıyor. ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE aksiyon ortaklığı ile düzenlenen SİPER Projesinde 2023 yılında teslimat hedefleniyor.Share: