Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Düzce’de konuştu Açıklaması

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşifle Karadeniz’in altındaki yapıları kullanılmamış belirgi ve bilgilere bakarak yeniden değerlendirdiklerini belirterek, “Demincek yıpranmamış hikmet ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla baştan değerlendiriyoruz. Çalışmalar neticelendiğinde, kullanılmamış sezme yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” dedi.

Bir sıra temaslarda olmak amacıyla kente mevrut Dönmez, YANLIŞSIZ Parti İl Başkanlığını müzakere etti.

DÜRÜST Tümen’li milletvekilleri, YANLIŞSIZ Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Ateş, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, Şehremini Faruk Özlü ve partililer vasıtasıyla karşılanan Dönmez, kentte yapılan çalışmalara ilişik vukuf aldı.

Dönmez, henüz sonra burada yaptığı konuşmada, kentin 1999’de meydana mevrut depremden sonra hızlı ayrımsız şekilde toparlandığını söyledi.

Avrupa’daki arz cesim gündemin erke krizi ve gaz olduğunu dile getiren Dönmez, Avrupa’nın ‘kışı lacerem atlatacaklarına’ dair say zarfında olduğunu ifade etti.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz konusu ilkin tutmak üzere enerjiyle ait alınması müstelzim tedbirleri yıllar öncesinden almış benzeri mutluluk olduğunu, serencam 4-5 yılda yapılanların durumu daha açık ortaya koyduğunu belirtti.

Türk Akıntı hatlarının devreye girmesiyle Avrupa’nın bugün yaşadığı sıkıntıları Türkiye’nin yaşamadığına belen eden Dönmez, aracısız Türkiye’ye mevrut benzeri hattın olduğunu hatırlattı.

Dönmez, sadece Türkiye’nin değil bitişik ülkelerin ve Avrupa’nın sunu güvenliğini birlikte sağladıklarını dile getirerek, “Bu kaynaklar bizim değil. Doğal gazın neredeyse tamamına yakınını ithal ediyoruz, yüzde 99. Petrolün yüzde 92’sini ithal ediyoruz. Böyle olunca de uluslararası piyasalarda gelişen efdal fiyatlar maalesef doğrudan evet dahi dolaylı kendisine bizim maliyetlerimizi de etkilemekte. Amma biz artan maliyetleri, vatandaşımıza geçmiş günden bu yana yansıtmama politikası gereği bütün bağan seviyelerde tuttuk. Zaman halihazırda doğal gaz maliyetinin şanlı tıpkısı kısmını, az daha yüzdelik 80’ini devletimiz karşılıyor. Bambaşka bire bir ifadeyle 100 liraya servet ettiğimiz gazı 20 liraya veriyoruz demektir.” ifadelerini kullandı.

“Amacımız, 2023’ün önceki çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak”

Hareketlilik tarafında de kademeli uygulamaya geçildiğini anımsatan Dönmez, şöyle devam etti:

“İlk evre cıvıltı kullanan ılımlı ve sınırlı gelirli hanelerimiz ilkin kalkmak için, yeniden âdeta esnafımız ilkin kalkmak üzere onlara bati oranda tutma yapıyoruz, yüzde 50’ler seviyesinde. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Filhakika minimum sevap ilkin başlamak üzere emeklilere, amme çalışanlarına enflasyonun üzerinde artışlar ulaşmak aracılığıyla bu sıkıntılı dönemi daha şen atlatmak amacıyla şişman ceht ve himmet sarf ediyoruz. İnşallah 2023, 2022’den henüz iyi geçecek zira başta Bakanlığımız kalkmak amacıyla bir nice vekâlet ve ait kurumların nazik projelerini bütünleme sınavı tarihi kendisine Cumhuriyetimizin 100. yılını hedefledik. Bizim üstelik elimizde sunu birkaç biraz şerha mega projemiz var. Bunlardan vatandaşlarımızı aracısız etkileyecek hususların başında hiç pekâlâ Sakarya Gaz Sahası’nda üretilecek gaz var. Niyetimiz, hedefimiz, amacımız, 2023’ün önceki çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak.”

Dönmez, DÜRÜST Öğür iktidarından evvel Düzce’nin erke ve bittabi kaynaklar alanında çabucak 1,2 milyon lira envestisman aldığına dikkati çekerek, “2021’da bu misil bütün 297,9 milyona başarmış. Son 19 yılda hep 1,56 bilyon liralık yatırımı da Düzce’ye yapmışız. 2022 yılı planlarımıza gelince, tekrar enerji ve madencilik alanında 413,9 milyon liralık envestisman yapacağız.” dedi.

Akçakoca ilçesinin kıyıya yakın önce gaz üretilen sahalardan biri olduğuna bel fail Dönmez, “Orada istihsal azaldı, artık bitmek için. Yalnız orada çalışmalarımızı detaylandırıyoruz, derinleştiriyoruz. Önümüzdeki 1-2 kamer içinde belirgi alırsak sizlerle paylaşacağız. Biz ümitliyiz. Niye? Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfimizle Karadeniz’in altındaki yapıları kullanılmamış bulgu ve bilgilere göre baştan değerlendiriyoruz. Akçakoca’bile henüz önceki keşfetmiş olduğumuz yer rezervi küçüktü, bozuk klasik formasyon ve verilere bakarak yapılmış benzeri üretimdi. Deminden yıpranmamış hikmet ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla baştan yorumluyoruz, değerlendiriyoruz. İnşallah bu çalışmalar neticelendiğinde, yeni sezme yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Dönmez, bu sene bir nice kaza ve beldeye doğal gaz götüreceklerini belirterek şunları kaydetti:

“Güzeşte yılı 643 ilçeyle kapatmıştık. 81 ilin tamamında doğal gaz filhakika kullanılıyor. Bu yıl 70 civarında ilçemize elan gaz götüreceğiz. Bu yıl gaz dağıtımı işleyen şirketlerimiz Türkiye genelinde mecmu 12,5 bilyon teklik yatırımı gerçekleştirmiş olacaklar. 11 bin 500 kilometrelik şebeke yapılacak. Gene bire bir şekilde 2023’te üstelik bu miktarlarda aynı yatırımı öngördük. Küsurat hep ilçelerimiz üstelik planlama kapsamında 3-4 yıl ortamında gaz kullanır hale gelecek.”

Vatandaşları bilinçlendirme üzerine bazı bazı kanuncu yayınlar yapıldığını dile getiren Dönmez, “Amma ne hikmetse Avrupa’daki bu krizi görmezden gelerek vatandaşımıza yapmış olduğumuz brifing çalışmalarını eleştiren çarpıtma yazılarını ara sıra matbuat organlarında görmekteyiz. Aynı kat elan altını çizerek inandırmak istiyorum; devletimiz elhak bu konuda gereken destek ve teşviki bile veriyor. Enerji verimliliği alanında yapılan yatırımlar sayı farkı 5 sene içinde ansız dönüyor. İster evinizde, iş yerinizde ve sanayi kuruluşlarında serian değme yerde gelişmemiş mütemadi ansız dolaşma sürelerini görüyoruz, ölçüyoruz. Bu kapsamda enerjiyi bol istimal uygulamalarına ve çalışmalarına bitmeme edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, kritik öneme haiz seçimin yapılacağı 2023 yılının Türkiye’nin yılı olacağını birlikte sözlerine ekledi.

Share: