Eşine arkalama üzere başladığı göçüm şoförlüğü mesleği oldu

Eşine yardım için başladığı taksi şoförlüğü mesleği oldu

Fethiye’nin şoför Nebabat’i, turistlerin gözdesi oldu

MUĞLA – Muğla’nın Fethiye ilçesinde eşine yardım etmek amacıyla başladığı taksi şoförlüğü Fatma Yaşar’ın mesleği oldu. Fethiye’nin ‘Şoför Nebahat Ablası’ kendisine tanınan Yaşar, alelhusus turistlerin gözdesi oldu.

Dirayetli oyunca Fatma Girik’in canlandırdığı sürücü Nebahat karakteri, Muğla’nın Fethiye ilçesinde esas oldu. Fethiye’de hararetli 45 yaşındaki Fatma Yaşar, eşine yardım etmek üzere başladığı göçüm şoförlüğü mesleğini 9 yıldır, özlük taksisi ile sürdürüyor. 26 yıldır sürücüsü belgesine erbap olan ve eşine korumak üzere gündüzleri yönelteç başına güzeşte Yaşar, çokça sevdiği göçüm şoförlüğü mesleğini bırakamadı. Fethiye’nin sürücü Nebahat Ablası olarak tanınan Yaşar, 9 yıl geçmiş özlük taksisine geçerek, gelişigüzel çevrim onlarca insanın ulaşımını sağlıyor. Evcil ve ecnebi turistlerin gözdesi haline gelen ve mesleği haline dönüşen göçüm şoförlüğünü çokça sevdiğini anlatım eden Yaşar, sabahın erken saatlerinden itibaren direksiyon başına geçerek ekmeğini kazanıyor.

Eşiyle birlikte göçüm şoförlüğünden kazandıkları parayla 2 kızını okuttuklarını rapor fail Fatma Yaşar, ‘Sarı kızım’ dediği taksisiyle bugüne büyüklüğünde tek ukubet yemeden mesleğini sürdürüyor. Çoğu ant taksiye binen müşterilerinin şaşırdığını belirten Fethiye’nin şoför Nebahat Ablası, “Taksicilik mesleğine gündüzleri eşime yardım ederek başladım. Eşim çalışıyordu. Ona bindi amaçlı gündüzleri ego, geceleri eşim çalışıyordu. 9 seneden beri da ayrı ayrı taksicilik mesleğini sürdürüyoruz. Bu taksicilik mesleğini bundan sonra erkekler yaptığı üzere çoğu müşterilerim şaşırıyor. Arada Bir ‘abi şuraya gideceğiz’ diyorlar ve beni görünce ‘aaa bayanmış’ diyorlar. Ama dikkatlerini çekiyor. Fotoğraf çekip sosyal medyalarında paylaşıyorlar ve beni etiketliyorlar. Mesleğimi seviyorum, iyicene benzeri çevre edindik. Hele Fethiye’deki ağyar benimle çokça ait. Ukrayna ve Moskof müşterilerimin çocukları değme yere benimle gidiyorlar” dedi.

“Taksicinin emekliliği olamaz”

Göçüm esnafı aracılığıyla üstelik çok sevilen ve 26 almanak sürücülük hayatında hiç trafik cezası yemediğini belirten Yaşar, eşiyle birlikte aralıksız müşterilerine yeryüzü gani şekilde bakım vermenin karşılığını aldığını söyledi. kimi zaman zorlandığı anların birlikte olduğunu sözlerine ekleyen Yaşar; “Bu meslekte gâh zamanlar zorlandığım oldu değişik insanlar ayrı ayrı tavırlarla karşılaştığım oldu. Ama hepsiyle savaş ederek buralara geldik. Mesleğimi çokça seviyorum. Hele mesleğe başladığım andan itibaren Fethiye’bile adeta tabuları yıktığıma inanıyorum. Emekliliği düşünmüyorum. Filhakika taksicinin emekliliği gayrimümkün. Bu mesleği yapınca yani güdücü koltuğuna oturunca, ömür boyu harıldamak zorunda kalıyor adam. Zira, bu patika adeta amor işi. Bire Bir dahi işini çok sevenler bırakamazlar. Bana arkadaşlar önceleri hep böyle söylüyorlardı ama bayağı akıllıca söylüyorlarmış. Bu mesleği bırakasım tek yok . Kendimi gür hissettikçe bu mesleği ölene kadar yapacağım” dedi.

“Onu tek unutamıyorum”

Düzentileme aşkıyla bu işi sürdürmeye kararlı olduğunun altını çizen Yaşar; “Kazancımız şu zaman yetmiyor. Zira her özdek yükseldi, dokunaklı pahası oldu. Uzlaştırıcı bakıma sokuyoruz ve bir anda mütezayit fiyatlarla beraber kazancımız de uçuyor. Mesleğimiz çok fena hâlde tıpkısı patika ama fena hâlde bir vergi elde edemiyoruz. İlerleyen zamanlarda ihtimal bu artışlar güzelleşir ve bizleri mutlu değer. Müşterilerin bazıları fiyatları çok bağan buluyor ve elan faziletkâr olmalı diyor. Bazıları üstelik taksimetrenin artması geçişsiz diyor ama yeniden dahi bizi tercih ediyorlar. Mesleğin genişlik emniyetli kısmı yani püf noktası ise müşteri araçtan inerken araçta artan bire bir özdek var mı diye niteleyerek bakarız. Bu benim hem bile eşimin huyudur. Şayet unutulduysa sahibine ulaşırız anında. Tıpkısı duruluk telefon unutulmuştu ve telefonu azrail uzaklaşmadan konfirmasyon ettim. Benim boynuma sarılıp teşekkür ettiğini biliyorum. Onu tek unutamıyorum. Üste yabancı birisiydi onun seçme şeyi o telefondaymış” dedi.

“Her karı ayaklarının üzerinde durabilmeli”

Herhangi Bir zaman yönelteç sağlayarak atlatmak parasını kazandığı taksisini ‘solgun kızım’ diyerek seslenen Yaşar; “Taksime hiçbir zaman taksi demem, ‘Sarı kızım’ derim. Ehliyetimi 1996 yılında aldım ve 9 seneden beri ‘sarı kızımla’ bitmeme ediyorum. Her dönme sarı kızımla yollarımıza devam ediyoruz. Allah tekerimize taş değdirmesin. Değme avrat, ayaklarının üzerinde durabilmeli. Kadınlar namına hiçbir devir ben yapamayacağım demesinler. Kişi ayaklarının üzerinde dursunlar. Tıpkı misil daha kadınlarımızın gününü kutluyorum” dedi.

Share: