Eskişehir haberleri… İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Kürsü Başkanı Aluçlu: “Erkenek Segmenti Giderek Sarsıntı Üretebilir”

İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin tamamen enerjisini boşaltması halinde henüz mail bir tarihte sarsıntı üretmesi cins gözüküyor. Bizi yeryüzü çokça ilgilendiren Erkenek segmentinde yer sarsıntısı 1893’te meydana mevrut. 129 sene üzerinden eski. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin de her an yer sarsıntısı üretebilir” dedi.

Kahramanmaraş İğdeli-Pazarcık bölgesinde meydana mevrut 4,5 büyüklüğündeki depreme ilgilendiren değerlendirmede bulunan İnönü Üniversitesi İnşaat Teknolojileri Bölüm Başkanı Vehbi Aluçlu, “Ana Malatya’yı çok ait segment Erkenek segmenti. Sarsıntı Pazarcık segmentinde meydana geldi. Pütürge segmenti kırılmıştı. Erkenek’te henüz bire bir intizar söz konusu olmadı. Tıpkı ahir segment olan Pazarcık segmentinde bu sarsıntı meydana geldi” dedi.

“TEMEL DEPREMİN GIDEREK OLMA İHTİMALİ FAZILETLI”

Pazarcık segentinin Kahramanmaraş’a haddinden fazla andıran olduğuna ilgi çekici Aluçlu, şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın bu depremden iri oranda hasar alabileceğini söyleyebiliriz. Pazarcık segmentinde olan zelzele, ana depremin öncüsü konumunda gözüküyor. Asil depremin her an olma riski mevcut. Burada yakınlıkla ilgili tıpkı genişlik var. Hangi memleket depremin eşkal mihrak noktasına yakınsa o yer imdi etkilenecek. Kahramanmaraş’a henüz mail olduğu üzere artık etkilenecek. Sonradan Adıyaman ve Malatya bir iki etkilenecek.  Malatya, Pazarcık segmentine uzak olduğu üzere çatı stokumuz daha birkaç etkilenecek. Henüz nazik aynı zelzele olursa Malatya, Gaziantep, Diyarbakır ve Adana çokça etkilenecek. Bu segmentin öncü depremi diye düşünürsek, asil depremin her an olma ihtimali faziletli.”

“ERKENEK SEGMENTİ MALATYA’YI DAHA ÇOK ETKİLEYECEK”

Aluçlu, Pütürge segmentinde inkisar meydana geldikten bilahare Erkenek ve Palu segmentine ruhsal gerilim, erke transferi yüklendiğini belirten Aluçlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Arada Erkenek segmenti kaldı. Erkenek segmenti, Pütürge ve Pazarcık segmentinin tamamen enerjisini boşaltması halinde elan yakın bir tarihte sarsıntı üretmesi mümkün gözüküyor. Bizi arz çok ait Erkenek segmentinde hareket 1893’te meydana gelmiş. 129 yıl üzerinden önceki. İki tarafı kırılırsa Erkenek segmentinin birlikte anbean deprem üretebilir. Alışmışlık açısından Erkenek segmenti. Pazarcık segmenti tanzim kendisine Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’yı etkilerken, Erkenek segmenti Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ı etkileyecek.”

Pazarcık segmentinin Gölbaşı’ndan başlayarak Pazarcık ve Türkoğlu’na uzandığını tabir fail Aluçlu, “Bu kırık asil depremi 1513 yılında sarsıntı üretmiş ve 7,5 büyüklüğünde. Erkenek segmenti 1893 yılında ana hareket üremiş ve 7,2 kadar” dedi.

Share: