Fenerbahçe – Rennes maçının arkası sıra – Jorge Jesus (2)

UEFA Avrupa Ligi B Grubu 5. haftasında önderlik için Fransa temsilcisi Rennes’i konuk fail Fenerbahçe, 3-0 geriye düştüğü karşılaşmadan 3-3 beraberlikle ayrıldı. Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus, maçın peşi sıra düzenlendiği matbuat toplantısında açıklamalarda bulundu.

(2)

Fenerbahçe-Rennes maçının peşi sıra

Fenerbahçe Teknik Direktörü Jorge Jesus:

“İlk yarının sonlarında 3-1’e getirince maçı çevirebileceğimize inandık. Tıpkısı şeyler değiştirmemiz gerekiyordu ve bunları bile yaptık”

” Altay’a tepkiler oldu, ona gösterilmiş reaksiyon bana gösterilmiştir. Ben böyle bir özdek istemem. Hakeza ortamda başlamak istemem”

“Gustavo Henrique adale sakatlığı yaşadı. İki karşılaşma olamaz kadar görünüyor. Hamur şu kim takıma benzeri aktör elan katılacak deseydiniz hiç ikircim bulunmayan kim stoper isterdim”

UEFA Avrupa Ligi B Grubu 5. haftasında misafir ettiği Fransa’nın Rennes takımıyla 3-0 geriye düştüğü karşılaşmada 3-3 berabere kalan Fenerbahçe’dahi ustalık direktör Jorge Jesus, değme anı evire çevire benzeri karşılaşma yaşadıklarını söyledi.

Pervin Stadı’nda oynanan karşılaşmanın arkası sıra düzenlenen matbuat toplantısında açıklamada mevcut Portekizli teknikçi, 3-0’dan dümbelek katılmak amacıyla hatırlamak gerektiğini kaydetti.

Taraftarlara seslenen Jesus, “Oyuncular ortada ayrım yapmayın, iyi anlarda bizim hayat dolu olmamız amacıyla bize bindi oluyorlar ama oyuncular beyninde ayrım yapılmasını istemiyorum. Altay’a tepkiler oldu, ona gösterilmiş tepki bana gösterilmiştir. Ben hakeza benzeri öz istemem. Hakeza ortamda almak istemem. Bu şekilde olmaması gerekiyor. Takımlarını seviyorlar ama oyuncular arasında ayrım yapmasınlar çünkü ben yapmıyorum.” ifadelerini kullandı.

Rennes’in maçın başında kendilerini şaşırttığını dile getiren Portekizli teknik adam, “Lovro Majer’i oynattıkları hatır beklemediğimiz aynı durumdu. İlk 30 zaman defansif dengeyi sağlamakta zorlandık. Futbolda mola yok. Maç içinde oyuncularımla iletişimde bulundum ve Arao ile Crespo’nun pozisyonunu değiştirdim. İlk yarının sonlarında 3-1’e getirince maçı çevirebileceğimize inandık. Bir şeyler değiştirmemiz gerekiyordu ve bunları dahi yaptık.” diye konuştu.

Jesus, bir basın mensubunun Avrupa’de yenilmezlik serisinin egale edildiğini ve bu rekorun Brezilyalı teknikçi Arthur Zico dönemine ait olduğunu hatırlatması konusunda, “Onun rekorunu elbette yemek isterim çünkü bu kazanarak devam etmemizin bire bir göstergesi evet. Zico arkadaşım, o Flamengo’nun benzeri numaralı idolü. Bu rekorda onun adımlarını derk etmek benim için bahtiyarlık.” ifadelerini kullandı.

Maçın evvel yarısında rakiplerinin çokça fasıla bulduğunu anlatan Jesus, şöyle bitmeme etti:

“Majer oyundan düştükten sonra biz bundan sonra mesafe bulduk. Taktiksel pozisyonumuz bol seviyeye daha çok. Daha fazla bütünüyle tutmaya ve şut çekmeye başladık. Külliyen tutunca gol atmaya bundan sonra yaklaşıyorsunuz. Rennes, Avrupa’nın en üst kur takımlarından biri, buna tek kararsızlık yok. Tahminim Paris Saint-Germain’in peşi sıra Fransa ligini ikinci evet dahi üçüncü sırada bitirecekler. Liglerinde sunma çokça gol atan takımlardan biri. Bu da onların ne kadar birinci sınıf ayrımsız bando olduğunu gösteriyor. İkinci yarıda hatalarımızı düzelttik. Organizasyonumuz daha dolgunca seviyeye geldi. İkinci nısıf farkı oluşturan bunlardı ve bunların olacağını çevrim beyninde oyuncularıma söylemiştim. İlk nısıf çok ongun yüklülük yaptılar ve bizi oynatmadılar ama hiçbir takımın 90 zaman bu tempoyu yapamayacağını biliyordum. Bizim açımızdan belirleyici faktör buydu. Fenerbahçe mental namına çok hareketli, bize karşı yutmak yalınç değil.”

Jesus, Rennes oyuncularından Benjamin Bourigeaud’ın “3-0’dan maç verdik. Biz aptalız.” ifadesi ile teknik direktör Bruno Genesio’nun bu ifadeyi zat üstüne almasının sorulması üzerine ise şunları kaydetti:

“Bu açıklamaların alışılagelen olduğunu düşünüyorum. Her oyuncu ve teknikçi hakeza tıpkısı skoru koruyamayınca kabahatli hisseder. Bence artık Fenerbahçe takımının hakkını vermeleri gerekiyor. Fenerbahçe üzere savaşan, maçı çevireceğine inanan takımlara cebin oynuyorsanız bu uzanım sizi çıktı zorluyor. İşin sırrı bence tanımak. Grubun son maçında birincilik için savaşım edeceğiz. Bu sezon takım Avrupa’üstelik fena hâlde yolda ilerliyor. Umarım son maçta imdi gol atarak gruptan bir numara çıkarız.”

“Transferde tercihim kesici olurdu”

Jorge Jesus, sakatlıklar üzerine 3-4 günde tıpkı maç yapmanın bedelini ödediklerini tabir etti.

Çok maç oynayan takımlarda oyuncuların yanlış limitinde olduğuna dikkati calip 68 yaşındaki antrenör, “Bu beklediğim, tutum ettiğim aynı durumdu. Szalai, Gustavo Henrique ve Serdar Eren az daha her maç oynuyor. Sakatlanma ihtimalini öngörüyorduk. Haftada tıpkı karşılaşma yapıyor olsaydık bu riziko olmazdı. Şu dakika sahada 3 stoperle oynuyoruz amma savunmada dörtlüyoruz. Elimde benzeri stoper henüz olsaydı dolgunca olurdu. Gustavo Henrique adale sakatlığı yaşadı. İki karşılaşma olmayacak kabil görünüyor. Kaynak şu ki takıma aynı aktör elan katılacak deseydiniz on paralık işkil bulunmayan kim stoper isterdim.” değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe’deki seçme futbolcunun kendisi üzere haddinden fazla değerli olduğunu tamlayan Jesus, sözlerini şöyle tamamladı:

“Oyuncularım daim yer değiştirme yaptığımı biliyor. Bu maçta çokça yapamadım, çabucak 3 aktör değişebildim. Oyuncularım biliyor, bütünü benim üzere haddinden fazla yüce. Taraftarlar da herkesin muhteşem olduğunu bilmeli. Takımınızı seviyorsanız ayrım yapmamanız gerekiyor. Bando acı çektiğinde kırıcı çekmeniz, mutlu olduğunda mutlu olmanız gerekiyor. Bazen oyuncuları elan aşkın sevebilirler ama hepsine ayrımsız içtinap etmek gösterilmeli. Hiçbir eş çocukları arasında ayrım yapamaz. Taraftar üzere bile futbolda hakeza olması gerekiyor. Mal size galibiyet getirmiyor amma yeryüzü gür oyuncuları almanıza apotr oluyor. Rennes’in 3 atak oyuncusunun toplamı 70 milyon ekü. Tığ bugün seçkin takıma alın oynamadık. Taraftarların bunu anlamasını istiyorum, çokça bol benzeri takıma alın oynadık. Taraftarın takıma hep inanması gerekiyor. Hem oyuncularımı hem de taraftarları tebrik kartı ediyorum. Taraftarlar inandığı üzere beraberliği yakalayabildik. Buraya gelirken Fenerbahçe taraftarının takımlarını hangi büyüklüğünde sevdiğini hissettiğim üzere geldim.”

Share: