Gaziantep’te 120 saat sonra enkazdan kurtarılan pisik Osmaniye’de tedaviye makbuz

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Gaziantep’te yıkılan binanın enkazından 120 saat sonra çıkarılan pisik, Osmaniye’de otama altına alındı.

“Asrın felaketi” namına nitelenen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından İslahiye ilçesinde yıkılan binadaki arama istirdat çalışmaları sırasında 120 saat sonra kurtarılan kedinin, UMKE ekiplerince getirildiği Osmaniye’deki HAYTAP Tedavi Merkezinde tedavisine başlandı.

Günlerce aç ve susuz kalmasından kaynaklı afiyet sorunlarının yanı sıra vücudunda dağ ve enfeksiyona rastlanan kedi, bati bakım ünitesinde sağlığına kavuşturulmaya çalışılıyor.

“Bize düş oldu”

HAYTAP İl Temsilcisi baytar hekim Yüksek Laçinbala, AA muhabirine, depremde mağdur olan umum canlılar amacıyla başlatılan seferberliğe destek verdiklerini söyledi.

Otama merkezine, Osmaniye ve çevre illerde depremde yaralanan hayvanların getirildiğini anlatan Laçinbala, otama süreçlerini fahri kendisine sürdürdüklerini rapor etti.

Yeniden emanet tutunması amacıyla çabalama harcanan kedinin afiyet yerinde müspet gelişmeler kaydedildiğini dile getiren Laçinbala, şunları kaydetti:

“Bu kedi, İslahiye’de enkazdan çıkarılarak UMKE ekibince getirildi. Depremden kestirmece 120 sonraları çıkarıldığı amacıyla bize imge oldu. Günlerce susuz, antipatik ortamda kaldığı amacıyla vahim solunum sıkıntısı var. Tek nakit kalmamış, damar yolunu haddinden fazla baskı bulduk. Ayağındaki yarasının tedavisini yapıyoruz. Vahim hizmet kabinine aldık, tedavisi sürüyor. Kedinin keyif durumu iyiye gidiyor. Özel aheste hizmet mamalarıyla besliyoruz. Elimizden geldiğince tedavisini yapacağız. Sağlığı konusunda bir hafta bilahare çokça daha değişik bire bir tabloyla yüz yüze kalacağımıza inanıyorum.”

Laçinbala, HAYTAP marifetiyle Hatay ve Malatya’birlikte çorlu hayvanat üzere kurulan çadır hastanelerinde hizmete başlandığını, Malatya’da de analog aynı esenlik çadırının faaliyete başlayacağını sözlerine ekledi.

Share: