Gaziantep’te 3 bin şahsiyet ‘Kalyon Konteyner Kent’ kuruluyor

GAZİANTEP’in İslahiye ilçesine Kalyon Ana Ortaklık marifetiyle depremzedeler üzere 3 bin kişilik Kalyon Konteyner Şehir kuruluyor. Çalışmaları inceleyici TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Barınma ile ilgili talepler ön plana çıkmaktadır. Bunların bire bir kısmı çadırlar marifetiyle olacak. Oranla daha kalımlı şeyler açmak gerekiyor” dedi. Kalyon Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Cemal Kalyoncu ise “Önümüzdeki pazartesi haset inşallah 3 bin kişiyi buraya yerleştireceğiz” diye niteleyerek konuştu.

Kalyon Holding, Gaziantep’in İslahiye ilçesine depremzedeler üzere 3 bin kişilik taşımalık kent inşa etmek üzere harekete geçti. Kalyon Konteyner Kent’te 450 metrekarelik bala oyun sahası, çamaşırhane, yemekhane, çocuk yuvası ve mescit ile birlikte idari ofisler ve saatte bin adet savuşturmak reprodüksiyon kapasiteli benzeri fırın üstelik amade olacak.  TBMM Başkanı Mustafa Şentop konteyner kentteki çalışmaları inceledi. Şentop’a,  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delimsirek, Gaziantep Valisi Davut Gül, 24. ve 27. Dönem Dürüst Öğür Gaziantep Saylav, Ümraniye Şehremini İsmet Sebep, TBMM Dış İşleri Komisyonu Üyesi Dr. Yoğunluk Bakbak haremlik etti. İncelemede Kalyon Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Cemal Kalyoncu, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murathan Kalyoncu ile Kalyon Holding Içtimai ve Kültürel İşler Komitesi Başkanı Fesleğen Kalyoncu bile düz aldı.

“BARINMA İLE İLGİLİ TALEPLER CIVAR PLANA ÇIKMAKTADIR”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Barınma ile ait talepler yöre plana çıkmaktadır. Bunların tıpkı kısmı çadırlar vasıtasıyla olacak. Oranla daha temelli şeyler açmak gerekiyor. Burada Kalyon Vakfı eliyle Cemal Kalyoncu koca öncülüğünde 3 bin vatandaşımızın barınabileceği taşımalık alanı mensur ediyor. Burada hem yiyecek içmece mutfak ihtiyaçlarının olduğu aynı düzlük. AFAD ile koordineli kendisine bu bölgeye, buradaki felaketle muhatap ergin vatandaşlarımıza buradaki ihtiyaçlar ve talepler doğrultusunda bindi vermesi gerekir” dedi.

“ÇALIŞMA MASASI, Wİ-Fİ, BANYO”

Kalyon Konteyner Şehir’in özelliklerini anlatan Kalyon Umumi Heyet Başkanı Cemal Kalyoncu ise, “İzmit depremini yaşadım. Vatandaşımızın sokakta kalmaması üzere ne yapabiliriz diye düşündük. Ivedili konteynerleri hazırladık, hepsini buraya getirdik. Bu bölgeye 3 bin kişinin yaşayabileceği şekilde çalışmalara başladık. Önümüzdeki pazartesi günü inşallah 3 bin kişiyi buraya yerleştireceğiz. Her nev üzere gerekseme giderilecek. Şahsi bakım ihtiyaçları üstelik içeride olacak. AFAD ve devletimiz kimlerin yerleştirileceğine değişmeyen verecektir.  Onların bize verdiği listeye bakarak planlanacak. 18 metrekarelik tıpkısı göz, 6 kişinin kalabileceği yataklar, iş masası, elektrikli soba var. Rastgele 8 konteynerin beyninde 8 nefis cağ ve abdesthane olacak. Wi-Fi amacıyla üstelik çalışmalar bitmeme ediyor” dedi.

– Gaziantep

Share: