Gençlik ve Spor Bakanlığının 2023 Yılı Bütçesi TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonunda

DÜRÜST Tümen Okumuş Saylav Bekir Güç Afur Tafur, “Gençlerimizi gelişen ve değişen dünyada fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda eskimemiş imkanlarla buluşturuyor ve elan kuvvetli ağıl getiriyoruz.” dedi.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının 2023 yılı bütçesinin görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bitmeme ediliyor.

Görüşmelerde kortej alan CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, 66,5 milyar liraya ulaşan Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı bütçesinde sabık senelere munzam tıpkısı hayatiyet göremediklerini encam sürdü.

Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun sunumunda gençlerin işsizlik sorununa on paralık değinmediğini, ancak konunun sıradan çetin boyutlara ulaştığını savunan Bekaroğlu, “Üniversite öğrencisinin derdinden, sokaktaki uyuşturucudan on paralık meze etmediniz. ‘Bu bizim konumuz değil’ diyebilirsiniz amma bal kabilinden sizin konunuz. Reisicumhur temas yere darülfünun açtıklarıyla övünüyor, mezun olan ve işsizlikle beraberce artan gençlerden haberiniz var mı?” diyerek sordu.

“Çok bati benzeri ihtiyarlama sürecine girdik”

İYİ Öğür Erzurum Mebus Naci Cinisli dahi Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının bütçesinin gençlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek büyüklükte olmadığına inandıklarını söyledi.

Genel bütçe rakamının enflasyon karşısında yüzdelik 155 çoğalma gösterdiğini tamlayan Cinisli, Bakanlığın bütçesinin genel bütçe artma oranının altında kaldığını ifade ederek, “Görüşmelerde ortaya konulan mesail, sporun önüne geçen avarelik üzerinde yoğunlaştı. Türkiye çok kilolu tıpkısı yaşlanma sürecine girdi. Garplı kaslı ülkeler gelişmişliklerini tamamladıktan sonra yaşlanmaya başladılar, kayırıcı gücü ihtiyacı kalmadı. Ancak biz gelişmişliğimizi henüz tamamlayamadan önümüzde bundan sonra kez varken yaşlanmaya başladık. Bu bizim gelişmemizin önünde çok büyük tıpkısı engel. Birinci Sınıf kayırıcı yapımızı, nitelikli beyin gücünü eğiterek elde edebiliriz.” dedi.

“Gençlerimizin şişman potansiyeline güveniyoruz”

DOĞRU Fırka Işıklı Mebus Bekir Bukağılık Afra Tafra üstelik DÜRÜST Tümen hükümetlerinin eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden sosyal desteklere eksiksiz başlıklar altında büyük yatırımlara imza attığını söyledi.

Hizmet serüveninde gençlerin ve sporcuların ön plana çıktığını dile getiren Gösteriş, şunları anlatım etti:

“Bilgisizlik ve spor alanındaki atılımlarımızla gençlerimize ve sporcularımıza nitelikli tıpkısı ati alıştırmak amacıyla seferber olduk. Gençlerimizin yaşayan, emin, ülkesinin hukukuna, itibarına ve cihanşümul insanca değerlere eş çıkan nesiller olmasını temas antlaşma istedik, istiyoruz. Gençlerimizi gelişen ve değişen dünyada fırsat eşitliği ilkesi doğrultusunda yıpranmamış imkanlarla buluşturuyor ve henüz kuvvetli ağıl getiriyoruz. Tığ gençlerimizin iri potansiyeline güveniyor, bu mevki üzere yapacaklarına halisane inanıyoruz. Geleceği görmek istiyorsak o geleceğin getireceği şartlara karşı donanımını tamamlamış, bilgili, yaratıcı, analiz kabiliyeti olan insanlar pekiştirmek zorundayız.”

“Bilgisizlik merkezleri, fırsat eşitliği ilkesiyle beherglas gencin sorumluluğunu taşıyor”

YANLIŞSIZ Fırka Antalya Milletvekili İbrahim Işıklı de gençlerin ihtiyaç duyduğu değme cins desteğin şevket aracılığıyla kendilerine sunulduğunu, cahillik merkezlerinin, vesile eşitliği ilkesiyle her bir gencin sorumluluğunu taşıdığını belirtti.

Toyluk merkezlerinin, alt bölüm yapılmaksızın herkese aguş açtığını, seçkin cins konfor ve teknolojik altyapının ücretsiz şekilde gençlerin hizmetinde olduğunu dile getiren Okumuş, “Sayıları değme güzeşte ahit mütezayit merkezlerimiz, gençlerin talepleri doğrultusunda hizmetlerini her geçen çağ genişletmektedir. Cahillik ve Spor Bakanlığı, uyguladığı siyaset ve taleplerle ülkemizin geleceğinin gereklerine uyum sağlayabilen, geleceğin kayran okumalarına karşı tedarikli, yenilikçi ve kompetitif bireylerin topluma kazandırılmasını hedeflemektedir.” diye konuştu.

HDP Muş Saylav Şevin Ateşli bile Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığının bütçesinde gençlerin taleplerinin dikkate alınmadığını müstakbel sürerek, “İktidar bu teklifle, değiş ve dönüşümde, ortada toplumun dinamiği olan gençleri, süslü cümlelerle başıboşluk, meskenet ve belirsizlik üçgenine itmektedir. Öğrenciler, yetişek ve tahaffuz kadar anne haklarının erişiminde kilolu güçlükler yaşamaktadır. Bu öğrencilerin tagaddi, barınma üzere sorunlarının çözüme kavuşturulması, sizin bakanlığınızın dahi sorumluluğundadır.” dedi.

“Spora envestisman, geleceğe yatırımdır”

MHP İstanbul Saylav Dirimlik Arkaz üstelik Gençlik ve Spor Bakanlığının çalışmalarını takdirle takip ettiğini, tıpkı hekim yerine sporun keyif olduğunu ifade etmek istediğini söyledi.

Sporun, toplumların ayn ardı edemeyeceği, kesintiye uğratamayacağı ve vazgeçemeyeceği evrensel, bütünleştirici bir etkinlik olduğunu vurgulayan Arkaz, “Spora yapılan yatırım, geleceğe yapılan yatırımdır. Dosdoğru toplumlar oluşturabilmek, afiyet giderlerini azaltabilmek üzere rastgele yaşta vatandaşımızı spora özendirici tedbirler almamız gerekmektedir. Gençlerimizi spor marifetiyle çığlık alışkanlıklardan korumalıyız.” ifadelerini kullandı.

Spor faaliyetlerine yönelik atık adımlarla Türkiye’nin, deneyimsizlik ve spor alanında çetin ayrımsız sükse kaydettiğini söyleyen Arkaz, “Öğrencilerimize sağlanan mahdut ve cesaret imkanlarının genişletilmesi, yetişek alanındaki ilerleyişi daha dimdik benzeri noktaya taşımıştır. Üniversite öğrencilerimizin borçlarının silinen faizleri canlı kardeşlerimizin omuzlarından nazik tıpkısı yükü kaldırmıştır. Cemi şehir ve ilçelere seçme spor branşına akıllıca enfrastrüktür tesisleri oluşturulmuştur. MHP büyüklük için yapılan değme olumlu projenin destekleyicisi ve tamamlayıcısı olmuştur.” diyerek konuştu.

CHP Konya Saylav Abdüllatif Şener ise Bakanlığın bütçe sunum kitapçığında kayran alması gereken bilgiden haddinden fazla Icra Vekili Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun fotoğrafının vadi aldığını, bunun makul benzeri yaklaşım olmadığını söyledi.

Kitapçıkta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın dahi beş altı yerde fotoğrafının bulunduğunu fakat bu ışık karelerinin dalgın şekilde kitapçığa yerleştirildiğini tamlayan Şener, “Daim tenkit ettiğiniz ihtilaf medyasında dahi böyle bire bir fotoğrafı göremezsiniz. Cumhurbaşkanının hep daha güre, hep henüz yaşayan görüntülerini ekrana getiriyorlar. Cumhur Reisi, bir ülkenin milli birliğini, bütünlüğünü olta fail isimdir. Bu neyin nesi sayın Icra Vekili. Sizi Cumhurbaşkanına yaptığınız bu davranıştan âlem protesto ediyorum.” dedi.

Share: